آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علل و نشانه های کمردرد

1

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

1

کمر ارتباط دهنده بالا و پایین بدن به همدیگر بوده و بیشترین فشار وزن در بدن را تحمل می‌کند. به همین دلیل آسیب دیدن و کمردرد بخصوص موقع خم‌شدن، برداشت و یا حرکت دادن بدن بسیار معمول می‌باشد و هرفرد حداقل یکبار کمردرد را تجربه می‌کند.

 نشانه های کمردرد

بسته به دلیل کمردرد علائم و نشانه‌های کمردرد متفاوت می‌باشد. کمردرد ممکن است کم و مبهم و یا شدید و سخت باشد. این درد می‌تواند در ناحیه کوچکی از کمر و یا کل کمر خود را نشان دهد.

ممکن است هنگام کمردرد دچار اسپاسم یا  گرفتگی عضلات شوید. همچنین کمردرد می‌تواند باعث مشکلات پا از جمله درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن پا شود.

اکثر موارد کمردرد کوتاه مدت (حاد) بوده و بعد از چند هفته ازبین می‌رود. درصورتیکه شما تحت فشار باشید، ممکن است کمردرد شما به نوع طولانی مدت (مزمن) تبدیل شود.

علل شایع کمردرد

 صدمه دیدن عضلات و رباط ها و کمردرد

صدمه دیدن عضلات و رباط ها شایعترین علت بروز کمر درد است. گاهی اوقات، یک پارو کردن ساده ی برف و یا جا به جا کردن صندلی در محل کار می تواند باعث کشش بیش از حد عضلات و یا رباط ها شود. این قضیه به رگ به رگ شدن و کشیدگی منجر می شود. بسیاری از این صدمات بعد از چند روز تا چند هفته التیام می یابند.

آسیب دیدن دیسک کمر و کمردرد

دیسک ها مانند تشک هایی هستند که بین استخوان های ستون فقرات قرار گرفته اند. آن ها مانند کمک فنر عمل می کنند. یک فشار فیزیکی و یا آسیب دیدگی می تواند منجر به صدمه دیدن دیسک کمر شما شود. به این حالت فتق دیسک کمر  و یا پارگی دیسک کمر گفته می شود. پارگی دیسک کمر می تواند موجب ایجاد التهاب و فشار بر روی عصب ها شود و همین امر باعث درد هایی مانند کمردرد سیاتیک می شود.

 پوکی استخوان و کمردرد

در بیماری پوکی استخوان استخوان های ضعیفتر احتمال شکستگی بیشتری دارند. این قضیه شامل استخوان های ستون فقرات و کمردرد نیز می شود.

 تنگی کانال نخاعی و کمردرد

استخوان های ستون فقرات، نخاع شما را احاطه کرده اند. نخاع دسته ای از اعصاب است که پیام های بین مغز و بدن را جا به جا می کند. در صورتی که فضای اطراف نخاع باریک شود می تواند بر روی اعصاب فشار وارد آورد و موجب بروزکمر درد شود. شایعترین علت این حالت آرتروز است که می تواند منجر به رشد استخوانی به نام اسپرز (spurs) شده که این استخوان بر روی فضای اطراف نخاع فشار وارد می کند.

  اسپوندیلولیستزی ( سرخوردن مهره)  و کمردرد

مفاصل و رباط ها، استخوان های ستون فقرات را سر جای خود نگه داشته اند. اگر آن ها خیلی شل باشند استخوان ها می توانند سر بخورند و یا همدیگر را بلغزانند. این حالت اغلب می تواند به اعصاب حساس فشار وارد کند و باعث ایجاد کمردرد شود

بسیاری از اختلالات و اشکالات دیگر نیز مانندانحراف ستون فقرات می توانند منجر به کمر درد شوند.

  • بازدید کنندگان گرامی

برای آشنایی با راه های درمان کمردرد بر روی لینک کلیک کنید

منبع : شفا جو   سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ