آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد پشت سر

172712

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

172712

درد در پشت سر که گاهی در پشت چشم ها نیز تیر می کشد می تواند بعلت آسیب یا فشار روی عضلات پشت گردن باشد. این سردرد  بطور شایعی با میگرن اشتباه می شود. گاهی گیر افتادگی عصبی در پشت سر عامل این سردرد است.

گاهی درگیری مفاصل و مهره های گردنی این نوع سردرد را ایجاد می کند. تشخیص این نوع سردرد مهم است. درمان های دارویی و طب فیزیکی برای درمان این نوع سردرد بکار می رود.

یکی از انواع شایع سردرد، سردرد تنشی یا Tension Headache می باشد. این نوع سردرد با یک درد یکطرفه یا دو طرفه بدون نبض شروع می شود. محل اصلی درد معمولاً در ناحیه استخوان پس سری است ولی گاهی در ناحیه گیجگاهی و پیشانی هم، درد احساس می شود.

سردرد تنشی دارای کیفیتی فشارنده و ثابت است که در اثر استرس و فشارهای روانی اجتماعی، سر و صدا و نور زیاد شدت پیدا می کند و یا شروع می شود. سردرد در ناحیه پشت سر شدیدتر است ولی سردرد معمولاً تمام سر را در بر می گیرد.

این نوع سردرد، تنها سردردی است که به طور مداوم روزها و حتی ماهها طول می کشد. سردرد فشاری یا «تنشی» در خانم ها و در شخصیت های اضطرابی و حساس شایع تر است. کسانی که به واسطه شغلی یا خصلتی دایما عضلات صورت و گیجگاهی و پیشانی آن ها در حالت انقباض و گرفتگی مداوم است و یا گرفتگی عضلات گردن دارند دچار سردرد تنشی Tension Headacheمی شوند.

در جریان افسردگی شدید یا سایر اختلالات روانی هم سردردهایی مشابه سردرد فشاری دیده می شود. سردردهای فشاری یا تنشی، تشابه زیادی با سردردهای میگرنی دارند و گاهی هر دو توأما وجود دارند.

بعضی اوقات هم مفصل فکی ـ گیجگاهی (TMG)دچار التهاب و درد می شود که همراه با سردردهای یکطرفه یا دو طرفه در ناحیه گیجگاهی همراه می گردد که اغلب انتشارسر درد به گوش کشیده می شود. تنشن Tension به طور وسیعی خانم های حساس و مضطرب را که اغلب دچار افسردگی مزمن هستند مبتلا می کند. گاهی نیز بعد از ضربه به سر این نوع سردرد ایجاد می شود.

  • برای آشنایی بیشتر با ……

برای آشنایی بیشتر با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله درمان سردرد
مطالعه مقاله علت و درمان سردرد عصبی
مطالعه مقاله حرکاتی موثر در تسکین سردرد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ