دیسک گردن

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

64563543

دیسک گردن یک غضروف بین مفصلی دو مهره مجاور گردن را شامل می‌شود.  در اثر فشارهای مکانیکی و حرکات ایجاد شده،‌ به تدریج دیسک های گردن دچار تغییراتی شده که از حالت نرمال خود خارج و در نهایت سبب بیرون زدگی دیسک گردن می‌شود.

گردن به قسمتی از بدن مهره داران گفته می شود که بین سر و تنه قرار می گیرد و شامل نسج نرم در بیرون و ستون فقرات گردنی و بخشی از نخاع در قسمت وسط آن است. وزن سر را ستون مهره و بخشی از آن را نیز عضلات اطراف تحمل می کنند.

ستون فقرات گردنی، برخلاف دیگر مهره های بدن که حرکت کمی در کنار یکدیگر دارند، کاملا متحرک است، بنابراین بیشترین میزان چرخش و حرکات به جلو و عقب را در گردن مشاهده می کنیم.

گردن از ۷ مهره و ۸ ریشه عصبی تشکیل شده است. این ۸ ریشه کنترل تنفس، حرکات سر روی بدن و حرکات دست را بر عهده دارند و بین هر ۲ مهره، دیسک قرار گرفته است.

ساختمان دیسک از یک حلقه بیرونی و یک هسته مرکزی تشکیل شده است. در اثر ساییدگی دیسک گردن، به تدریج حلقه احاطه کننده پاره می شود و هسته مرکزی از محل پارگی بیرون می زند. به این برجستگی، فتق دیسک گردن می گویند که باعث فشار روی ریشه های عصبی و پدیده درد آغاز می شود. در ادامه به بحث علت و علائم دیسک گردن میپردازیم.

علت دیسک گردن

علت بیماری دیسک گردن جابجایی دیسک بین مهره های گردن و همچنین فشار  وارد به ریشه های عصبی مهر های گردن و تحریک این مهره ها است .

از علت دیسک گردن می‌توان گفت که یک غضروف است که بین مفصل دو مهره مجاور در گردن است که در اثر حرکات نامناسب و فشارهای  مکانیکی به تدریج دچار تغییراتی می شود و از حالت عادی خود خارج شده و در نهایت موجب بیرون زدگی می شود.

علائم دیسک گردن

از مهمترین علائم بیماری دیسک گردن می توان به درد اشاره کرد.درد دیسک گردن می تواند در پشت سر، در گردن و بین دو کتف احساس شود.

در صورتی که بیماری دیسک گردن به ریشه های عصبی فشار وارد کند علائمی از فشار به عصب هم وجود دارد که از این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  درد

در بیماری دیسک گردن بیمار درد را به صورت تیر کشنده و انتشار دهنده به بازو،ساعد و دست احساس می کند

  •  اختلال حسی

با توجه به این که به کدام یک از ریشه های عصبی در گردن فشار وارد می شود قسمت های متفاوتی در اندام فوقانی و دست ممکن است باعث بی حسی و خواب رفتگی و گزگز شوند

  •  اختلال حرکتی

با توجه به این که در بیماری دیسک گردن به کدام ریشه عصبی در گردن فشار وارد شود عضلات متفاوتی در اندام فوقانی و گردن دچار کم شدن قدرت می شوند .

در صورت بیماری دیسک کمر مزمن ، ممکن است عضله مربوط به عصبی که تحت فشار قرار گرفته است دچار لاغری شود.

در مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از بهترین روش ها برای درمان بیماران مبتلا به دیسک گردن استفاده می شود

  • خواننده گرامی :

پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه *دیسک گردن* مطالعه فرمایید

هرنی دیسک گردن

جراحی دیسک گردن

پارگی دیسک گردن

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ