آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

پیشگیری از دیسک کمر

fxolhbzmlo0a8drk2ok4

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

fxolhbzmlo0a8drk2ok421

یکی ازعلل کمر درد می تواند دیسک کمر باشد . فتق دیسک کمر، کمر دردی است که به سمت پاها منتشر می شود و می تواند انجام فعالیت های روزانه را سخت و حتی غیر ممکن سازد.

نشانه های  دیسک کمر

ممکن است حتی بدون آنکه متوجه باشید مبتلا به  دیسک کمر باشید. گاهی در عکس برداری از ستون فقرات افرادی که هیچ نشانه ای از مشکلات دیسک  کمرنداشته باشند دیسک  کمرتشخیص داده می شود. اما در بعضی از موارد هم دیسک کمر با درد و نشانه هایی همراه است.

علائم شایع  دیسک کمر شامل موارد زیر می باشد:

درد تیز و منتشر شونده و مداوم که گاهی اوقات با بی حسی و لرزش همراه است که از پایین کمر شروع شده و به سمت پایین پاها پیش می رود.

درد ، ضعف و بی حسی د رکمر ، پا، گردن، شانه، قفسه سینه و بازو

درد پایین کمر یا پا که با نشستن، سرفه و عطسه وخیم تر می شود.

پیشگیری از دیسک کمر

بهترین توصیه این است که پیش‌گیری بهتر از درمان می‌باشد. پس در مرحله اول باید سعی کنیم که اصلا مبتلا بیماری دیسک کمر نشویم. می‌بایستی در این ارتباط تمام مواردی که باعث پیش‌گیری از ایجاد دیسک کمر می‌شود را رعایت کنیم؛ از جمله ورزش کردن، کاهش وزن، عدم بلند کردن اجسام سنگین و هول دادن اجسامی مانند اتومبیل یا بلند کردن اتومبیل.

برای پیشگیری از دیسک کمر باید ورزش ملایم روزانه داشته باشیم تا بدنمان همیشه در فرم ایده‌ال قرار گیرد

همچنین برای پیشگیری از دیسک کمر باید تغذیه مناسبی داشته باشیم (تغذیه مناسب به معنی زیاد خوردن نیست، بلکه به معنی درست خوردن می‌باشد). از میوه‌جات و سبزیجات و لبنیات حتماً در وعده‌های غذایی استفاده کنیم.

در معرض نور خورشید به مقدار لازم قرار گیریم. درست بنشینیم یا بخوابیم یا راه برویم؛ مثلا موقع مطالعه، پشت‌میز و صندلی قرار بگیریم و اگر می‌خواهیم تلویزیون نگاه کنیم، لم ندهیم یا کج نشویم و یا در تخت خواب و به حالت نیم خیز مطالعه نکنیم. رعایت این موارد باعث می‌شود فشار بر روی دیسک های مختلف از جمله دیسک کمر، دیسک گردن و سایر قسمت‌ها، وارد نشود.

به‌طور کلی باید گفت: دیسک کمر بیماری ای نیست که افراد نگران شوند و  چنان چه به موقع  دیسک کمردرمان گردد، حتماً از سلامتی کامل برخوردار خواهند شد.

برای آشنایی با انواع دیسک کمر بر روی لینک کلیک کنید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ