آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

جراحی دیسک کمر

Causes-of-backache

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

Causes-of-backache

امروزه روش های متنوعی برای درمان فتق دیسک کمر وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

جراحی معمولی دیسک کمر

جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

جراحی اندوسکوپی دیسک کمر

جراحی لیزری دیسک کمر

جراحی دیسک  کمر را می توان با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. برای انجام  عمل  دیسک کمرمعمولا بیمار به شکم خوابانده شده و برش کوچکی در پشت کمر داده می شود. در روش معمولی جراحی دیسک کمرپس از باز کردن عضلات زوائد خلفی مهره ها رویت می گردد.

با برداشتن قسمتی از زوائد خلفی لایه احاطه کننده اعصاب نخاعی و ریشه عصبی دیده می شوند. با کنار کشیدن ریشه عصبی دیسک  کمرمعیوب دیده شده و قسمت در رفته دیسک کمر همراه با قسمت مرکزی خارج شده و پس از اطمینان از آزاد شدن ریشه عصبی محل عمل لایه به لایه تا سطح پوست دوخته می شود.

در روش میکروسکوپیک دیسک کمر یرش کوچکتر بوده و با کمک میکروسکوپ بدون برداشتن زوائد خلفی، دیسک  کمرخارج می‌شود. مزیت این روش علاوه بر کوچکتر بودن برش جراحی و عدم آسیب به عناصر استخوانی این است که با بزرگنمایی حاصل از میکروسکوپ احتمال آسیب به ریشه عصبی بسیار پایین است.

در روش اندوسکوپی دیسک کمر هم برش بسیار کوچکی به موازات خط وسط داده شده و با ورود اندوسکوپ جراح قطعه در رفته دیسک  کمررا پس از کنار زدن عضلات و برداشتن لیگامان خارج می‌کند. بدلیل محدودیت در دید جراح امکان تخلیه دیسک‌های شدید با این روش وجود ندارد.

روش های دیگر درمان دیسک کمر که به کوبولیشن و لیزری معروفند مشابه یکدیگرند. در این دو روش بیمار مبتلا به دیسک کمر بدون بیهوشی تحت عمل قرار می‌گیرد. سوزن باریکی از کنار ستون فقرات وارد دیسک شده و سپس به کمک امواج RF یا لیزر هسته دیسک سوزانده یا تبخیر شده و به این ترتیب فشار داخلی دیسک کم شده و ورم دیسک کمر از بین می‌رود.

روش های  کوبولیشن و لیزری  برای مواردی که دیسک کمر دچار تورم شده مفید هستند و نباید برای کسانی که دچار پارگی دیسک کمر شده‌اند استفاده شود.

بازدید کنندگان گرامی

برای آشنایی با دیسک کمر و علت آن بر روی لینک کلیک کنید

منبع : دکتر ناویا فر

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ