آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

پا درد دیسک کمر

ساق-پا

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

ساق-پا

دیسک غضروفی است که بین دو مهره قرار گرفته است و همچون فنری از فشار مهره بالایی کمر به مهره پایینی جلوگیری به عمل می‌آورد، اما زمانی دچار دیسک کمر می‌شویم که به دلیل ورزش سنگین، چاقی، تصادفات، موارد مادرزادی، جابه‌جایی مهره‌ها،  و بالابودن سن، دیسک کمر دچار ضایعه شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و محتویات داخل آن بیرون می‌زند.

البته جالب است بدانید این ساختار باعث جلوگیری از افتادن دیسک در نخاع و فشار روی اعصاب و در نهایت جلوگیری از اختلال اعصاب و فلج قسمتی از عصب می‌شود. بیرون‌زدگی دیسک کمربه واردشدن فشار به ریشه‌های عصبی ناحیه کمر و درد شدید در قسمت فوقانی یا تحتانی کمر منجر می‌شود.

البته شغل‌های سنگین، برخی ورزش‌ها مانند وزنه‌برداری، خم و راست‌شدن زیاد، بلندکردن اجسام سنگین، نشستن طولانی‌مدت و به‌دنبال آن ضعف عضلات، زایمان‌های مکرر و افزایش وزن می‌تواند در ابتلا به بیماری دیسک کمر بسیار مؤثر باشد.

پا درد دیسک کمر

گاهی بیماران به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و از علایمی مانند بی‌حسی انگشتان پا و کف پا، خالی شدن ناگهانی زانوها در حین راه رفتن و یا شکایت از درد شدید در پا روزمره می‌کنند.

برخی از آنها به دلیل عدم پیوستگی یا کم بودن درد پا، توجه کافی به آن نداشته و بعضی دیگر از طریق مصرف داروهای مسکن به صورت خودسرانه برخی علایم را کنترل کرده‌اند و اکنون با این علایم به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند.

واقعیت این است که یکی از بزرگ‌ترین ضایعات ستون فقرات، ضایعات دژنراتیو است که ناشی از گذر عمر است. با پیر شدن، دیسک‌ها نیز دچار استحاله و کم‌آبی می‌شوند و به دلیل ضعف تدریجی رباط‌های اطراف مهره‌ها، فشار بیشتری به دیسک‌ها وارد می‌شود.

مفاصل بین مهره‌ای نیز از این قاعده مستثنی نیستند و با تغییر شکل، حجم بیشتری را اشغال می‌کنند و بیشتر به داخل کانال نخاعی فشرده می‌شوند و حجم کانال را کاهش می‌دهند. تمام این مسائل باعث فشار روی ریشه‌های عصبی می‌شود و این فشار باعث ایجاد حالت‌هایی مانند درد و یا گز‌گز در اندام‌های مختلف می‌شود.

اگر این فشار روی ریشه های عصبی باشد که از کمر منشأ می گیرد (مثل عصب سیاتیک)، مسیر درد در عصب بارز می شود و شخص علاوه بر احساس کمردرد، پا درد را هم تجربه می کند.

ما به بیماران توصیه می کنیم که پا درد را جدی بگیرید و حتما به یک پزشک  (متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)مراجعه کنند چون ممکن است این  پا درد علامتی از مشکلات دیسک کمر و فشار روی ریشه های اعصاب باشد که به صورت پا درد تظاهر می کند.

این علامت تنها توسط بیمار احساس می‌شود و پزشک نمی‌تواند آن را مشاهده یا اندازه‌گیری کند. به همین دلیل، شما باید این درد پا را به دقت پیگیری کنید.

اکثر این پا  دردها معمولا به مشکلات مهره های کمری و بیماری های دیسک کمر برمی گردد و اگر فردی که این علایم را دارد به آن بی توجهی کند، به طور حتم هم درمان آن سخت تر و پرهزینه تر می شود و هم درصد موفقیت درمان به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

برای آشنایی با پیاده روی و دیسک کمر بر روی لینک کلیک کنید

منبع : بولتن نیوز     پرشین پرشیا

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ