کمر درد سیاتیک

به غیر از مجموع بیماریهایی که منجر به آسیب در ستون فقرات می شود مانند مشکلات ژنتیکی و مادرزادی، عفونتها، تومورها، حوادث و کهنسالی، بخش عمده‌ای از اختلالات ستون فقرات ناشی از اختلال در بهداشت حرکتی و نحوه عملکرد در زندگی و محیط کار و همچنین شیوه و سبک زندگی افراد جامعه است. عصب سیاتیک از قسمت پایین کمر یا نخاع آغاز شده و تا انتهای هر پا ادامه دارد. عملکرد نادرست عصب سیاتیک (Sciatica) سبب بروز یک بیماری بە نام سیاتیک می گردد.

نشانه های درد عصب سیاتیک

سیاتیک با درد، ضعف، بی حسی و یا سوزن سوزن شدن پا همراه است. درد سیاتیک باعث محدودیت حرکت بیمار می‌شود و با تغییر وضع از خوابیده به ایستاده درد ناشی از سیاتیک تشدید می‌شود و البته تشخیص قطعی سیاتیک و این‌ که علت سیاتیک مربوط به عنصر نگهدارنده یا دیسک کمر است توسط پزشک متخصص و انجام آزمایشات تشخیصی است.

دردهای تیرکشنده که از پشت لگن تا پاشنه پا احساس می‌شود درد سیاتیک است و بر اساس اینکه کدام قسمت از عصب را درگیر کرده باشد، کیفیت درد متفاوت است.

درمان گرفتگی عصب سیاتیک

با وجود اينكه ميليون ها نفر از آثار گرفتگی رگ سياتيک و کمردرد های سیاتیکی رنج مي برند، هنوز درماني قطعي براي اين مشكل پيدا نشده است.
در حال حاضر برخي از داروهاي ضد درد و رها كننده عصب براي كساني كه از درد گرفتگی عصب سياتيک رنج مي برند تجويز مي شود و گاه براي رها شدن درد ناشي از فشاري كه ديسك كمر روي اين عصب به جا مي گذارد، پزشكان مجبور به جراحي مي شوند.
همچنين ورزش هاي منظم و سبك مي تواند در بهبود وضع اين بيماران موثر باشد ولي دقت در فشارهاي عصبي و جسمي كه به فرد وارد مي شود نيز بايد لحاظ شود.

افراد مبتلا به دردهای عصب سیاتیک کاملا با این موضوع آشنا هستند که دردهای سیاتیک با شدت بسیار خفیف آغاز می‌شود و به مرور افزایش یافته و تشدید می‌شود. به‌طوری که تمامی ناحیه کمر و پاها را به مرور درگیر و دردناک می‌کند. گاهی شدت درد آنچنان زیاد می‌شود که بیمار حتی قادر نیست پاهای خود را حرکت دهد و در شرایط فیزیکی دیگری قرار گیرد. به همین دلیل گاهی ممکن است شدت درد بیمار را خانه‌نشین کند. این واکنش‌ها همگی از علائم عود‌کردن سیاتیک در افراد است.

آشنایی با درمان کمر درد های سیاتیکی (کلیک کنید)

منبع: شهر خبر. ایران۷. واضح. جام جم سرا

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ