آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

مراقبت از دیسک کمر

hhs497

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

untitled24

در ایجاد بیماری دیسک کمر عوامل زمینه‌ای مانند ژنتیک مطرح می‌باشد ولی اصولا بیرون زدگی و پاره‌ شدن دیسک  کمر در اثر استفاده ناصحیح از مهره‌ها و طرز رفتار ناصحیحی است که افراد با بدن خود انجام می‌دهند.

در کل می‌توان گفت که ضعیف شدن و پارگی بافت دیسک، باعث وارد آمدن فشار به رشته‌های عصبی عبوری از درون کانال ستون فقرات می‌شود. این وضعیت از هم‌گسیختگی بافت دیسکی در اثر آسیب ناگهانی یا استرس مزمن، مانند بلندکردن مدام اشیای سنگین یا چاقی، به‌وجود می‌آید.

فتق صفحه مهره‌ای ناشی از خم شدن از کمر بدون جمع کردن زانوها و اجرای حرکات چرخشی است، زیرا این عمل باعث وارد آوردن فشار زیادی بر صفحه بین مهره‌ای می‌شود.

فشار مکرر به شکل فزاینده‌ای مقاومت صفحه را تضعیف نموده و موجب بیرون‌زدگی و فتق دیسک کمر می‌شود. عوامل خطرآفرین شامل کار شدید جسمی، ورزش سخت یا توان فرسا، عضلات ضعیف شکمی و پشت، وزنه‌برداری‌، عدم‌ آمادگی‌ جسمانی‌ و پیچش‌ ناگهانی‌ و شدید بدن‌ یا پرش‌ از ارتفاع‌ زیاد است.

با توجه به آمارهای موجود، پارگی دیسک کمر در خانم‌ها بیشتر اتفاق می‌افتد و معمولا در ناحیه چپ قرار دارد. شیوه نشستن، راه رفتن، خوابیدن و نحوه بلند کردن و حمل کردن اشیاء می‌تواند در ایجاد دیسک کمر تأثیرگذار باشد.

پیشگیری از فتق دیسک کمر

برای پیشگیری‌ از فتق دیسک کمر اشیاء را با روش‌ درست‌ بلند کنید و برای‌ حفظ‌ توان‌ و قدرت‌ عضلانی‌ مناسب‌، مرتباً ورزش‌ کنید.

مراقبت  از دیسک کمر

مراقبت‌های دیسک کمر که می‌توانید در منزل انجام دهید، برای کاهش درد دیسک کمر بسیار اهمیت دارند. استفاده از گرما یا سرما (مانند حمام آب گرم، کمپرس گرم یا سرد) می‌تواند درد دیسک کمر را تسکین دهد و عضلات ملتهب را آرام کند.

برای کاهش درد دیسک کمر از کمپرس سردبه دفعات مکرر استفاده کنید ولی هر بار بیش از ۲۰ دقیقه طول نکشد تا از آسیب پوست جلوگیری شود.از یخ پوشیده با کیسه نایلونی که آن را در پارچه‌ یا حوله ای پیچیده اید،استفاده نمایید تا به پوست آسیبی نرسد. وضعیت پوست خود را هر ۵ دقیقه بررسی کنید. در هنگام استفاده از یخ، پوست شما قرمز می‌گردد. هنگام شروع محو شدن قرمزی، یخ را از محل بردارید.

برای کاهش درد دیسک کمر از قرار دادن یخ یا وسیله گرم بر نقاطی از پوست که حس و گردش خون آن کاهش یافته است، خودداری نمایید. همچنین در صورت ابتلا به ناراحتی شدید قلبی از این روش‌ها اجتناب نمایید.

حتماً باید بگوییم که تمرینات ورزشی یک روش اساسی برای بهبود و کاهش درد دیسک کمر است. هر فعالیت ورزشی که می‌توانید انجام دهید، مانند راه رفتن یا شنا، می‌تواند در کاهش و پیشگیری از درد دیسک کمر مؤثر باشد. برای شروع، با فعالیت بدنی با شدت کم شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید.

مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی مفتخر است که با استفاده از پیشرفته ترین ,بهترین و جدید ترین روش ها  تا کنون درمان های موفقی را در اختیار کلیه بیماران عزیز از جمله  مبتلایان به دیسک کمر قرار داده است.

  • آشنایی بیشتر….

جهت آشنایی  بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله دیسک کمر در جوانان
مطالعه مقاله عوارض پارگی دیسک کمر
مطالعه مقاله یوگا و دیسک کمر
مطالعه مقاله طب سوزنی دیسک کمر
مطالعه مقاله چگونگی درمان دیسک کمر
مطالعه مقاله طرز خوابیدن مبتلایان به دیسک کمر

منبع : سلامت   دکتر دقاق زاده

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ