پیشگیری از زانو درد با بهترین روش ها

chk,

 زانو درد چیز بسیار شایعی است. زانوان همیشه نسبت به وارد شدن ضربه و کبود شدن حساس بوده‌اند. و جوامع هر‌چه فعال‌تر می‌شوند، زانوان بیشتر در معرض سائیدگی قرار می‌گیرند و روز به روز بر مبتلایان به زانو درد افزوده می‌شود.

یک زمین خوردن، پیچ خوردن، یا ضرب دیدن زانو و نیز جراحت قدیمی که کاملاً التیام نیافته است حالا نسبت به تغییر هوا حساس شده و زانو درد می‌گیرد. اما بیشترین دردهای مکرر و خودبه‌خود زانو ناشی از کار زیاد آن است.

پیشگیری از زانو درد

برای پیشگیری از زانو درد هیچگاه برای مدت طولانی در یک وضعیت ثابت نایستید و هر چند دقیقه یکبار وزن خود رااز یک پا به پای دیگر منتقل کنید.

برای پیشگیری از زانو درد زمانی که مجبورید کاری را سرپا انجام دهید و یا مجبورید برای مدت طولانی یکجا بایستید مثل ایستادن در صف ، در آشپزخانه و یا در هنگام اطو کردن و ... پای خود را روی یک چهار پایه کوتاه قرار دهید و پس از چند دقیقه پای خود را عوض کنید این کار برای کمر شما نیز مفید است.

بهترین حالت برای استراحت زانو زاویه ۹۰ درجه است بنابراین بهتر است برای پیشگیری از زانو درد هنگام نشستن بر روی مبل بنشینید تا بر روی زمین نشسته و پاهای خود را دراز کنید. نشستن دو زانو و چهارزانو نه تنها باعث استراحت زانو نمی شود بلکه برای زانو مضر هم هست و باعث زانو درد می شود .

برای پیشگیری از زانو درد حتی المقدور از توالت فرنگی استفاده کنید زیرا خم شدن کامل زانو بسیار زیان آور است .

برای پیشگیری از زانو درد  وزن خود را متعادل نگه دارید.

با کاهش وزن می توانید از بروز ساییدگی زانو و زانو درد  پیشگیری کنید. کاهش وزن می تواند حتی در کسانی که بیماری شدید زانو دارند هم زانو درد را کاهش دهد.

برای پیشگیری از زانو درد با احتیاط ورزش کنید. اگر زانو درد مزمن دارید شنا برای شما بسیار مفید است. در آب وزن شما کم می شود و عضلات اطراف مفصل زانوی شما بهتر تقویت می شوند.

ورزش هایی که ضربات ناگهانی و شدیدی به زانوی شما وارد می کنند مانند فوتبال، بسکتبال یا تنیس زیاد مناسب زانو نیستند. هر ورزشی می کنید به ندای مفصل خود گوش دهید. اگر زانو درد ایجاد شده است فعالیت خود را تغییر دهید. وقتی خسته شده اید ورزش را ادامه ندهید.

در مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از بهترین و پیشرفته ترین روش ها و توسط بهترین متخصص درمان زانو درد(بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان ) برای درمان کلیه بیماران عزیز از جمله مبتلایان به زانو درد استفاده می شود.

  • اطلاعات بیشتر....

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله بهترین درمان زانو درد
مطالعه مقاله درمان زانودرد با رژیم غذایی،دارو و ورزش
مطالعه مقاله عوامل موثر بر درد زانو

منبع : بچه شمرون  ایران ارتوپد  رجانیوز

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)