آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

ساختمان دیسک کمر

دیسک-کمر2

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

دیسک-کمر2

دیسک بین مهره‌ای در ستون فقرات به صورت یک بالشتک یا صفحه‌ای قرار می‌گیرد که بین دو جسم مهره قرار دارد. نقش دیسک در ستون فقرات، جذب فشارهایی است که به ستون مهره‌ها وارد می‌شود. به عبارتی، دیسک‌ها مانند یک کمک فنر عمل کرده و ضرباتی که به ستون فقرات وارد می‌شود را جذب و کاهش می‌دهند.

این عناصر قابلیت تغییر شکل را در مقابل اعمال فشار دارند و در نتیجه شدت ضربات را کاهش می‌دهند. شکل اصلی دیسک‌ها در زمانی که تحت فشار نباشند، کروی است، اما زمانی که بین مهره‌ها قرار می‌گیرند و تحت تاثیر فشار قرار می‌گیرند، پهن می‌شوند و شکلی مشابه تخم مرغ به خود می‌گیرند.

دیسک‌ها در ناحیه کمری (لومبار) به علت تحرک زیاد، ارتفاع بیشتری دارند. دو دیسک بین مهره‌ ای L4-L5 و L5-S1 (قسمت پایینی کمر) که از تحرک بالایی برخوردار هستند، نسبت به دیسک‌های فقرات کمری فوقانی ضخامت بیشتری دارند.

 دیسک کمر شامل دو قسمت است

بخش مرکزی دیسک کمر

بخش مرکزی دیسک که به آن هسته دیسک یا نوکلئوس پالپوزوس نیز گفته می‌شود، قسمتی از دیسک است که نسبت به الیاف کلاژن آن نرمتر و دارای مقدار بیشتری آب است.

هسته دیسک یک بخش قابل اتساع است. در طول روز، دیسک‌ها مقداری از آب خود را از دست می‌دهند و در نتیجه کوتاهتر می‌شوند، اما با استراحت و آرامش، به طول اولیه خود برمی‌گردند. به همین دلیل، ممکن است اختلافی در ارتفاع بدن (ارتفاع قد) به طور طبیعی در طول روز ایجاد شود، که حدود ۲ سانتیمتر از صبح تا عصر می‌تواند باشد.

بخش محیطی دیسک کمر

بخش محیطی دیسک، که همچنین به آنولوس فیبروزوس یا حلقه فیبری نیز معروف است، قسمتی از دیسک است که هسته دیسک را در بر می‌گیرد. این قسمت از دیسک از جنس فیبری غضروفی (فیبروکارتیلاژ) ساخته شده است.

خاصیت ارتجاعی دیسک بستگی به حجم مناسب آب موجود در هسته مرکزی و سالم بودن حلقه لیفی دارد. فشارها و نیروهایی که به هسته دیسک اعمال می‌شود، به بخش محیطی دیسک منتقل می‌شود. از این نظر، بخش محیطی نقش اساسی در حفاظت از قسمت مرکزی دیسک دارد.

فتق دیسک بین مهره‌ای در بین عموم مردم و حتی پزشکان بنام‌های متفاوتی خوانده می‌شود بطور عمده بنام دیسک کمر و فتق دیسک کمر  گفته می‌شود ولی اصطلاحات دیگری که آسیب وارده را بیان می‌کنند و در گفتگوی پزشکی مرسومند عبارتند از برجستگی دیسک  کمر ,سُرخوردگی دیسک کمر, جابجائی دیسک کمر و فتق دیسک  کمرالبته آنچه که علائم دیسک واقعی رادارد همان حالت فتق دیسک کمر  کامل است.

در حالت کلی منظور از بیماری دیسک کمر، در رفتگی با بیرون زدگی قسمت مرکزی یا هسته دیسک می‌باشد که با پارگی‌های کوچکی که به‌صورت شیارهای باریکی در اطراف آن، کم‌کم ایجاد می‌شود همراه است.

این بیرون زدگی‌ها و دررفتگی‌ها روی ریشه‌های عصبی پشت این دیسک فشار می‌آورند و باعث ایجاد درد و سایر عوارض دیسک کمر می‌شوند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله گرفتگی دیسک کمر
مطالعه مقاله طب فیزیکی و دیسک کمر
مطالعه مقاله غذاهای مناسب برای دیسک کمر
مطالعه مقاله یوگا و دیسک کمر
مطالعه مقاله کاهش درد دیسک کمر
مطالعه مقاله چگونگی درمان دیسک کمر

منبع : slipped-disk

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ