آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

تنگی کانال نخاعی

بیماری کانال نخاعی، که به باریک شدن فضاهای باز در ستون فقرات وارد می‌شود و می‌تواند فشار وارد بر نخاع و اعصابی که از طریق ستون فقرات عبور می‌کنند، گفته می‌شود. این بیماری اغلب در مناطق گردن و کمر اتفاق می‌افتد. در حالی که برخی از افراد هیچ علائم یا نشانه‌ای ندارند، باریک شدن کانال نخاعی در منطقه کمر ممکن است باعث درد، بی‌حسی، ضعف عضلانی و مشکلات در عملکرد مثانه و روده شود. این بیماری عموماً به دلیل تغییرات سایشی در ستون فقرات و پارگی دیسک کمر به علت پیری رخ می‌دهد.

در درمان بیماری کانال نخاعی کمر، در موارد شدید که درمان‌های غیرجراحی به کاهش علائم بیمار کمک نکرده‌اند، پزشکان ممکن است عمل جراحی را برای ایجاد فضای بیشتر برای کانال نخاع و عصب‌ها توصیه کنند.

در حدود ۷۵% از موارد تنگی کانال نخاعی در کمر (مهره‌های کمری) رخ می‌دهد. لازم به ذکر است که در اکثر موارد، تنگ شدن کانال نخاعی به ریشه اعصاب فشار می‌آورد که این امر به نوبه خود به درد پشت پا می‌انجامد. 

علائم و نشانه ها

بسیاری از مردم ممکن است  شواهدی از تنگی کانال نخاعی در عکسبرداری اشعه ایکس داشته باشند، اما هیچ علائم و نشانه ای نداشته باشند. هنگامی که علایم رخ می دهد، اغلب به تدریج شروع  می شوند و در طول زمان بدتر می شوند. علائم ، بسته به محل تنگی متفاوت است:

علل

در حالی که برخی افراد ممکن است با یک تنگی  کوچک کانال ستون فقرات به دنیا امده باشند، بیشتترین تنگی نخاعی زمانی رخ می دهد که  یک  اتفاق باعث  کاهش میزان فضای در دسترس در داخل ستون فقرات شود. علل تنگی نخاعی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خطرات و عوارض

اغلب افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی کمر سن بالاتراز ۵۰ دارند. وقتی که تنگی کانال نخاعی کمر در افراد جوان تر توسعه  می یابد، علت  آن می تواند یک بیماری ژنتیکی موثر بر استخوان و عضلانی در سراسر بدن باشد.در موارد شدید تنگی کانال نخاعی ممکن است اختلالات زیر ایجاد  شود:

• بی حسی

• ضعف

• بی اختیاری

• فلج

 تشخیص

تشخیص تنگی کانال نخاعی کمر می تواند مشکل باشد و نشانه های آن شبیه به کسانی است  که به بیماری های  وابسته به سن مبتلا اند. تصویر برداری ممکن است برای کمک به تعیین دقیق علت تنگی کانال نخاعی، علائم و نشانه های بیماری مورد نیاز باشد:

درمان

نوع درمانی که  برای تنگی نخاعی دریافت می کنید ممکن است بسته به محل تنگی و شدت علائم و نشانه ها متفاوت باشد.

درمان بدون جراحی

برای کنترل درد همراه با تنگی نخاعی، دکتر شما ممکن است یکی از موارد زیر را  تجویز کند:

شیوه زندگی و راه حل های خانگی

درمان خانگی

اصلاح فعالیت

توصیه می‌شود فعالیت‌هایی که می‌توانند مشکل را تشدید کنند، مانند قوس دادن کمر یا ایستادن به مدت طولانی را اجرا نکنید. به جای آن، ورزش‌هایی را انجام دهید که در حالت خمیده باشید. به عنوان مثال، دوچرخه‌سواری که باید تمایلتان را به جلو و به سمت فرمان داشته باشد و هنگام حرکت و رکاب زدن باید خم شوید. هنگام نشستن، به جلو تکیه داده و یا در حالت ایستایی، کمر خود را به شکلی خم کنید که مطابق آنچه در هنگام راه رفتن لازم است باشد. همچنین، اجتناب کنید که در حالت کاملاً صاف بنشینید و ممکن است راحت‌تر باشید اگر در یک صندلی با تکیه‌گاه قرار بگیرید.

تزریق

ریشه های عصبی شما ممکن است در جایی که تحت فشارند متورم و تحریک شوند. تزریق کورتیکواستروئید در فضای اطراف این  نقاط می تواند به کاهش التهاب و تسکین برخی از فشارهای ناشی از تنگی کانال نخاعی  کمک کند. با این حال، تکرار تزریق استروئید می تواند استخوان اطراف و بافت همبند را  تضعیف کند، بنابراین تنها چند تزریق در یک سال مجاز است.

بریس برای درمان تنگی کانال نخاعی

بریس برای درمان تنگی کانال نخاعی

بیمارانی که با درد شدید کمر و تنگی کانال نخاعی مواجه هستند، معمولاً نیازمند استفاده از ارتزهای سفت و سخت هستند. این ارتزها برای حمایت از حرکت کمر و در صورت لزوم کنترل آن طراحی می‌شوند. بندهای ولکرو به طور معمول در بریس‌های بادی ژاکت یا TLSO (توتال لومبوساکرال اورتوز) با طرح دو تکه جلویی و پشتی استفاده می‌شوند. این نوع بریس‌ها بعد از جراحی کمر به تعداد زیادی استفاده می‌شوند تا بیماران بتوانند آن‌ها را راحتتر بپوشند و بردارند. بادی ژاکت‌های یک تکه نیز برای بیمارانی که به جراحی کمر نیاز ندارند، رایج‌تر هستند. به عنوان مثال، برای افرادی که اسکولیوز دارند و ممکن است بدون جراحی نیز قابل اصلاح باشند.

بریس‌های انعطاف‌پذیر کمر می‌توانند در کاهش درد کمر ناشی از تنگی کانال نخاعی و بیماری‌های دژنراتیو دیسک مفید باشند. این نوع بریس‌ها همچنین در مواردی که ستون فقرات آسیب دیده است یا ناهنجاری‌های خلفی ایجاد شده است، مفید هستند. با اعمال فشار بر روی شکم، وزن بدن روی دیسک‌ها، مهره‌ها و رباط‌ها کاهش می‌یابد، و این بریس‌های کمر معمولاً بر اساس نیاز فرد به سفتی تنظیم می‌شوند. برخی افراد از بریس‌های کمری انعطاف‌پذیر برای کنترل وضعیت قرارگیری و محدود کردن حرکت استفاده می‌کنند، به ویژه در مورد تنگی کانال نخاعی.

اثر بریس‌های کمری مثل اثر عضلات قوی شکم است و یک انحنای جزئی در کمر ایجاد می‌کند. این تغییر نامحسوس در وضعیت قرارگیری و پشتیبانی از کمر می‌تواند فضاهای موجود در کانال ستون فقرات را باز کرده و فشردگی اعصاب و درد تنگی نخاع کمر را کاهش دهد. بیماران مبتلا به تنگی ستون فقرات دژنراتیو کمر ممکن است بخواهند از این تئوری که در اثربخشی بریس‌های کمری وجود دارد برای آگاهی از درمان فیزیکی خود استفاده کنند. این بدان معنی است که تقویت عضلات شکمی می‌تواند به جلوگیری از کشش بیش از حد کمر کمک کند و از این طریق علائم کمردرد ناشی از تنگی کانال نخاعی کمر را کاهش دهد.

فیزیوتراپی

یک درمانگر فیزیکی می تواند به شما نرمش هایی را آموزش دهد که به شما کمک کند تا :

• قدرت و استقامت خود را افزایش دهید

• انعطاف پذیری و ثبات ستون فقرات خود را حفظ  کنید

• تعادل خود را بهبود ببخشید.

الکتروتراپی با دستگاه تنس

الکتروتراپی با دستگاه تنس

دستگاه تنس که برای تنگی کانال نخاعی استفاده می‌شود، یکی دیگر از انواع به ظاهر بی پایان درمان‌های نشانه‌ای (نوعی درمان که در آن فقط کاهش یا رفع علائم ناراحت‌کننده بیماری درنظر گرفته می‌شود بدون آنکه علت آن را برطرف کنند( است که علی‌رغم اینکه هیچ درمانی ارائه نمی‌دهد، می‌تواند به بیماران در مدیریت درد کمک کند. تنس که به آن تحریک عصب الکتریکی از راه پوست نیز گفته می‌شود، یک روش درمانی است که با استفاده از پالس‌های الکتریکی و جریان‌هایی، سیگنال‌های درد را که در مسیرهای عصبی بدن حرکت می‌کنند، مختل می‌کند.

تحریک عصب الکتریکی از طریق پوست نام طولانی و پیچیده‌ای برای یک فرضیه اساسی است: سیگنال‌های عصبی که در بدن حرکت می‌کنند از نظر ماهیت، الکتریکی هستند. انسان‌ها از این نظر تقریبا مانند باتری‌ها عمل می‌کنند، زیرا آن‌ها برای بسیاری از فرایندهای زندگی خود انرژی ذخیره و تولید می‌کنند. تنس‌ها دستگاه‌هایی هستند که برای درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات همچنین پالس‌های الکتریکی یا جریان‌هایی را تولید می‌کنند که بصورت متناوب (از طریق پوست) به محل مورد نظر اعمال می‌شوند تا سیگنال‌های درد را از رسیدن به مقصد مورد نظر جلوگیری و قطع کنند: همانطور که می‌دانید مقصد این سیگنال‌های درد، مغز انسان است.

الکتروتراپی با دستگاه تنس یک روش غیر تهاجمی است و با استفاده از برچسب‌هایی که به پوست می‌چسبند اعمال می‌شود. معمولاً یک ژل رسانا به انتقال جریان به بدن بیمار کمک می‌کند و گیرنده می‌تواند به سادگی سست شود و اجازه دهد درمان بدون نیاز به انجام کار خاصی انجام شود. دستگاه تمام کارها را انجام می‌دهد.

سونوگرافی

سونوگرافی با ارائه امواج صوتی در اعماق پوست انجام می‌شود. پزشک برای استفاده از این روش درمانی ابتدا از یک ژل استفاده می‌کند تا بتواند ابزار سونوگرافی را بدون اصطکاک روی ناحیه دردناک گردن یا پشت حرکت دهد. سونوگرافی گرمای ملایمی ایجاد می‌کند که گردش خون را افزایش می‌دهد و می‌تواند به کاهش گرفتگی عضلات یا اسپاسم، تورم، سفتی و درد کمک کند.

طب سوزنی برای درمان تنگی کانال نخاعی 

طب سوزنی برای درمان تنگی کانال نخاعی

متخصصان طب سوزنی بر این باورند که بدن شما دارای یک نیروی انرژی به نامQI یا Chi  است. آن‌ها فکر می‌کنند وقتی این نیروی انرژی در شما مسدود شود، ممکن است دچار بیماری‌های جسمی شوید. اثربخشی طب سوزنی از طریق بازگرداندن یک جریان سالم و پر انرژی به بدن شما است.

ماساژ

ممکن است متوجه شوید که یک ماساژ خوب درد شما را کاهش می‌دهد زیرا عضلات بسیار پرتنش را شل می‌کند (و تنش و فشار می‌تواند به درد شما بیفزاید).

حرکات اصلاحی

اگر شما درد تنگی نخاع دارید، شما احتمالا حتی نمی خواهید  در مورد ورزش فکر کنید. با این حال، ورزش، کشش، و جنبش می تواند به تسکین درد و درمان قطعی تنگی کانال نخاعی کمرشما  کمک کند و جراحی تنگی کانال نخاعی را به تعویق بیندازذ . در مورد انجام فعالیت ها موارد زیر را در نظر بگیرید:

• لطفا، قبل از شروع هر رژیم، ورزش یا فعالیت، با دکتر خود مشورت کنید. او ممکن است توصیه هایی برای نوع  ورزشی که  برای شما بهتر خواهد بود بدهد، و او قادر خواهد بود به شما در مورد  برخی ورزش ها هشدار دهد. از آنجا که دکتر شما تاریخ درد و علائم شما  را به خوبی می داند، او بهترین منابع شما  برای اطلاعات و توصیه ها است.

• شما باید به طور کلی، از هر گونه فعالیت که استرس بیش از حد در ستون فقرات شما اعمال میکند، جلوگیری کنید.

• شما با انجام تمرینات ورزشی و مراقبت خوب از ستون فقرات خود می توانید  عضلاتی که ستون فقرات را حمایت  می کنند تقویت  کنید. شما  قرار نیست که تبدیل به یک وزنه بردار پر قدرت یا شناگر المپیک شوید. به سیگنال های بدن خود توجه  کنید، و اگر درد شما افزایش یافته و یا اگر شما متوجه درد جدید شدید،  ورزش را متوقف کنید و با دکتر خود تماس بگیرید شنا یک روش مثر در بهبود علائم تنگی کانال نخاع می باشد.

پیاده روی ورزش مناسبی برای شما است اگر شما  دچار تنگی نخاع هستید. این ورزش کم تاثیر است، و شما به راحتی می توانید با توجه به  نیازتان سرعتهای متفاوتی را داشته باشید. یک پیاده روی روزانه برا ی خود در نظر بگیرید. پیاده روی روزانه یک روش عالی برای کاهش استرس است. شنا نیز ورزش ایده آلی است به دلیل اینکه تمام عضلات کمر و پشت را در یک وضعیت حمایتی امن قرار میگیرند. آب وزن شما را به خوبی  پشتیبانی میکند، که بدان معنی است که فشار  کمتری  به  پشت  شما اعمال میشود .شما همچنین می تواند راه رفتن در آب را انجام دهد.

قبل از اقدام به هرگونه ورزش یا کشش جدید، بهتر است با پزشک خود یا فیزیوتراپیست مشورت کنید. اطمینان حاصل کنید که فعالیت‌های پیشنهادی برای شما مناسب است و سپس آن‌ها را انجام دهید. اگرچه ممکن است شما به دلیل تنگی کانال نخاع ورزش کردن را منع شده فکر کنید، اما به خاطر داشته باشید که عدم حرکت و بی‌فعالیت بدنی ممکن است در واقع درد شما را بدتر کند. با در نظر گرفتن توانایی‌های بدنتان و برنامه‌ریزی قابل اجرا، می‌توانید روزانه گام‌های سالمی برای کاهش درد و درمان تنگی کانال نخاعی خود بردارید.

جراحی

جراحی کانال نخاعی کمری ممکن است برای شما در نظر گرفته شود اگر:

• بیشتر روش های درمان بدون عمل جراحی تنگی کانال نخاعی کمک نمی کنند

• شما توسط علائم خود غیر فعال شده اید

هدف از جراحی باز یا جراحی بسته ستون فقرات  از بین بردن فشار بر طناب یا عصب ریشه ستون فقرات است . به عنوان مثال، لامینکتومی را با حذف بخشی (لایه) از مهره آسیب دیده برای ایجاد فضای بیشتری در کانال نخاعی اجرا میکنند. در برخی موارد، نیز ممکن است نیاز باشد تا مهره با هم ترکیب شوند و به حفظ قدرت ستون فقرات کمک شود. در اغلب موارد، جراحی کمک می کند تا علائم تنگی کانال نخاعی تخفیف یابند. اما در برخی از مردم همان علائم باقی می ماند و یا بعد از عمل جراحی بدتر میشود. خطرات و عوارض جراحی تنگی کانال کمری شامل عفونت، پارگی در غشاء و فرآیندهای غشایی که نخاع را پوشش می دهد، بوجود امدن یک لخته خون در ورید پا و زوال عصبی است.

پیشگیری از تنگی کانال نخاع


شایع ترین علت تنگی نخاع در گردن یا کمر شما پیری است. بدیهی است که شما نمی‌توانید از این امر جلوگیری کنید، اما جلوگیری از تنگی ستون فقرات مربوط به تمرین برخی از عادات برای بهبود و حفظ سلامت ستون فقرات است. اگر در حال حاضر دچار تنگی کانال نخاعی هستید، ورزش منظم و استفاده از مکانیک مناسب بدن ممکن است به کاهش احتمال تنگی کانال نخاعی شما کمک کند.

ورزش

ورزش، وقتی که به درستی انجام شود، روشی خارق‌العاده برای تقویت ستون فقرات و محافظت از آن در برابر اثرات روزمره سایش و پارگی است. همچنین به کنترل وزن بدن نیز کمک می‌کند. این امر بسیار مهم است زیرا داشتن وزن متعادل فشار کمتری به ستون فقرات شما وارد می‌کند.

اگر تازه تصمیم به ورزش کردن گرفته‌اید، آهسته شروع کنید. به تدریج جلسات خود را کامل کنید تا زمانی که احساس راحتی کنید. یک راهنما و توصیه کلی برای ورزش حدود ۳۰ دقیقه در اکثر روزها است.

بهتر است فعالیت‌های هوازی (مانند پیاده‌‍روی یا شنا) را با تمرین‌های مقاومتی (مانند یوگا یا وزنه‌برداری) ترکیب کنید. البته حرکات کششی یک روش مؤثر برای کشش و گرم کردن عضلات ستون فقرات است.

مکانیک بدن

داشتن وضعیت استقرار خوب و تمرین مکانیک مناسب بدن از بهترین راهکارها برای جلوگیری از پیشرفت تنگی کانال نخاعی و اطمینان از سلامت کمر است.

وضعیت خوب و مکانیک بدن باید در تمام مدت تمرین شود، چه در حالت نشسته باشید، چه ایستاده و چه در حال بلند کردن یک جسم سنگین باشید، چه در حال خواب. در حقیقت، مکانیک و وضعیت خوب بدن درباره مراقبت از ستون فقرات است، حتی اگر شما به طور منظم فعالیت‌های روزانه خود را انجام می‌دهید.

از آنجا که پیری علت اصلی تنگی کانال نخاع است، جلوگیری از آن دشوار است. اما این بدان معنی نیست که شما نمی‌توانید در مورد سلامت ستون فقرات خود نقش موثری داشته باشید. ورزش و مکانیک مناسب بدن می‌تواند یک سیستم دفاعی قوی در برابر تنگی کانال نخاعی گردن یا کمر که در سال‌های آینده در خدمت شما خواهند بود، ایجاد می‌کند.

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ