آرتریت روماتوئید و درد مفاصل

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

80b966ad7f14fbfb505125e448956998

مفاصل و استخوان ها از ساختارهای مهم بدن انسان هستند و تمامی فعالیت های فیزیکی فرد بستگی به کارکرد صحیح مفاصل و استخوان های او دارد. بنابراین برای تولید استخوان های سالم و قوی، از اولین روزهای  تولد و کودکی و در کل زندگی وجود یک منبع متعادل از کلسیم، آهن، پروتئین و کربوهیدرات ها ضروری است.

کمبود این منابع در بدن منجر به اختلالات جدی استخوان و مشکلات مزمن مفاصل می شود از جمله آرتریت روماتوئید. اساساً آرتریت  روماتوئید یا روماتیسم مفصلی یک اختلال شدید استخوان است که می تواند سبب ورم و درد مفاصل شود که در پی آن فرد کم کم توانایی انجام کارهای مورد علاقه اش را از دست می دهد.

علائم متفاوت آرتریت روماتوئید  شامل ورم مفاصل، سفتی و درد است. البته درد بستگی به نوع آرتریت روماتوئید، در برخی دائمی و در برخی دیگر گاه به گاه است. از آنجایی که بدن ما شامل مفاصل متفاوتی است، آرتریت روماتوئید  در هر یک از این مفاصل می تواند واقع شود از جمله مفصل شانه، مفصل آرنج، مفصل ران، مفصل زانو و مفصل مچ دست یا مفصل قوزک پا و… و همین طور علائم آرتریت از مفصلی به مفصل دیگر متفاوت است.

افراد متفاوت، احساسات متفاوتی را از درد مزمن آرتریت تجربه می کنند. همان طور که اثرات فیزیکی درد آرتریت متفاوت است، تاثیرات احساسی آن هم در افراد فرق می کند، مثلاً بعضی بیماران افسرده می شوند، بعضی بیش از حد حساس می شوند یا برخی بسیار مضطرب می شوند. البته برخی هم فقط از درد جسمانی بیماری رنج می برند. آرتریت یک اصطلاح کلی به معنای التهاب مفاصل است که این التهاب با سرخی، گرمی، ورم و درد مفصل آشکار می شود.

علائم مفصلی آرتریت روماتوئید

شروع‌ آهسته‌ يا ناگهاني‌ دارد و با علائم درد مفاصل ، ورم مفاصل، گرمي، درد در هنگام حرکت و محدوديت حرکت مفصل‌ و درد به‌ هنگام‌ لمس و خشکی صبحگاهی در مفصل مبتلا‌ بروز مي‌کند. معمولا مفاصل محيطی را با توزيعی متقارن در گير مي‌کند. و التهاب به مرور زمان باعث تخريب غضروف مفصلي و ساييدگي استخوان و بدنبال آن تغيير شکل مفصل می شود.

البته سير آن مي‌تواند کاملا متغير باشد و ممکن است فقط يک بيماری خفيف و درگيری تعداد اندکي از مفاصل و يا يک التهاب پيشرونده شديد وجود داشته باشد. بيشتر مفاصل‌ بين بندی انگشتان و مفاصل کف دست‌، مچ‌ دست‌، آرنج‌، پا، و مچ‌ پا درگير می شوند. گاهی اوقات مهره‌های گردني نيز درگير مي‌شوند.

علائم خارج مفصلی آرتریت روماتوئید

بيماران مبتلا به آرتریت روماتوئید ممکن است دچار علائم سيستميک مانند تب، ضعف، خستگي زودرس، بي‌اشتهايی و کاهش وزن داشته باشند.

گاهي برآمدگي‌های زير پوست‌ به نام ندول يا گره های روماتوئيد ديده مي‌شود. و گاهی درگيری عروق و اعصاب پوست و يا ساير اعضاء بدن مثل کليه ، ريه، طحال، کبد، بيضه‌ها و غيره و درگيری چشمي و خوني وجود دارد.

علل آرتریت روماتوئید

عوامل مختلفی مثل انواع بیماری‌های عفونی یا آسیب‌های ناشی از تصادف ممکن است باعث آرتریت روماتوئید شوند اما در بیماری آرتریت روماتوئید یا رماتیسم مفصلی؛ همان‌طور که گفته شد، این مساله به هیچ وجه مربوط به فعالیت زیاد، فشار روی مفصل، زندگی در محیط نمناک و یا بالا و پایین‌ رفتن از پله نیست.

در آرتریت روماتوئید یا رماتیسم مفصلی، علت اصلی ناشناخته است اما عامل به‌وجود آمدن بیماری، التهاب سطح داخلی مفصل ناشی از واکنش سلول‌های ایمنی است.

به همین دلیل نباید آرتریت روماتوئید را با بیماری‌های دیگر التهابی مفصل یا تخریب مفصلی ناشی از مشکلات دیگر اشتباه گرفت.

  • آشنایی بیشتر….

جهت آشنایی بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله رژیم غذایی در آرتریت روماتوئید
مطالعه مقاله درمان آرتریت روماتوئید
مطالعه مقاله روش های پیشگیری از آرتریت روماتوئید

منبع : دکتر کرمانی   پارسی طب  تاجیکی نیوز

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ