154193

متاسفانه در سال‌هاي اخير سن ابتلا به ديسک کمر پايين آمده و اين بيماري در جوانان شيوع بيشتري پيدا کرده است.بيماری ديسک کمر در سنين 40تا 60سال بروز مي کند ولي متاسفانه در سال های اخير در قشر زير 30سال و بيشتر در ميان پسرهايي که در باشگاه های ورزشي وزنه های سنگين را جابجا مي کنند يا بر اثر پرش از ارتفاعات شيوع بيشتری پيدا کرده است.

قابل ذکر است که دیسک جوانی در مهره‌های کمر ایجاد نمی‌شود و در مهره‌های پشتی (قسمت بالای مهره‌های کمری) در اثر ضربه اتفاق می افتد و با توجه به اینکه در حدود سن20 سالگی پدیده پیر شدن برای دیسک وجود ندارد و به اصطلاح دژنره نشده است و از سن 20 سالگی به بعد کم کم آب دیسک‌ها کم می‌شود و امکان شکننده شدن آن ها و ترک‌های موجود بیش‌تر می‌شود.

هر چه سن بالاتر رود، احتمال پیدا شدن دیسک زیادتر می‌شود. عوامل ژنتیکی نیز در پیدایش دیسک مطرح می‌باشد که در مواردی ممکن است تاثیرگذار باشد.

علائم دیسک کمر

علائم دیسک کمر به شدت آسیب وارده به مهره و فشار روی عصب مربوطه بستگی دارد. مثلا اگر صدمه بین مهره ۴ و ۵ کمری باشد، فشار روی ریشه پنجم کمری بیشتر است.

فشار در این قسمت باعث می‌شود حرکت شست پا به طرف بالا مختل شود و درد از طرف کمر به طرف ساق پا انتشار پیدا کند.

معمولا بیماری دیسک کمر با دردی در ناحیه کمر شروع می‌شود.

در مراحل اولیه این درد فقط در کمر ایجاد می‌شود و به جاهای دیگر زیاد انتشار نمی‌یابد و اگر به آن توجه نشود و این فشارها ادامه پیدا کنند.

به علت این که قسمت مرکزی مهره‌ها بیرون زدگی پیدا می‌کند و روی ریشه عصب فشار می‌آورد، آزردگی ریشه عصب به وجود می‌آید و به دنبال آن درد و سایر عوارض ایجاد می‌شود.

شایع‌ترین علامت فتق دیسک‌ کمر کمر درد و درد پا و ساق است و پزشک متخصص درمان دیسک کمر(متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) با توجه به علائم بیمار و درد متوجه می‌شود کدام مهره آسیب‌ دیده است.

در مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از بهترین , پیشرفته ترین , جدید ترین روش ها و توسط بهترین متخصص درمان دیسک کمر در اصفهان (بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان) برای درمان کلیه بیماران مبتلا به دیسک کمر استفاده می شود.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله کاهش درد دیسک کمر
مطالعه مقاله درمان بیرون زدگی دیسک کمر
مطالعه مقاله راه های پیشگیری از دیسک کمر

منبع : وب سایت تخصصی ام اس سنتر   دکتر دقاق زاده   سلامت

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس