درمان دردهای ستون فقرات

2165_orig

بیش از 30 استخوان که مهره نامیده می‌شوند،‌ روی هم قرار دارند و با یکدیگر ستون فقرات را می‌سازند.

درمان درد ستون فقرات

– درد حاد ستون فقرات اساسا ناشي از اسپاسم عضله يا كشيدگي رباط‌هاست،  معمولا اين دردها حداكثر تا 6 هفته طول مي‌كشد كه در بيشتر موارد با استفاده از مسكن‌هايي ساده همچون استامينوفن و ‌ايبوپروفن تسكين پيدا مي‌كند.

– استفاده از گرما به صورت دوش آب گرم به مدت 10 تا 15 دقيقه يا حوله مرطوب (نه چندان داغ) در تسكين درد موثر است، همچنين در برخي از بيماران قرار دادن تكه‌هاي يخ يا يک حوله يخ‌زده كه به دور آن حوله خشكي پيچيده شده است، مي‌تواند از شدت درد بكاهد ولي نبايد اين موضوع را فراموش كرد كه در صورت وجود درد شديد گردن يا بي‌حسي‌اي كه به شانه‌ها انتشار پيدا مي‌كند، بايد ترجيحا به پزشک مراجعه و انجام ورزش‌های كششي را فراموش كرد.

– كاهش استرس‌های رواني تا حد بسيار زيادي در كاهش درد، عود و حتي پيشگيری موثر است و از جمله روش‌های پيشنهادی به منظور كاهش درد، انجام يک دم عميق و نگه داشتن نفس به مدت چند ثانيه و بازدم به صورت كامل است، ولي در مورد كمر درد، استراحت در منزل به مدت يك تا 2 روز مي‌تواند بيمار را مجددا به فعاليت روزانه خود بازگرداند .

-نبايد فراموش شود كه فعاليت سنگين، برداشتن اجسام سنگين، خم شدن و پيچش كمر به صورت مكرر مي‌تواند درد را بازگرداند. بنابراين حركات نرمشي و ورزش‌های تقويت‌كننده عضلات كمر و شكم و آيروبيک پس از تسكين موقت درد حاد بايستي انجام شود.

منبع : بیتوته    کنجکاو

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ