آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

کمردرد خانم های خانه دار

890e009566124345a6f3d7b97066722c

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

890e009566124345a6f3d7b97066722c

کمر درد به سراغ بیشتر از نود درصد انسان ها در حین زندگی خواهد رفت و بیشتر از نیمی از افراد حداقل یک بار کمر درد را تجربه خواهند کرد.

کمر درد ممکن است به صورت شدید یا به صورت درد خفیف باشد، به هر حال دیر یا زود از هر ۱۰ نفر ما هشت نفر به کمر درد مبتلا می گردد. کمر درد، درد شایعی است. تصوراتی هم که درباره آن می شود خیلی معمول است.

کمردرد خانم های خانه دار

برای اغلب خانم‌های خانه‌دار، مرتب و تمیز بودن منزل بسیار اهمیت دارد و البته گاهی اهمیت این امر آن‌قدر در نظرشان زیاد است که فراموش می‌کنند به سلامتی خود در هنگام انجام کارهای خانه فکر کنند و اهمیت بدهند.

گاهی هم برای شگفت‌زده شدن همسر و بچه‌ها در غیاب آن ها دست به تغییر چیدمان اثاثیه منزل می‌زنند که البته این هم بدون تفکر به عاقبت کار است. یکی از دردهایی که به دنبال این مسائل در خانم‌های خانه‌دار ایجاد می‌شود، کمردرد است که خیلی هم شایع است، به‌طوری که از هر ۵ نفر حداقل ۴ نفر یک‌بار در عمر خود به کمردرد  دچار می‌شوند.

علت کمردرد خانم های خانه دار

کمر بیشتر وزن و فشار بدن شما را تحمل می‌کند و معمولا کمردرد خانم های خانه دار وقتی اتفاق می‌افتد که عضلات کمر و تاندون‌های آن کشیده شود که یا در اثر بلند کردن اجسام سنگین و یا بعد از یک حرکت ناگهانی ایجاد می‌شود و گاهی هم اسپاسم یک عضله، علت کمردرد است.

البته بهتر است خانم‌های خانه‌دار بدانند که برای سالم ماندن لازم نیست از اهمیت تمیزی و مرتب بودن منزلشان کم کنند، فقط کافی است در حین انجام کارهای خانه، بعضی نکات در حین انجام کارهای خانه رعایت شود تا به کمردرد مبتلا نشوند

درمان کمردرد خانم های خانه دار

اکثر کمردردها را می‌توان با روش‌های ساده‌ای چون استراحت و تقویت عضلات، پیشگیری و درمان کرد.

تحرک داشته باشید. استراحت‌های طولانی راه خوبی برای درمان کمردرد نیست چون باعث ضعف عضلات نگهدارنده می‌شود، حتی فعالیت‌های سبک به تسریع درمان کمردرد کمک می‌کند، بنابراین می‌توانید به فعالیت‌هایی که دردناک نیست ادامه دهید.

برای پیشگیری و  درمان کمردرد نحوه ایستادن، نشستن و خوابیدن خود را طوری اصلاح کنید که آسیبی به ستون مهره‌هانرسد.

حمام آب گرم و کمپرس گرم و سرد می‌تواند  در درمان کمردرد کمک کننده باشد. بلافاصله پس از ضربه به کمر و کمردرد ابتدا از کمپرس سرد استفاده کنید (تا ۲۰ دقیقه) بعد از رفع اسپاسم و کمر درد حاد می‌توانید از کیسه آب‌گرم یا تشک گرم برای شل کردن عضله استفاده کنید.

 مسکن‌های ضدالتهاب‌ غیراستروئیدی،مانند پروفن و استامینوفن می‌تواند به کنترل  کمر درد و تورم کمک کند.

اما اگر با انجام مراقبت‌ها تا ۷۲ ساعت در کمردرد شما بهبودی حاصل نشد، باید به پزشک متخصص درمان کمردرد (متخصص طب فیریکی و توانبخشی)مراجعه کنید. در موارد نادر ممکن است کمردرد علامت یک بیماری جدی باشد. در حالات زیر فورا به پزشک مراجعه کنید.

▪ ‌‌اگر  کمردرد شما به‌خصوص در موقع خواب و شب‌ها تشدید می‌شود .

▪ اگر کمر درد به یک یا هر دو پا انتشار می‌یابد.

▪ اگر ضعف، خواب رفتگی و بی‌حسی یا گزگز در یک یا هر دو پا احساس می‌کنید.

▪ اگر با  کمردرد با درد شکمی و تب همراه است.

▪ اگر به دنبال افتادن یا ضربه دچار کمردرد شده‌اید.

▪ اگر به کاهش وزن شدید غیرقابل توجیه دچار شده‌اید.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله بهترین درمان کمردرد
مطالعه مقاله کمردرد صبحگاهی
مطالعه مقاله کمردرد عصبی چیست

منبع : پزشک آشنا     ویستا       iranpain.com

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ