آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

حرکاتی موثر در تسکین سردرد

stock-footage-tired-businesswoman-having-headache-in-the-office

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

stock-footage-tired-businesswoman-having-headache-in-the-office

گاهی به‌نظر می‌رسد هیچ‌چیز بدتر از سردرد نیست. انگار سر سوراخ می‌شود، منفجر می‌شود، یا فشرده می‌شود. گاهی هم احساس می‌کنید که سر را پشت و رو می‌کنند و تمام انرژی بدنتان را بیرون می‌کشند. سردرد به‌طور فزاینده‌ای همه‌گیر می‌شود. تقریباً ۶۰ درصد مردان و ۷۵ درصد زنان لااقل یک بار در ماه دچار سردرد می‌شوند.

علاوه بر سردرد، بی‌حوصلگی، انقباض و اسپاسم‌های عضلانی به‌ویژه در ناحیه گردن و احساس کوفتگی نیز از دیگر عوارض فعالیت و کار روزانه در ساعت‌های زیاد و بدون وقفه است. خوشبختانه برای برطرف شدن این عارضه و تسکین سردرد و از بین رفتن اسپاسم‌های عضلانی راه حل ساده‌ای وجود دارد که اجرای آن در منزل می‌تواند خستگی و سردرد ناشی از یک روز کاری پر‌مشغله را از شما دور کند. تنها کافی است این ماساژ را یاد بگیرید و مرحله به‌مرحله روی سر، گردن و شانه اعضای خانواده اجرا کنید.

ساکت‌ترین اتاق را انتخاب کنید

برای شروع ماساژ بهتر است خلوت‌ترین و ساکت‌ترین اتاق خانه را انتخاب کنید. انتخاب مکانی مناسب و آرام یکی از فاکتورهای اساسی برای ارائه ماساژی موثر و پرفایده است. هر چه محیط آرام‌تر و هوای پاکیزه و اکسیژن داشته باشد می‌تواند کمک بیشتری به تخلیه استرس، فشارها و تنش‌های عصبی فرد کند. در صورتی که فضای ماساژ و شیوه ارائه ماساژ صحیح و مناسب باشد فرد، علاوه بر آن‌که با تسکین سردرد و کاهش دردهای ناشی از اسپاسم عضلانی در ناحیه گردن روبه‌رو می‌شود بلکه احساس بهتری در دم و بازدم و دریافت اکسیژن محیط خواهد داشت. برای این کار نیاز به محیطی آرام، یک صندلی راحت و موسیقی آرام برای  آرامش بیشتر فرد دارید.

عضلات شانه را ریلکس کنید

برای شروع ماساژ از فرد بخواهید که روی صندلی بنشیند. برای او توضیح دهید که درصورتی که میزان فشار انگشتان شما به روی بدنش موجب بروز درد در آن ناحیه می‌شود، شما را فورا با خبر کند. در این شرایط او آماده است تا ماساژ را دریافت کند بنابراین برای شروع از عضلات شانه او شروع کنید. برای این کار کافی است سرانگشتان هر ۲ دست را روی شانه فرد قرار داده و با کمک هر ۲ انگشت شست فشارهایی را از پایین به سمت بالا در ۲ سوی شانه تکرار کنید. حرکت انگشتان شست باید از پایین به سمت گردن باشد. در این مرحله باید تمامی عضلات شانه را تا زیر خط یقه لباس به‌خوبی و با همین شیوه ماساژ دهید.

انقباض عضلات شانه را برطرف کنید

در این مرحله نیز همانند مرحله قبل با کمک هر ۲ دست و این‌بار با حرکت‌های گرد و دورانی ۲ انگشت شست به تخلیه استرس و تنش‌ها که منجر به بروز انقباض‌های عضلانی در ناحیه کتف و شانه می‌شوند، کمک کنید. این ماساژ‌ها نیز عضلات ناحیه شانه و کتف را تا زیر خط یقه لباس در بر می‌گیرند. به این ترتیب با اجرای این ۲ مرحله از ماساژ، عضلات ناحیه شانه فرد خون‌رسانی بهتری را در این ناحیه احساس می‌کنند و با تخلیه تنش‌ها و انقباض‌ها به مرور آرام و ریلکس می‌شوند.

تسکین درد گردن با ماساژ

برای تسکین درد گردن که ناشی از اسپاسم‌های عضلانی در این ناحیه است کافی است از ۲ انگشت شست برای ارائه این ماساژ استفاده کنید. در این حالت گردن فرد را میان هر ۲ دست گرفته و ۴ انگشت هر ۲ دست را روی گردن او قرار دهید. سپس با کمک ۲ انگشت شست به ماساژ آرام عضلات گردن بپردازید. بهتر است این ماساژ به‌صورت دورانی و آرام باشد. این ماساژ را باید دقیقا روی عضلاتی که بین خط یقه و خط رویش موی فرد قرار دارند، اجرا کنید. مراقب باشید فشاری که به عضلات ناحیه گردن بیمار وارد  می‌کنید در حدی باشد که او احساس ناراحتی و درد نکند.

خستگی را از شانه‌ها دور کنید

در این مرحله کافی است ساعد خود را روی شانه فرد قرار دهید به‌گونه‌ای که کف دست‌های شما به سمت زمین باشد.در این مرحله آرام ساعد را به‌سمت بیرون بچرخانید به‌گونه‌ای که بتوانید کف دست‌ها را ببینید. این مرحله را چند بار روی شانه‌های فرد تکرار کنید. سعی کنید از عضلات نزدیک گردن شروع کرده و این حرکت را به سمت عضلات خارجی شانه هدایت کنید تا تمام خستگی‌ها و تنش‌ها را از عضلات شانه به‌طور کامل خارج کنید.این ناحیه را ۳ بار ماساژ دهید

در این مرحله لازم است با کمک دست راست خود پیشانی فرد را نگه دارید و دست دیگرتان را پشت گردنش قرار دهید به‌گونه‌ای که انگشتان دست شما گردن را در بر بگیرند. در این حالت با حرکت آرام دست خود را از سمت پایین به سمت بالا هدایت کنید و سعی کنید خیلی آرام فشار خفیفی را بر عضلات این ناحیه وارد کنید و آرام‌آرام به ماساژ این ناحیه بپردازید. این کار کمک می‌کند تا جریان خون در این ناحیه تقویت شده و انقباض عضلات در ناحیه گردن نیز به حداقل میزان خود برسد.

تقویت گردش خون در سر

برای تقویت جریان گردش خون در ناحیه سر و از بین بردن دردهای ناشی از خستگی و انقباض عضلات ناحیه سر و گردن کافی است از انگشتان هر ۲ دست کمک بگیرید و با کمک آن‌ها درست مثل حالتی که موهای خود را در حمام شامپو می‌کنید به ماساژ سر و موها بپردازید. در این حالت باید دقت کنید که از بند دوم انگشتان دست کمک بگیرید تا ماساژ نرم و لطیفی را به عضلات و پوست سر ارائه کنید. این کار موجب تخلیه تمام انرژی های منفی و تنش‌های یک روز کاری شده و آرامش ویژه‌ای را به فرد هدیه می‌کند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ