آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

پارگی دیسک گردن

Neck-Pain331

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

Neck-Pain331

پارگی دیسک گردن می تواند به دلیل فرسایش تدریجی و پارگی خود به خود در حلقه فیبری به وجود آید.به علت ترک های ریزی که در دیسک ایجاد می شود بیماران ممکن است مدتی گردن درد داشته باشند.

در حرکت شدید خم کردن گردن هسته وسطی دیسک به لبه پشتی الیاف حلقوی خود فشار وارد کرده و آن را در صورتی که ضعیف شده باشد پاره می کند و به ریشه عصبی مربوط به آن دیسک فشار می آورد

محل های شایع پارگی دیسک گردن در ناحیه پایین کردن یعنی مابین مهره پنجم و ششم گردن و همچنین مهره هفتم گردن است

دیسک های گردن یا در مرکز و یا در قسمت کناری دیسک پاره می شوند .اگر پارگی دیسک در قسمت مرکزی باشد موچب فشار به نخاع و یا فشار به ریشه های عصبی دو طرفه و اگر پارگی دیسک در قسمت کناری باشد باعث فشار به ریشه عصبی یک طرف می شود.

علائم پارگی دیسک گردن

یکی از علائم پارگی دیسک گردن درد مکانیکی است که با حرکت شدید می شود .موقع خواب شب که عضلات گردن شل می شوند درد گردن باعث می شود بیمار از خواب برخیزید و یا اینکه درد مانع خوابیدن فرد مبتلا به پارگی دیسک گردن می شود

گاهی اوقات درد پارگی دیسک گردن به انگشتان دست منتشر می شود و موجب کم شدن حس در انگشتان دست می شود و در موارد بسیار شدید و پیشرفته بیماری  باعث لاغری عضلات و همچنین باعث کاهش رفلکس های وتری می شود

هنگام معاینه بیماران مبتلا به پارگی دیسک گردن حرکت های گردن مخصوصا خم کردن گردن و حرکت سر به عقب باعث درد بسیار شدیدی می شود و همینطور برخی از بیماران موقع خم کردن سر به جلو احساس برق گرفتکی در ستون فقرات می کنند.

خم کردن سر به عقب در افرادی که نشانه های نخاعی دارند موجب برق گرفتگی در اندام ها می شود

فشار بر گردن موجب شدید شدن درد گردن می شود و خم کردن گردن به سمت دیسک  و نیز خم کردن سر به عقب باعث ایجاد درد شدید می شود

در پارگی دیسک گردن بیمار به جز درد حس کم شدن حس و همچنین خواب رفتگی در دست ها دارد و بعضی از بیماران دچار کم شدن قدرت دست ها می شوند.

برخی از بیماران مبتلا به پارگی دیسک گردن متوجه اختلال در حرکات دست ها موقع نوشتن می شوند .با فشار بر روی ریشه های عصبی ششم در سمت چپ ممکن است بیمار با درد قلب مراجعه کند.

در معاینه افراد مبتلا به پارگی دیسک گردن رفلکس های تاندونی ممکن است تغییر کند.

Chiropractor-Neck-Pain-385x401

درمان پارگی دیسک گردن

درمان بدون جراحی پارگی دیسک گردن

نخستین راه در درمان پارگی دیسک گردن استفاده از داروهای ضد التهاب و همچنین استفاده از گردنبند طبی به مدت چند روز می باشد.

پس از آن برای بیماران فیزیوتراپی تجویز می شود و اگر بیمار بعد از گذشت یک ماه به درمان های طبی پاسخ نداد جراحی پارگی دیسک گردن انجام می شود.

معمولا عده زیادی از بیماران که به علت فشار بر ریشه عصبی درد دارند با روش های گفته شده درمان می شوند.

درمان جراحی پارگی دیسک گردن

برخی از بیماران که روش های گفته شده در درمان پارگی دیسک گردن آن ها تاثیری نداشته باشد ممکن است نیازمند عمل جراحی باشند.

بیمارانی که دارای علامت های فشار نخاع هستند و یا دچار ضعف و فلج اندام ها شده باشند نیازمند عمل جراحی هستند .

جراحی پارگی دیسک گردن موجب کم شدن فشار بر روی عصب می شود.

  • خواننده گرامی

پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه  دیسک گردن مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ