علائم بیرون زدگی دیسک کمر

درمان-کمردرد-سنتی

دیسک همچون واشری بین مهره های ستون فقرات قرار گرفته و کاملا در آن محل محکم شده است . بعضی از قسمت های داخلی دیسک که نرم هستند  در اثر پارگی قسمتی از حلقه دیسک به خارج می روند . این مواد نرم می توانند روی اعصابی که از طناب نخاع خارج می شوند فشار وارد کنند و ایجاد درد کنند

علائم بیرون زدگی دیسک کمر

بیماران مبتلا به بیرون زدگی دیسک کمر گاهی دچار درد ناگهانی در پشت حین فعالیت بدنی می شوند .

ولی معمولا بیماران بعد از یک فعالیت سنگین دچار درد و سفتی در ناحیه کمر بخصوص در صبح زود می شوند. درد گاهی در یک طرف یا در هر دو طرف کمرحس می شود.

درد ها می توانند انتشار به باسن و ساق پاها پیدا کنند. همچنین گزگز یا بی حسی و ضعف در پاها می تواند ایجاد شود. علایم می تواند با سرفه و عطسه کردن و حرکات چرخشی تشدید شود.

درمان بیرون زدگی دیسک کمر

امروزه پزشکان در تمامی دنیا بیماران مبتلا به بیرون زدگی مختصر دیسک کمر بدون علایم شدید را توصیه به استراحت (حداکثر سه روز در بستر) و استفاده از مسکن ها و سپس کاهش فعالیت روزانه و استراحت بیشتر به همراه آب درمانی دیسک کمر می کنند.

معمولا حتی بافت همبندی آسیب دیده ی دیسک بعد شش هفته استراحت و رعایت کامل تا حدود هشتاد درصد خود را بازسازی می کند.

درمان جراحی  دیسک کمر فقط در ۲ تا ۵ درصد بیماران نیاز می باشد. یعنی بیمارانی که علایم اختلال عصب حرکتی را پیدا کرده اند و یا علایم بی اختیاری ادرار و مدفوع پیدا کرده اند باید سریعا جراحی شوند و به هیچ عنوان طب سوزنی برای این بیماران  توصیه نمی شود.

با توجه به آمار اثبات شده است که قد انسان در عصر نسبت به صبح چند میلی متر کوتاهتر می شود، این به معنای این است که در دیسک مهره ای تحت فشار قرار گرفته است. بنابراین توصیه می شود برای کاستن فشار بر دیسک ها ، روزانه از میله بارفیکس ساده در طی روز هر بار ده دفعه به مدت پنج ثانیه، بدن را کشش دهید. آویزان شدن به تنهایی نیز کفایت می کند.

عوامل تشدید کننده بیرون زدگی دیسک کمر

- زندگی بی تحرک وبیرون زدگی دیسک کمر

- اضافه وزن و بیرون زدگی دیسک کمر

- ضعف عضلانی و بیرون زدگی دیسک کمر

- سفتی مفاصل و بیرون زدگی دیسک کمر

- قراردادن بدن در وضعیت نامناسب و بیرون زدگی دیسک کمر

- نشستن زیاد و یا کار زیاد و یا خم شدن های زیاد و یا بلند کردن اجسام سنگین و بیرون زدگی دیسک کمر

بیماران مبتلا به دیسک کمر  می توانند برای درمان دیسک کمر خود به بهترین مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی در اصفهان (مرکز جامع دکتر فرخانی)  مراجعه کرده واز بهترین ,جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر....

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

مطالعه مقاله غذاهای مناسب برای دیسک کمر
مطالعه مقاله تمرینات دیسک کمر
مطالعه مقاله درمان دیسک کمر خفیف

منبع : دکتر اسعدی    کویرها و بیابان های ایران

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)