آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

دیسک کمر و ورزش

پوکی-استخوان+پیشگیری

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

پوکی-استخوان+پیشگیری

در بین ستون مهره‌ها، بالشتک‌هایی وجود دارد که پوسته محکمی دارند و در میان آن ها مغزی وجود دارد که حالت مایع دارد. در اثر فشار به این بالشتک‌ها، مایع میانی خارج شده و فتق ‌دیسک کمر ایجاد می‌شود.

علل دیسک کمر

فتق دیسک کمر اغلب به علت افزایش سن و ساییدگی و استهلاک ناشی از افزایش سن به وجود می آید.

با افزایش سن، دیسک کمر بخشی از آب خود را از دست می دهد. این حالت باعث می شود که انعطاف پذیری آن ها کمتر شده و بیشتر در معرض پاره شدن قرار بگیرند و در چنین شرایطی ممکن است با یک فشار و یا چرخش کوچک نیز با پارگی دیسک کمر مواجه شوید.

در بسیاری از افراد علت اصلی فتق دیسک کمر ناشناخته است.

گاهی اوقات ممکن است بلند کردن اجسام بزرگ و سنگین توسط عضلات کمر (به جای بلند کردن آن ها با استفاده از عضلات ران و پا) باعث فتق دیسک کمر شود. به ندرت حوادثی مانند سقوط از بلندی و یا ضربه به پشت می توانند باعث فتق دیسک کمر شوند.

ورزش های دیسک کمر

ورزش منظم، باعث کاهش وزن افراد چاق و رسیدن به وزن متناسب می‌شود این موضوع فشار وارد بر کمر را کم کرده و باعث درمان درد دیسک کمری می‌شود که به خاطر اضافه وزن ایجاد شده‌اند.

افزون بر این، ورزش باعث بیشتر شدن انعطاف بدنی می‌گردد انعطاف بدنی، توانایی حرکات در جهات مختلف را افزایش می‌دهد و کمر دردهای حاصل از خشکی کمر را درمان می‌کند.

با انجام ورزش های مخصوص می‌توان عضلات شکم و کمر را تقویت کرد عضلات قوی از ستون فقرات محافظت می‌کنند و از آسیب دیدگی آن جلوگیری می‌نمایند عظلات نیرومند می‌توانند از دیسک کمر آسیب دیده حفاظت کنند و کمر دردهای حاصل از صدمات دیسک کمر را درمان نمایند.

برای کاهش درد دیسک کمر با شکم روی یک زیر انداز دراز بکشید و وزن خود را روی بازو‌ها بیندازید.

برای کاهش درد دیسک کمر روی شکم دراز بکشید و بالا تنه خود را توسط دست‌ها بالا بیاورید.

برای کاهش درد دیسک کمر این حالت را برای ۱۰ ثانیه نگهدارید، اطمینان حاصل کنید که ناحیه کمر شما کاملا در حالت آرامش قرار دارد. در طول انجام حرکت، حواستان باشد که درد نداشته باشید

  • آشنایی بیشتر….

جهت آشنایی بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله علائم فتق دیسک کمر

مطالعه مقاله درمان دیسک کمر بدون عمل جراحی

مطالعه مقاله معالجه دیسک کمر

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ