آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد مفاصل

درد مفاصل , درمان درد مفاصل

تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

آنچه باید درباره درد مفاصل بدانید

هر فردی که تصور می‌کند ممکن است آرتریت یا همان درد مفاصل داشته باشد باید به پزشک مراجعه کند. خوددرمانی در این مورد نیز مانند سایر موارد پزشکی خطرناک است
آرتریت که به شکل های مختلف بروز می کند شامل التهاب مفاصل است

 اوستئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و نقرس ۳‌ نوع از شایع‌ترین اشکال آرتریت در بین افراد سالمند هستند. اوستئوآرتریت البته از دو نوع دیگر شایع‌تر است اما هیچ‌کدام از این عارضه‌ها مسری و واگیردار نیستند.

پوکی استخوان زمانی رخ می‌دهد که غضروف‌ها رو به تخریب می‌گذارند.در این حالت نرمی‌ استخوان و درد ایجاد می‌شود.این بیماری زنان و مردان را مبتلا می‌کند،در افراد بالای ۶۵ سال در بیش از ۵۰ درصد موارد،ابتلا به این عارضه حداقل در یک مفصل رخ می‌دهد.

درمان این عارضه شامل ورزش،مراقبت از مفاصل،رژیم غذایی مناسب،دارو و جراحی است. برای بهبود درد نیز معمولا استامینوفن تجویز می‌شود. اوستئوآرتریت ممکن است در هر مفصلی بروز کند اما معمولا آنهایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که وزن بدن را تحمل می‌کنند. معمول‌ترین علائم این عارضه شامل درد مفاصل ،ورم مفاصل و نرمی ‌و خمیدگی آنها است. فقط در یک سوم موارد افرادی که با پرتو ایکس بیماری آنها تشخیص داده می‌شود فاقد علائم ظاهری هستند.

 آرتریت روماتوئید که بارزترین ویژگی آن التهاب بافت مفصلی است، تفاوت بسیار زیادی با اوستئوآرتریت دارد و زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی خود فرد به بدن وی حمله می‌کند.در این حالت اغلب مفاصل مورد هدف قرار می‌گیرند اما ممکن است اعضای دیگر مانند ریه‌ها و چشم‌ها را نیز مبتلا کند.

درمان برای این عارضه اغلب ورزش،مصرف دارو و در نهایت جراحی است.البته برای این بیماران کاهش استرس نیز بسیار مهم است. برخی از داروهای آرتریت روماتوئید برای تسکین درد تجویز می‌شوند و برخی نیز التهاب را کاهش می‌دهند.

 بیماری نقرس نیز یکی دیگر از انواع آرتریت است که در شب حمله می‌کند.استرس،مصرف برخی داروها و یک بیماری خاص ممکن است سبب بروز آن شود.در این حالت بلورهای اسید اوریک در یک مفصل تشکیل می‌شوند. اسید اوریک در تمام بافت‌های انسان و در مواد غذایی یافت می‌شود

منبع : سیمرغ

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ