آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

بهترین درمان سیاتیک

172705

تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۲

172705

سیاتیک یک نوع درد است که به طور تدریجی آغاز می‌شود و با گذشت زمان شدت آن افزایش می‌یابد. این درد به ویژه هنگام نشستن، برخاستن، عطسه و سرفه بدتر می‌شود. ویژگی بارز سیاتیک این است که معمولاً فقط یکی از اندام‌های تحتانی شما را درگیر می‌کند. در موارد شدید سیاتیک، ممکن است حتی کنترل مثانه و روده نیز به خطر بیفتد. این وضعیت نادر ولی بسیار خطرناک است.

درمان سیاتیک

 استفاده از کیسه یخ‌ و درمان سیاتیک

مقداری یخ در یک حوله تمیز قرار دهید و آن را به مدت حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی ناحیه دردناک قرار دهید. این عمل را روزی ۴ مرتبه تکرار کنید. کیسه یخ باعث کاهش التهاب در محل می‌شود.

استفاده از کیسه‌ ‌آب گرم و درمان سیاتیک

پس از ۴۸ ساعت از شروع درد سیاتیک ، بهتر است در نواحی آسیب‌دیده، از گرما استفاده کنید. چنانچه درد سیاتیک  شما ادامه داشت، سعی کنید به‌طور تناوب کیسه‌های گرم و سرد را بر روی ناحیه مبتلا قرار دهید تا درد سیاتیک را درمان کنید

انجام حرکات کششی و درمان سیاتیک

ورزش‌های کششی غیرفعال می‌توانند به درمان سیاتیک کمک کنند. اما در هنگام انجام ورزش‌های کششی، بهتر است از حرکات پرتابی و پیچشی خودداری کنید. این نوع حرکات ممکن است فشار و فشار زیادی روی منطقه سیاتیک ایجاد کنند و در نتیجه علائم سیاتیک را تشدید کنند. به جای آن، تمرکز خود را بر روی حرکاتی که منجر به کشش و آرامش منطقه سیاتیک می‌شوند، متمرکز کنید. این شامل تمرینات کششی ملایم و تمرکز بر روی افزایش انعطاف پذیری و قوام عضلات محیطی می‌شود. قبل از شروع هر برنامه ورزشی، بهتر است با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی خود مشورت کنید تا برنامه مناسبی برای شما ترتیب داده شود.

 داروهای ضددرد و درمان سیاتیک

  استامینوفن و پروفن معمول‌ترین داروهای ضددردی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند،‌ولی استفاده بیش از مقادیر توصیه شده، نه تنها نفعی برای شما ندارد، بلکه بسیار زیان‌آور است، زیرا این داروها در صورت استفاده بیش از حد دارای عوارض جانبی نظیر تهوع، خونریزی از معده و یا زخم‌های دستگاه‌ گوارشی هستند. برای جلوگیری از چنین حالتی، استفاده از پمادهای پیروکسیکام و دیکلوفناک هم  در درمان درد سیاتیک مناسب است.

علاوه بر این داروها در برخی از موارد ممکن است پزشک  متخصص درمان سیاتیک ( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) با توجه به علائم بیماری از داروهای دیگری نظیر شل‌کننده‌های‌ عضلانی، داروهای ضدافسردگی و …‌‌ استفاده کند، ولی استفاده از این‌گونه داروها فقط با دستور پزشک امکان‌پذیر است.

 فیزیوتراپی و درمان سیاتیک

فیزیوتراپی نقش بسیار مهمی در بهبودی شما از جابجایی دیسک خارج شده دارد. هدف اصلی از انجام تمرینات ورزشی که معمولاً در فیزیوتراپی انجام می‌شود، بهبود قرارگیری صحیح بدن و اندام‌های شما، تقویت عضلاتی که از کمر شما حمایت می‌کنند و افزایش انعطاف‌پذیری بدن شما است. این تمرینات به شما کمک می‌کنند تا عضلات قوی‌تری را در اطراف ناحیه کمرتان تقویت کنید و بهبودی در وضعیت جابجایی دیسک بیرون زده شده ایجاد شود.

انجام ورزش‌های معمولی و درمان سیاتیک

انجام ورزش منجر به آزاد شدن اندورفین‌ها، که به عنوان مورفین‌های درونی بدن شناخته می‌شوند، می‌شود. اندورفین‌ها عامل‌های شیمیایی هستند که مانع انتقال پیام‌های درد به مغز می‌شوند. ورزش با تحریک آزاد شدن اندورفین‌ها، به شدت در کاهش ناراحتی‌های مزمن کمک می‌کند. این مواد شیمیایی طبیعی که توسط بدن ترشح می‌شوند، به عنوان آنالژزیک‌های طبیعی عمل می‌کنند و می‌توانند بهبود و کاهش درد را فراهم آورند.

منبع : پرشین پرشیا    پزشکان بدون مرز

برای آشنایی با علل و علائم سیاتیک بر روی لینک کلیک کنید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ