آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

دلایل درد سیاتیک

uomo che ha mal di schiena

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

uomo che ha mal di schiena

عملکرد نادرست عصب سیاتیک (Sciatica) موجب بروز یک بیماری به نام سیاتیک می گردد. سیاتیک با درد، ضعف، بی حسی و یا سوزن سوزن شدن پا همراه است.

این علائم در اثر آسیب و یا وارد آمدن فشار به عصب سیاتیک ، بروز می کنند.

دلایل درد سیاتیک

  • فتق دیسک کمر و درد سیاتیک

یکی از معمول‌ترین دلایل  درد سیاتیک، فتق دیسک کمر است. فتق به معنای برآمدگی و تورم است. صفحات بین مهر‌ه‌ای، صفحاتی اسفنجی هستند که لایه‌ای را بین مهر‌ه‌های ستون فقرات ایجاد می‌کنند.

این صفحات لایه‌ پوشاننده‌ محکمی از جنس غضروف دارند که آن ها را در بر می‌گیرد و دارای یک مرکز ژلاتینی نرم هستند که مانند یک شوک‌گیر (SHOCK ABSORBER) عمل می‌کند.

اگر لایه بیرونی دیسک، به دلیل کهولت سن و یا آسیب دیدن ضعیف شود، قسمت مرکزی نرم آن می‌تواند از همان قسمت، متورم و برآمده شود. این عارضه به عنوان فتق دیسک یا پارگی دیسک (HERNIATED OR RUPTURED DISK) شناخته شده است که باید به درمان درد عصب سیاتیک پرداخت.

اگر هر یک از ۵ جفت ریشه‌های عصبی که اساس عصب سیاتیک را تشکیل می‌دهند، به وسیله این صفحات برآمده و متورم،‌ فشرده شوند، ممکن است منجر به افزایش درد در سراسر عصب سیاتیک شود.

نه تنها فتق دیسک به ریشه عصب فشار وارد می‌کند، بلکه مواد شیمیایی و نرمی که از قسمت مرکزی دیسک به بیرون ترشح می‌شود نیز ریشه‌ عصب را تحت تأثیر قرار داده و سبب التهاب می‌شود.

  • برآمدگی استخوانی و  درد سیاتیک

خار استخوانی یا استئوفیت، رشد زیاد استخوان به سمت لبه مفاصل است. خار استخوان در جاهایی که غضروف از بین رفته است (مثلاً در آرتریت) و یا دو استخوان که در تماس با هم هستند و روی هم می‌لغزند، ایجاد می‌شود.

در تلاش برای محافظت از بدن، استخوان جدید در قسمت لبه مفاصل تشکیل می‌شود. این اتفاق همان خار استخوانی (BONE SPURS) است. استخوان‌های برآمده به خودی خود دردناک نیستند، ولی متأسفانه این استخوان‌های برآمده ممکن است با استخوان‌ها و اعصاب اطراف، تماس داشته و منجر به مشکلاتی شوند.

در ستون فقرات، استخوان‌های برآمده می‌توانند فضایی را که به طور معمولی برای اعصاب ایجاد شده است، اشغال کنند که نتیجه آن درد سیاتیک است.

  •  سندرم پیریفرمیس و درد سیاتیک

سندرم  عضله پیریفرمیس یک علت نامعلوم درد سیاتیک است. PIRIFORMIS ماهیچه‌ای است که در قسمت عمقی زیر ماهیچه سرینی باسن قرار دارد. نقش این ماهیچه چرخش خارجی استخوان باسن و حفظ تعادل و توازن آن است. عصب سیاتیک دقیقاً از زیر این ماهیچه عبور می‌کند.

سندرم پیریفرمیس هنگامی رخ می‌دهد که ماهیچه پیریفرمیس سفت و محکم و یا دچارگرفتگی (SPASM) یا آماس شود. وقتی این اتفاق می‌افتد به عصب سیاتیک که در زیر این ماهیچه است فشار وارد می‌شود.

تقریباً از هر ۷ نفر، یک نفر عصب سیاتیک به جای اینکه از زیر ماهیچه عبور کند از میان آن عبور می‌کند و این افراد مستعد مشکلات مربوط به عصب سیاتیک خواهند بود.

  •  تنگی مجرای مهره ناحیه کمر  و درد سیاتیک

STENOSISیعنی تنگ و باریک شدن و LUMBAR SPINAL STENOSIS به معنای تنگ و باریک شدن فضا‌های در بردارنده اعصاب ناحیه کمر می‌باشد و این باعث فشار آوردن بر عصب می‌شود که ممکن است موجب احساس کمردرد، درد در طول عصب سیاتیک و ضعف عضلانی شود.

اگر این فضای مهره‌ای در شما نیز تنگ باشد شما هم اکثر اوقات مستعد چنین دردی خواهید بود و به محض راه رفتن احساس درد کمر و کرختی در پای خود می‌کنید. افراد مسن نسبت به جوان‌ترها بیشتر تحت تأثیر این عارضه قرار دارند.

  •  آرتروز مهره های کمر و درد سیاتیک

در این قسمت یک مهره روی مهره پایینی خود می‌لغزد و ستون مهره‌ها را از حالت طبیعی خود خارج کرده، منجر به وارد شدن فشار به عصب سیاتیک می‌شود.در بزرگسالان مهره ۴ و ۵ کمری (L4 , L5) بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند که درنتیجه مهره ۴ روی مهره ۵ حرکت می‌کند.اسپوندیلولیستزیس معمولاً به دنبال بیماری‌های مزمن ستون فقرات مثل ورم مفاصل (ARTHRITIS) رخ‌می‌دهد.

  •  بارداری و درد سیاتیک

بارداری نیز می‌تواند یکی از علل فشار بر عصب سیاتیک  و درد سیاتیک باشد.

  • علل دیگر درد سیاتیک

درد سیاتیک ممکن است بر اثر توده‌‌هایی روی طناب نخاعی و یا ریشه‌ی اعصاب ایجاد شود. احساس درد در کمر که به قسمت باسن و پاها گسترش می‌یابد، از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع یا ضعف ماهیچه‌ای ممکن است نتیجه تومورهای نخاعی باشند. هم‌چنین آسیب به ستون فقرات (مثلاً در تصادف) ممکن است منجر به درد سیاتیک شود.

  • خواننده گرامی :

  • پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “سیاتیک” مطالعه فرمایید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ