سیاتیک و دیسک کمر

سیاتیک31

سیاتیک

درد عصب سیاتیک یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که به دلایل مختلف از قبیل تخریب غشای دیسک، جابه‌جایی لگن، آسیب‌دیدن استخوان خارجی، فشارهای عصبی و استرس ممکن است در افراد بزرگسال دیده شود.

درد در عصب سیاتیک شما ممکن است به دلیل پارگی دیسک کمر یا بیرون زدگی  دیسک کمر، بیماری های تخریبی دیسک، سندرم  عضله پیرفورمیس، بارداری، تنگی کانال نخاعی،تومور یا عفونت های ستون فقرات،  یا ضربه بوجود بیاید.

دیسک کمر

گرفتگی دیسک کمر معمولا بعد از فعالیت ها و حرکت های ناگهانی مانند بلند کردن یا هل دادن جسم سنگین یا خم شدن و چرخیدن ناگهانی به وجود می آید.

براساس آمار به طور متوسط از هر ۵۰ نفر یک نفر در طول عمرش دچار گرفتگی دیسک کمر می شود که در بیشتر موارد طی سه تا چهار روز و در ۱۰ تا ۲۵ درصد موارد علائم آن تا بیش از شش ماه ادامه می یابد.

ديسك كمر بيماری نگران‌كننده‌ای نيست، چراكه نه‌تنها با استراحت، گرم‌كردن عضو و استفاده از داروهای ضدالتهاب طي سه تا چهار روز بهبود پيدا مي‌كند، بلكه مي‌توان از بروزدیسک کمر با تقويت عضلات شكم و كمر، بلند‌نكردن اجسام سنگين، توجه به فرم صحيح نشستن و خودداری از نشستن طولاني جلوگيری كرد.

متخصصان دیسک کمر که در زمینه طب فیزیکی و توانبخشی تخصص دارند؛ معتقدند كه درصد بسيار زيادی از ضايعات ديسك كمر مربوط به عناصر نگهدارنده ستون فقرات (عضلات و اعصاب منشعب شده از ستون فقرات) و نه ديسک بين‌ مهره‌ای است.

 سیاتیک و دیسک کمر

به بيان ديگر به دنبال وارد شدن فشار بيش از حد به ستون مهره‌ها به ريشه‌های عصبي كه در حال بيرون آمدن از نخاع و مهره است، فشار زيادی وارد مي‌شود.

همچنين تماس مواد شيميايي تشكيل دهنده قسمت ژلاتيني ديسک با ريشه‌های عصبي موجب تحريك و التهاب آن ها مي‌شود و اين فشار و التهاب عصب موجب بروز نشانه های سياتيک مي‌شود.

درد سياتيک باعث محدوديت حركت بيمار مي‌شود و با تغيير وضع از خوابيده به ايستاده درد ناشي ازسیاتیک  تشديد مي‌شودوالبته تشخيص قطعي  سیاتیک  و اين‌كه  علت سیاتیک مربوط به عنصر نگهدارنده يا ديسک کمر است توسط پزشک  متخصص و انجام آزمايشات تشخيصي است.

اگر عصب بوسیله عللی همچون بیرون زدگی دیسک کمر،تحت فشار قرار گیرد، علائم  آن ممکن است شامل کاهش رفلکس ها، ضعف و کرختی بعلاوه درد شدید باشد. درد عصب سیاتیک می تواند هر روز با فعالیت های همچون راه رفتن و باعث مشکل در نشستن و  ایستادن شود.

عصب سیاتیک یک بخش از ساختار پیچیده ی سیستم عصبی بدن ماست. بخشی که مسئول انتقال درد و دیگر احساس های بخش های دیگر بدن ماست. بنابراین وقتی که چیزی عصب سیاتیک را تحت فشار قرار می دهد شما آن را احساس خواهید کرد و احساس خوبی به شما نمی دهد.

داشتن سیاتیک به این دلیل است که در پایین پشت شما مشکلی وجود دارد برای مثال بیرون زدگی دیسک کمر، عصب سیاتیک را فشار می دهد و سپس درد را به پایین پاهای شما منتقل می کند.

درد سياتيک ممكن است ناگهاني ايجاد شده و از چند روز تا چند هفته ادامه پيدا كند،اما در بيشتر موارد طي چند روز بهبود مي‌يابد.

  • برای آشنایی بیشتر با ......

برای آشنایی بیشتر با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطاله مقاله بهترین درمان سیاتیک
مطالعه مقاله مراحل درمان دیسک کمر
مطالعه مقاله درمان سیاتیک با حرکات ورزشی

منبع : پرشین پرشیا    apam.ir       iranpain.com

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)