بهترین درمان سیاتیک

172705

سیاتیک  دردی است که  به طور تدریجی شروع شده و با گذشت زمان افزایش می یابد و در هنگام نشستن، برخاستن، عطسه و یا سرفه کردن بدتر می شود. ویژگی آن هم این است که معمولا فقط یکی از اندام های تحتانی شما را درگیر می کند. در موارد خیلی شدید سیاتیک ، شاید حتی کنترل مثانه و یا روده نیز از دست برود. این وضعیت اخیر، بسیار نادر، اما بسیار خطرناک است.

درمان سیاتیک

 استفاده از کیسه یخ‌ و درمان سیاتیک

مقداری یخ در یک حوله تمیز قرار دهید و آن را به مدت حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی ناحیه دردناک قرار دهید. این عمل را روزی ۴ مرتبه تکرار کنید. کیسه یخ باعث کاهش التهاب در محل می‌شود.

استفاده از کیسه‌ ‌آب گرم و درمان سیاتیک

پس از ۴۸ ساعت از شروع درد سیاتیک ، بهتر است در نواحی آسیب‌دیده، از گرما استفاده کنید. چنانچه درد سیاتیک  شما ادامه داشت، سعی کنید به‌طور تناوب کیسه‌های گرم و سرد را بر روی ناحیه مبتلا قرار دهید تا درد سیاتیک را درمان کنید

انجام حرکات کششی و درمان سیاتیک

ورزش‌های کششی غیرفعال به درمان سیاتیک کمک می‌کنند . از انجام حرکات پرتابی و یا پیچشی جدا پرهیز کنید.

 داروهای ضددرد و درمان سیاتیک

  استامینوفن و پروفن معمول‌ترین داروهای ضددردی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند،‌ولی استفاده بیش از مقادیر توصیه شده، نه تنها نفعی برای شما ندارد، بلکه بسیار زیان‌آور است، زیرا این داروها در صورت استفاده بیش از حد دارای عوارض جانبی نظیر تهوع، خونریزی از معده و یا زخم‌های دستگاه‌ گوارشی هستند. برای جلوگیری از چنین حالتی، استفاده از پمادهای پیروکسیکام و دیکلوفناک هم  در درمان درد سیاتیک مناسب است.

علاوه بر این داروها در برخی از موارد ممکن است پزشک  متخصص درمان سیاتیک ( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) با توجه به علائم بیماری از داروهای دیگری نظیر شل‌کننده‌های‌ عضلانی، داروهای ضدافسردگی و …‌‌ استفاده کند، ولی استفاده از این‌گونه داروها فقط با دستور پزشک امکان‌پذیر است.

 فیزیوتراپی و درمان سیاتیک

اگر دیسک‌ شما از جای خود بیرون زده است، فیزیوتراپی نقشی اساسی در بهبودی شما دارد.هدف از انجام ورزش‌هایی که به‌طور معمول در فیزیوتراپی انجام می‌شوند، کمک به قرار گرفتن بدن و اندام شما در وضعیت صحیح، تقویت عضلاتی که از کمر شما حمایت می‌کنند و نیز کمک به تقویت انعطاف‌پذیری بدن شما است.

انجام ورزش‌های معمولی و درمان سیاتیک

ورزش موجب آزاد کردن اندورفین‌ها (مورفین درونی بدن) می‌شود. اندورفین‌ها واسطه‌های شیمیایی هستند که از رسیدن پیام‌های درد به مغز جلوگیری می‌کنند. ورزش با تحریک آزاد شدن اندروفین‌ها در مقابله با ناراحتی‌های مزمن کمک بسیاری می‌کند.

منبع : پرشین پرشیا    پزشکان بدون مرز

برای آشنایی با علل و علائم سیاتیک بر روی لینک کلیک کنید
مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ