کفش مناسب برای دیسک کمر

3a38ab9dfd38451b4df50619ebe48ede

معمولی ترین مشخصه فتق دیسک کمر، کمر درد با انتشار به قسمت های پایین ، باسن و زیر زانو در امتداد عصب سیاتیک است

دیسک‌ها انعطاف پذیر بوده و هر دیسک بین دو مهره قرار می‌گیرد.کشیدگی، پیچ خوردگی و فشار به ناحیه کمر که به عناصر پشتی ستون فقرات آسیب وارد می‌کند، می‌تواند به دیسک یا دیسک‌هائی که در جلو بین دو جسم مهره‌ای قرار می‌گیرد نیز صدمه وارد کند.

هر دو قسمت محیطی و مرکزی دیسک آسیب پذیرند ولی اصطلاح فتق دیسک کمر زمانی کاربرد دارد که قسمت مرکزی دچار آسیب شدید گردد که در این موارد، فتق با پارگی قسمت محیطی نیز همراه است. فتق هسته دیسک ممکن است درنتیجه اعمال نیروهای بیش از اندازه، نیروهای کم اما مداوم و مکرر بر روی دیسک و یا وجود آنولوس معیوب پیش آید.

فتق دیسک کمر و فشار به نخاع و ریشه عصبی

فتق دیسک  کمرمی‌تواند بعلت ساییدگی تدریجی و پارگی خود به خود بخصوص در افرادی که کار نشسته دائمی دارند اتفاق افتد اما در اشخاصی که به حمل و نقل اجسام سنگین اشتغال دارند بیشتر از افراد دیگر است.

در پارگی‌های دیسک کمر در اثر سائیدگی٬ بیماران دوره‌های دردهای طولانی و خفیف دارند ولی در پارگی‌های حاد دیسک کمر درد ناگهانی و شدید است. فشار داخل دیسک در حالت ایستاده کمتر از حالت نشسته و در حال نشسته کمتر از موقعی است که شخص در حالت ایستاده بطرف پائین خم می‌شود.

در حرکت شدید خم شدن٬ هسته مرکزی دیسک به لبه پشتی الیاف حلقوی دور خود فشار آورده و آن را اگر ضعیف شده باشد پاره می‌کند و بطرف ریشه عصبی مربوط به آن دیسک فشار وارد می‌آورد.

هرچند وجود فشار دیسک کمر بیرون زده٬ از عوامل اصلی علائم بالینی است٬ اما رادیکولیت شیمیائی∗ امروزه یکی از عوامل مهم در ایجاد کمردرد بحساب می‌آید و نمی‌توان فقط وجود فشار روی نخاع و یا ریشه عصبی را تنها عامل ایجاد درد دانست.

آزاد شدن فاکتور التهابی TNF ∗ که بطور عمده از پارگی دیسک  کمرحاصل می‌شود خود باعث تخریب  بقیه دیسک کمر شده و این التهاب در ایجاد درد موثر است.همچنین بعضی گزارش‌های علمی عوامل ژنتیک و جهش ژنی را در ایجاد فتق دیسک کمر موثر دانسته‌است.

کفش مناسب برای پیشگیری از دیسک کمر

اگر از كمردردهای مكرر رنج مي‌بريد،‌حتما با توجه بيشتری كفش‌هايتان را انتخاب كنيد و سعي كنيد كفش‌های طبي به پا كنيد

پوشیدن کفش مناسب در پیشگیری و کاهش کمردرد و درد دیسک کمر موثر است

در مورد پوشیدن کفش مناسب در پیشگیری از درد دیسک کمر باید گفت که کفش خانم‌ ها باید 3 تا 5 سانتی ‌متر پاشنه و آقایان حداکثر 3 سانتی‌ متر پاشنه داشته باشد.

گاهی لازم است برای پیشگیری از درد دیسک کمر از کفش طبی یا کفه‌ های طبی استفاده کنید که بدن شما را مانند یک ماشین که چرخ‌ های بالانس دارد، تنظیم کند و در حرکت درد نداشته باشید.

  • آشنایی بیشتر….

جهت آشنایی بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله طب فیزیکی و دیسک کمر
مطالعه مقاله گرفتگی دیسک کمر
مطالعه مقاله حرکات اصلاحی دیسک کمر
مطالعه مقاله راه های بهبود دیسک کمر
مطالعه مقاله درمان بیرون زدگی دیسک کمر
مطالعه مقاله انواع دیسک کمر

منبع : تبیان    shahram-esfahan      ویکی پدیا

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ