آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علائم ؛ تشخیص و درمان دیسک گردن

neck pain

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

neck pain

شایع‌ترین علامت دیسک گردن،  درد است. این درد می‌تواند به دست انتشار پیدا کند و حتی به زیر آرنج نیز برسد.

بسته به نوع درگیری دیسک گردن ممکن است این درد به انگشت شست و اشاره یا دو انگشت کوچک نیز انتشار پیدا کند و هر کدام از سمت و دست‌های بدن را گرفتار کند.معمولاً دردهای ناشی از دیسک‌ گردن درد‌های بسیار شدیدی هستند که حتی فرد نمی‌تواند شب‌ها بخوابد.

 علائم  دیسک گردن

علائم دیسک  گردن عبارتند از

 دیسک گردن و درد

درد بیمار مبتلا به دیسک گردن بصورت تیر کشنده به شانه، بازو، ساعد و دست انتشار پیدا می کند.

دیسک گردن و اختلال حسی

بر حسب اینکه کدام ریشه عصبی در گردن تحت فشار قرار بگیرد قسمت های متفاوتی از اندام فوقانی و دست ممکن است دچار کاهش حس، خواب رفتگی و گز گز شود.

 دیسک گردن و اختلال حرکتی

بر حسب اینکه کدام ریشه عصبی در گردن تحت فشار قرار بگیرد عضلات متفاوتی در اندام فوقانی و گردن دچار کاهش قدرت می شوند. در صورت مزمن شدن دیسک گردن گردن، ممکن است عضله مربوط به عصب مورد نظر دچار لاغری شود.

تشخیص دیسک گردن

پزشک معالج از رادیوگرافی ساده برای دیدن پارگی دیسک گردن و تغییراتی که همراه دیسک  گردن  در استخوان و مهره های گردنی ایجاد شده است استفاده می کند. تشخیص فشار به نخاع و ریشه های عصبی با استفاده از ام آر آی داده می شود. انجام الکترومیوگرافی یا نوار عصبی می تواند به پزشک در تشخیص فشار به ریشه های عصبی و تشخیص عصب مبتلا شده کمک کند.

درمان دیسک گردن

با رعایت نکته های بسیار ساده و جزیی می توان بیماری دیسک گردن را درمان کرد. در بیرون زدگی دیسک گردن، بلافاصله سیستم التهابی بدن فعال می شود و بدن هم به طور خودکار آن را خنثی می کند.

دیسک گردن یک بیماری خودمحدودشونده است و با مداخلات بهینه سازی فرایند شغلی و وضعیت های مناسب هنگام کار بهبود حاصل می شود.

بی حرکت نگه داشتن گردن بسیار مفید است زیرا فشار وارده کمتر می شود و به مرور بیرون زدگی سر جای اول خود برمی گردد.

برای این کار گردن بندهای طبی وجود دارد. همچنین برای تقویت عضلات و قوی تر کردن آن مانورهای ورزشی کمک می کند تا روند سریع تر طی شود.

▪ درمان جراحی دیسک گردن

اگر بعد از درمان های نگهدارنده  دیسک گردن همچنان علایم بیماری  دیسک گردن ادامه یابد، درمان جراحی  دیسک گردن ضرورت می یابد

بیمارانی که به جراحی دیسگ گردن نیاز دارند

▪ افرادی که نقص پیشرونده دارند یعنی دیسک گردن آنقدر شدید است که حتی در راه رفتن نیز دچار مشکل شده اند و احساس می کنند هنگام راه رفتن، روی برف یا روی ابر قدم برمی دارند یا زمین می خورند و دست هایشان قدرت انجام هیچ کاری ندارد و دچار نقص عصبی شده اند.

▪ گروهی که هیچ علایم عصبی ندارند، فقط از درد شدید و ناتوان کننده رنج می برند و به درمان دیسک گردن باوجود همه اقدام ها پاسخ نمی دهند و شدت درد باعث افت کیفیت زندگی شان شده است.

▪ برای برگرداندن بیمارانی که کاملا با استراحت بهبود می یابند ولی وقتی به محل کارشان بازمی گردند، دوباره همه علایم دیسک گردن آن ها آغاز می شود، به جامعه و از سرگیری زندگی روزمره و عادی، اقدامات جراحی ضرورت می یابد.

برای آشنایی با پارگی دیسک گردن و علائم آن بر روی لینک کلیک کنید

منبع : شفاف   ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ