آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

گردن درد و علل آن

دیسک-گردن-150x150

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

iStock_000015179583XSmall

گردن درد یک اتفاق شایع می باشد و حتی برای بعضی ها همه روزه اتفاق می افتد. بسیاری از علائم گردن درد  را می توان با حرکات کششی، تمرینات مقاوم سازی و حفظ حالات صحیح آن کاهش داد و یا کاملاً از بین برد و بهتر از این ها از بروزگردن درد جلوگیری کرد.

علل گردن درد

در اینجا به بعضی از علل  ایجاد گردن درد  اشاره می شود؛ این علل از ساختارهای محافظتی و یا هم جوار اعصاب گردنی هستند که معمولا با ایجاد فشار و تحت تاًثیر قرار دادن اعصاب این ناحیه باعث ایجاد گردن درد می شوند.

مشکلات سطوح مفصلی مهره ها و گردن درد

هر دو مهره ی گردنی بین خود دو سطح مفصلی دارند که مقداری آزادی حرکت به مهره ها می دهد. ریشه های عصبی از مابین این سطوح عبور می کنند، پس در اثر جابه جایی اندک و یا سختی حرکت بین آن ها عصب تحت فشار قرار گرفته و دردناک می شود و باعث گردن درد می شود.

هرگونه تغییر در ساختار آن ها از جمله آرتروز گردن که باعث تشکیل استخوان اضافی می شود نیز می تواند عصب را دردناک کند.

آسیب دیسک بین مهره ای و گردن درد

همانطور که از اسم این صفحات پیداست، دیسک ها غضروفی هستند که بین بدنه مهره ها قرار دارند. این صفحات ضربات وارده به مهره ها را که در اثر راه رفتن، دویدن و پریدن و… را به خود می گیرند و نیروی وارد به مهره ها را کاهش می دهند.

گاهی این صفحات در اثر فشار های ناصحیح به بدن و یا ضربات از جای خود خارج می شوند و باعث ایجاد فشار زاید روی اعصاب و طناب نخاعی می شوند که فشار روی عصب مساوی درد و گردن درد می باشد.

آسیب رباط ها و گردن درد

ساختمان دیگری که به حفظ ستون مهره ها در جایگاه خود کمک می کند لیگامان ها هستند.حرکات سریع گردن و در پی آن کاهش سریع سرعت آن که معمولا در صدمات و یا تکان های ناگهانی رخ می دهد باعث آسیب به رباط ها می شود که نتیجه صدمه به رباط ها ایجاد گردن درد است.

دلیل دیگر گردن درد در اثر این نوع صدمات کشیدگی و پارگی ساختارهایی از جمله عضلات است که اطراف گردن هستند و یا مهره ها را در جایگاه خود ثابت می کنند.

وضعیت بد سر و گردن و گردن درد

در وضعیتی که گردن بیش از حد رو به جلو باشد باعث افزایش انحنای بین سر و تنه و اگر بیش از حد به سمت عقب باشد به عکس می شود.این حالات باعث افزایش فشار، روی ساختار اطراف گردن و ستون فقرات (عضلات، رباط ها، دیسک، سطوح مفصلی مهره ها و…) می شوند؛ که باعث ایجاد گردن درد می شوند.

برای آشنایی با درمان گردن درد با استراحت ،دارو و فیزیوتراپی بر روی لینک کلیک کنید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ