آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

عوارض پارگی دیسک کمر

r4-150x150

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

Safe6345331875181

 فتق دیسک کمر، کمر دردی است که به سمت پاها منتشر می شود و می تواند انجام فعالیت های روزانه را سخت و حتی غیر ممکن سازد.

ستون فقرات بدن شامل استخوان‌هایی به نام ورتبرا است که بین آن‌ها صفحات بیضی شکلی به نام کارتیلاژ یا دیسک وجود دارد. این دیسک‌ها دارای یک لایه خارجی سفت و محکم به نام آنولوس و یک لایه داخلی نرم به نام نوکلئوس هستند.

هنگامی که فتق دیسک در منطقه کمر اتفاق می‌افتد، بخشی از نوکلئوس از درون شکافی در آنولوس خارج می‌شود و وارد کانال ستون فقرات می‌شود. این موضوع می‌تواند منجر به آسیب رساندن به عصب و در نتیجه ایجاد درد، کاهش حساسیت و ضعف در منطقه کمر، پا یا بازو شود.

عوارض پارگی دیسک کمر

اگر فشار وارده به دیسک کمر بیش از حد تحمل باشد، قسمت محیطی دیسک پاره شده و قسمت مرکزی آن از این شکاف به خارج رانده می شود. قسمت مرکزی دیسک بین مهره ای در کودکان حاوی مقدار زیادی آب بوده و ژله مانند است، در حالیکه در بالغین آب کمتری داشته و حالت نیمه جامد شبیه به آدامس جویده شده دارد. پارگی دیسک کمر باعث به وجود آمدن مشکلات زیر خواهد شد.

پارگی دیسک کمر و درد سیاتیک

دیسک خارج شده، روی ریشه های اعصاب فشار آورده و باعث تحریک یا فلج آن ها می گردد. تحریک ریشه های عصب باعث انتشار درد در مسیر عصب سیاتیک به کف پاها می شود و باعث درد سیاتیک خواهد شد.

پارگی دیسک کمر و استئوآرتریت مهره

وجود یک پارگی در دیسک کمر و فرار قسمت مرکزی آن منجر به کاهش ارتفاع دیسک می شود و باعث نزدیک شدن دو مهره به یکدیگر می‌شود. در نتیجه، فشار بیشتری بر روی مفاصل بین مهره‌ها اعمال می‌شود و این باعث رخداد استئوآرتریت در محل مهره می‌شود.

پارگی دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی

نزدیک شدن مهره ها به یکدیگر باعث تنگ شدن سوراخ های بین مهره ای که اعصاب از آن عبور می کند می گردد، ریشه های عصبی را تحت فشار قرار داده و تحریک می کند و باعث تنگی کانال نخاع می شود.

بیماران مبتلا به دیسک کمر  می توانند برای درمان دیسک کمر خود به بهترین مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی در اصفهان (مرکز جامع دکتر فرخانی)  مراجعه کرده واز بهترین ,جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • آشنایی بیشتر….

جهت آشنایی بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله دیسک کمر و کمردرد
مطالعه معالجه دیسک کمر
مطالعه مقاله کفش مناسب برای دیسک کمر

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ