کمردرد خانم های خانه دار

890e009566124345a6f3d7b97066722c

کمر درد به سراغ بیشتر از نود درصد انسان ها در حین زندگی خواهد رفت و بیشتر از نیمی از افراد حداقل یک بار کمر درد را تجربه خواهند کرد.

کمر درد ممکن است به صورت شدید یا به صورت درد خفیف باشد، به هر حال دیر یا زود از هر ۱۰ نفر ما هشت نفر به کمر درد مبتلا می گردد. کمر درد، درد شایعی است. تصوراتی هم که درباره آن می شود خیلی معمول است.

کمردرد خانم های خانه دار

برای اغلب خانم‌های خانه‌دار، مرتب و تمیز بودن منزل بسیار اهمیت دارد و البته گاهی اهمیت این امر آن‌قدر در نظرشان زیاد است كه فراموش می‌كنند به سلامتی خود در هنگام انجام كارهای خانه فكر كنند و اهمیت بدهند.

گاهی هم برای شگفت‌زده شدن همسر و بچه‌ها در غیاب آن ها دست به تغییر چیدمان اثاثیه منزل می‌زنند كه البته این هم بدون تفكر به عاقبت كار است. یكی از دردهایی كه به دنبال این مسائل در خانم‌های خانه‌دار ایجاد می‌شود، كمردرد است كه خیلی هم شایع است، به‌طوری كه از هر ۵ نفر حداقل ۴ نفر یك‌بار در عمر خود به کمردرد  دچار می‌شوند.

علت کمردرد خانم های خانه دار

كمر بیشتر وزن و فشار بدن شما را تحمل می‌كند و معمولا كمردرد خانم های خانه دار وقتی اتفاق می‌افتد كه عضلات كمر و تاندون‌های آن كشیده شود كه یا در اثر بلند كردن اجسام سنگین و یا بعد از یك حركت ناگهانی ایجاد می‌شود و گاهی هم اسپاسم یك عضله، علت كمردرد است.

البته بهتر است خانم‌های خانه‌دار بدانند كه برای سالم ماندن لازم نیست از اهمیت تمیزی و مرتب بودن منزلشان كم كنند، فقط كافی است در حین انجام كارهای خانه، بعضی نكات در حین انجام كارهای خانه رعایت شود تا به کمردرد مبتلا نشوند

درمان کمردرد خانم های خانه دار

اكثر كمردردها را می‌توان با روش‌های ساده‌ای چون استراحت و تقویت عضلات، پیشگیری و درمان كرد.

تحرک داشته باشید. استراحت‌های طولانی راه خوبی برای درمان كمردرد نیست چون باعث ضعف عضلات نگهدارنده می‌شود، حتی فعالیت‌های سبک به تسریع درمان کمردرد كمك می‌كند، بنابراین می‌توانید به فعالیت‌هایی كه دردناك نیست ادامه دهید.

برای پیشگیری و  درمان کمردرد نحوه ایستادن، نشستن و خوابیدن خود را طوری اصلاح كنید كه آسیبی به ستون مهره‌هانرسد.

حمام آب گرم و كمپرس گرم و سرد می‌تواند  در درمان کمردرد كمك كننده باشد. بلافاصله پس از ضربه به کمر و کمردرد ابتدا از كمپرس سرد استفاده كنید (تا ۲۰ دقیقه) بعد از رفع اسپاسم و کمر درد حاد می‌توانید از كیسه آب‌گرم یا تشك گرم برای شل كردن عضله استفاده كنید.

 مسكن‌های ضدالتهاب‌ غیراستروئیدی،مانند پروفن و استامینوفن می‌تواند به كنترل  کمر درد و تورم كمك كند.

اما اگر با انجام مراقبت‌ها تا ۷۲ ساعت در كمردرد شما بهبودی حاصل نشد، باید به پزشک متخصص درمان کمردرد (متخصص طب فیریکی و توانبخشی)مراجعه كنید. در موارد نادر ممكن است كمردرد علامت یک بیماری جدی باشد. در حالات زیر فورا به پزشك مراجعه كنید.

▪ ‌‌اگر  کمردرد شما به‌خصوص در موقع خواب و شب‌ها تشدید می‌شود .

▪ اگر کمر درد به یك یا هر دو پا انتشار می‌یابد.

▪ اگر ضعف، خواب رفتگی و بی‌حسی یا گزگز در یك یا هر دو پا احساس می‌كنید.

▪ اگر با  کمردرد با درد شكمی و تب همراه است.

▪ اگر به دنبال افتادن یا ضربه دچار كمردرد شده‌اید.

▪ اگر به كاهش وزن شدید غیرقابل توجیه دچار شده‌اید.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله بهترین درمان کمردرد
مطالعه مقاله کمردرد صبحگاهی
مطالعه مقاله کمردرد عصبی چیست

منبع : پزشک آشنا     ویستا       iranpain.com

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ