حرکاتی موثر در تسکین سردرد

stock-footage-tired-businesswoman-having-headache-in-the-office

گاهی به‌نظر می‌رسد هیچ‌چیز بدتر از سردرد نیست. انگار سر سوراخ می‌شود، منفجر می‌شود، یا فشرده می‌شود. گاهی هم احساس می‌کنید که سر را پشت و رو می‌کنند و تمام انرژی بدنتان را بیرون می‌کشند. سردرد به‌طور فزاینده‌ای همه‌گیر می‌شود. تقریباً ۶۰ درصد مردان و ۷۵ درصد زنان لااقل یک بار در ماه دچار سردرد می‌شوند.

علاوه بر سردرد، بي‌حوصلگي، انقباض و اسپاسم‌هاي عضلاني به‌ويژه در ناحيه گردن و احساس كوفتگي نيز از ديگر عوارض فعاليت و كار روزانه در ساعت‌هاي زياد و بدون وقفه است. خوشبختانه براي برطرف شدن اين عارضه و تسكين سردرد و از بين رفتن اسپاسم‌های عضلاني راه حل ساده‌اي وجود دارد كه اجراي آن در منزل مي‌تواند خستگي و سردرد ناشي از يك روز كاری پر‌مشغله را از شما دور كند. تنها كافي است اين ماساژ را ياد بگيريد و مرحله به‌مرحله روي سر، گردن و شانه اعضاي خانواده اجرا كنيد.

ساكت‌ترين اتاق را انتخاب كنيد

برای شروع ماساژ بهتر است خلوت‌ترين و ساكت‌ترين اتاق خانه را انتخاب كنيد. انتخاب مكاني مناسب و آرام يكي از فاكتورهای اساسي برای ارائه ماساژی موثر و پرفايده است. هر چه محيط آرام‌تر و هواي پاكيزه و اكسيژن داشته باشد مي‌تواند كمك بيشتري به تخليه استرس، فشارها و تنش‌هاي عصبي فرد كند. در صورتي كه فضاي ماساژ و شيوه ارائه ماساژ صحيح و مناسب باشد فرد، علاوه بر آن‌كه با تسكين سردرد و كاهش دردهای ناشي از اسپاسم عضلاني در ناحيه گردن روبه‌رو مي‌شود بلكه احساس بهتري در دم و بازدم و دريافت اكسيژن محيط خواهد داشت. برای اين كار نياز به محيطي آرام، يك صندلي راحت و موسيقي آرام برای  آرامش بيشتر فرد داريد.

عضلات شانه را ريلكس كنيد

براي شروع ماساژ از فرد بخواهيد كه روي صندلي بنشيند. براي او توضيح دهيد كه درصورتي كه ميزان فشار انگشتان شما به روي بدنش موجب بروز درد در آن ناحيه مي‌شود، شما را فورا با خبر كند. در اين شرايط او آماده است تا ماساژ را دريافت كند بنابراين براي شروع از عضلات شانه او شروع كنيد. براي اين كار كافي است سرانگشتان هر 2 دست را روي شانه فرد قرار داده و با كمك هر 2 انگشت شست فشارهايي را از پايين به سمت بالا در 2 سوي شانه تكرار كنيد. حركت انگشتان شست بايد از پايين به سمت گردن باشد. در اين مرحله بايد تمامي عضلات شانه را تا زير خط يقه لباس به‌خوبي و با همين شيوه ماساژ دهيد.

انقباض عضلات شانه را برطرف كنيد

در اين مرحله نيز همانند مرحله قبل با كمك هر 2 دست و اين‌بار با حركت‌هاي گرد و دوراني 2 انگشت شست به تخليه استرس و تنش‌ها كه منجر به بروز انقباض‌هاي عضلاني در ناحيه كتف و شانه مي‌شوند، كمك كنيد. اين ماساژ‌ها نيز عضلات ناحيه شانه و كتف را تا زير خط يقه لباس در بر مي‌گيرند. به اين ترتيب با اجراي اين 2 مرحله از ماساژ، عضلات ناحيه شانه فرد خون‌رساني بهتري را در اين ناحيه احساس مي‌كنند و با تخليه تنش‌ها و انقباض‌ها به مرور آرام و ريلكس مي‌شوند.

تسكين درد گردن با ماساژ

براي تسكين درد گردن كه ناشي از اسپاسم‌هاي عضلاني در اين ناحيه است كافي است از 2 انگشت شست براي ارائه اين ماساژ استفاده كنيد. در اين حالت گردن فرد را ميان هر 2 دست گرفته و 4 انگشت هر 2 دست را روي گردن او قرار دهيد. سپس با كمك 2 انگشت شست به ماساژ آرام عضلات گردن بپردازيد. بهتر است اين ماساژ به‌صورت دوراني و آرام باشد. اين ماساژ را بايد دقيقا روی عضلاتي كه بين خط يقه و خط رويش موی فرد قرار دارند، اجرا كنيد. مراقب باشيد فشاري كه به عضلات ناحيه گردن بيمار وارد  مي‌كنيد در حدي باشد كه او احساس ناراحتي و درد نكند.

خستگي را از شانه‌ها دور كنيد

در اين مرحله كافي است ساعد خود را روی شانه فرد قرار دهيد به‌گونه‌ای كه كف دست‌هاي شما به سمت زمين باشد.در اين مرحله آرام ساعد را به‌سمت بيرون بچرخانيد به‌گونه‌ای كه بتوانيد كف دست‌ها را ببينيد. اين مرحله را چند بار روی شانه‌های فرد تكرار كنيد. سعي كنيد از عضلات نزديك گردن شروع كرده و اين حركت را به سمت عضلات خارجي شانه هدايت كنيد تا تمام خستگي‌ها و تنش‌ها را از عضلات شانه به‌طور كامل خارج كنيد.اين ناحيه را 3 بار ماساژ دهيد

در اين مرحله لازم است با كمك دست راست خود پيشاني فرد را نگه داريد و دست ديگرتان را پشت گردنش قرار دهيد به‌گونه‌اي كه انگشتان دست شما گردن را در بر بگيرند. در اين حالت با حركت آرام دست خود را از سمت پايين به سمت بالا هدايت كنيد و سعي كنيد خيلي آرام فشار خفيفي را بر عضلات اين ناحيه وارد كنيد و آرام‌آرام به ماساژ اين ناحيه بپردازيد. اين كار كمك مي‌كند تا جريان خون در اين ناحيه تقويت شده و انقباض عضلات در ناحيه گردن نيز به حداقل ميزان خود برسد.

تقويت گردش خون در سر

براي تقويت جريان گردش خون در ناحيه سر و از بين بردن دردهاي ناشي از خستگي و انقباض عضلات ناحيه سر و گردن كافي است از انگشتان هر 2 دست كمك بگيريد و با كمك آن‌ها درست مثل حالتي كه موهاي خود را در حمام شامپو مي‌كنيد به ماساژ سر و موها بپردازيد. در اين حالت بايد دقت كنيد كه از بند دوم انگشتان دست كمك بگيريد تا ماساژ نرم و لطيفي را به عضلات و پوست سر ارائه كنيد. اين كار موجب تخليه تمام انرژی های منفي و تنش‌های يك روز كاری شده و آرامش ويژه‌ای را به فرد هديه مي‌كند.

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ