آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

ورزش های دیسک کمر در آب: مزایای آب درمانی دیسک کمر

ورزش های دیسک کمر در آب مزایای آب درمانی دیسک کمر-compressed

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

آب خواص خاصی دارد بطوری که می‌تواند از شدت درد ورزش کاسته  و آن را سرگرم کننده‌تر کند. اگر چنانچه دچار آسیب‌دیدگی کمر، آرتریت ستون فقرات یا علاقه مند به تقویت کردن هسته‌ی بدن هستید تا از ابتلا به کمر درد پیشگیری کنید در این صورت می‌توانید از مزایای آب درمانی بهره‌مند شوید. ورزش به خودی خود باعث درمان دیسک کمر یا درد ناشی از آن نمی‌شود. با این حال، انجام فعالیت‌های کم برخوردی همچون شنا می‌تواند به شما کمک کند تا در عین کاهش شدت درد، فعالیت بدنی خود را حفظ کنید. بهتر است در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید و از یک متخصص فیزیوتراپی در مورد نحوه انجام ورزش‌های خاص کمک بگیرید. هنگامی که پزشک به شما توصیه کرد که می‌توانید فعالیت‌های خود از جمله شنا کردن را از سر بگیرید، بخاطر داشته باشید که در اوایل به آرامی و با تمرینات کم فشار و ملایم شروع کنید.

دیسک کمر چیست؟ 


دیسک کمر چیست-compressed

دیسک کمر یکی از بیماری‌های رایج در بین بزرگسالان است. شدت علائم دیسک کمر شامل درد پاها، کمر درد و ضعف عضلات اندام تحتانی است. این بیماری به وقوع می‌پیوندد زمانی که دیسک نخاع یا جزء نرم بین مهره‌های ستون فقرات از موقعیت طبیعی خود خارج می‌شود. دیسک کمر عموماً با اعمال فشار بر روی دیسک نخاع یا فشرده شدن عصب‌های ستون فقرات منجر به ایجاد مشکلات می‌شود. گاهی اوقات دیسک کمر به صورت ناگهانی و نتیجه‌ای از اتفاقاتی مانند تصادف یا به دلیل تکراری شدن کشیدگی‌های ستون فقرات ایجاد می‌شود. به هر ترتیب که دیسک کمر به وجود آمده باشد، این یک بیماری مخرب است.

فشاری که به عصب‌های ستون فقرات وارد می‌شود، تقریباً مشابه شوک الکتریکی است و ممکن است منجر به بروز درد شود. اگر دیسک کمر در قسمت بالایی کمر ایجاد شود، فرد ممکن است احساس شوک در بازوهای خود را تجربه کند. اما اگر دیسک کمر در قسمت پایینی کمر رخ دهد، در این صورت بیمار در قسمت پاهای خود درد را تجربه خواهد کرد. به علاوه، گاهی اوقات بیماران مبتلا به دیسک کمر ممکن است به طرز غیرعادی بی‌حسی یا حس سوزن سوزن در بازوها یا پاها دچار شوند. همچنین، به دلیل قطع شدن جریان سیگنال‌های ارسالی از مغز به عضلات ناشی از فشرده شدن عصب‌ها، عضلات نیز ممکن است به بی‌حسی مبتلا شوند. بیماران مبتلا به دیسک کمر در موارد شدیدتر ممکن است مشکلاتی مربوط به روده یا مثانه را تجربه کنند.

راه بهترین درمان دیسک کمر 


اگرچه شیوه‌های درمان دیسک کمر در بین بیماران متفاوت است و به عوامل زیادی از جمله سن بیمار، میزان فعالیت و علائم وی بستگی دارد اما برخی از شیوه‌های احتمالی درمان آن شامل عمل جراحی، مصرف دارو، فیزیوتراپی و محدود کردن فعالیت‌های جسمانی است. در بسیاری از اوقات پزشکان ترکیبی از این شیوه‌های درمانی را تجویز می‌کنند اما فیزیوتراپی یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان است که برای بیماران مبتلا به دیسک کمر تجویز می‌شود. در بین انواع مختلف فیزیوتراپی، آب درمانی که بسیاری از مزایای منحصر به فردی به همراه دارد، یکی از محبوب‌ترین آنهاست.

آب درمانی چیست؟ 


برنامه‌های آب درمانی، به عنوان یک روش درمانی با نام‌های مختلف مانند ورزش‌های دیسک کمر در آب، درمان با آب یا استخر درمانی شناخته می‌شوند. این برنامه‌ها شامل مجموعه‌ای از تمرینات و روش‌های درمانی مبتنی بر آب هستند که برای کاهش دردهای کمر از طریق تراز کردن مهره‌ها و تقویت عضلات کمر طراحی شده‌اند. آب درمانی برای بسیاری از بیماران، به ویژه افرادی که با درد کمر مشکل دارند، بسیار مفید است. این روش نه تنها مزایای مشابه برنامه‌های خشکی را داراست، بلکه به عنوان یک روش درمانی برای افرادی که به دلیل شدت درد نمی‌توانند از روش‌های درمانی معمول استفاده کنند، نیز مفید است.

ویژگی شناوری آب با کاهش اثرات گرانش، فشارهای وارد شده به کمر را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد و بهبود حالت تعادل بیمار را تسهیل می‌کند. همچنین، مقاومت ملایمی که آب ایجاد می‌کند، به بیماران اجازه می‌دهد عضلات را با خطر کمتری از آسیب دیدگی سازگار کنند. فشار هیدرواستاتیک که بیماران در زمان غوطه‌ور شدن در آب تجربه می‌کنند، به بهبود فشار قلب و ریه‌ها و نیز بهبود جریان خون به عضلات بدن کمک می‌کند.

از آب درمانی برای تنظیم تحرک مفاصل، افزایش دامنه حرکتی و ایجاد تعادل و ثبات استفاده می‌شود. اگر چنانچه آسیب دیدگی کمر به طور مستمر روند تمرینی شما را مختل کند در این صورت شاید بتوان از آب درمانی بعنوان یک راه‌کار مفید در طول دوران بهبود استفاده کرد. آب درمانی به شما کمک می‌کند تا از بین رفتن تناسب اندام را که یک امر اجتناب ناپذیر است را به حداقل برسانید.

ورزش‌های دیسک کمر در آب از خواص بی‌نظیر آب استفاده می‌کند و باعث کاهش درد هنگام انجام تمرین و کار می‌شوند. به همین دلیل انجام این ورزش‌ها، به ویژه برای مبتلایان به آرتروز و سایر افرادی که تحمل وزن را ندارند، بسیار مناسب است.

مزایای انجام ورزش‌های دیسک کمر در آب 


اگر چنانچه می‌خواهید آسیب دیدگی خود در ناحیه کمر را بهبود بخشید، علیرغم داشتن آرتروز باز سرحال باشید و یا تغییراتی در ورزش‌های مربوط به کمرتان ایجاد کنید در این صورت می‌تواند از مزایای عالی خواص بی‌نظیر آب استفاده کنید. قرار گرفتن در آب، محیطی نسبتاً ایمن را برای تمرین عضلات و کشش بدن فراهم می‌کند. همچنین قرار گرفتن در آب به شما این امکان را می‌دهد که نسبت به ورزش‌های روی خشکی بیشتر تمرین کنید زیرا در این موقعیت محدودیت‌های تحمیل شده از جانب گرانش زمین از بین می‌رود. انجام ورزش‌های دیسک کمر در آب باعث تقویت عضلات، کاهش درد و افزایش انعطاف‌پذیری بدن می‌شود و در عین حال می‌تواند یک تمرین بسیار سرگرم کننده نیز باشد.

مراحل ورزش دیسک کمر در آب 


مراحل ورزش دیسک کمر در آب -compressed

مرحله استراحت 

غالباً در روزهای اولیه ابتلا به دیسک کمر به دلیل درد شدید به غیر از دراز کشیدن در رختخواب کار دیگری نمی‌توانید انجام دهید. با این وجود، زیاد در بستر بودن باعث تضعیف عضلات شده و مفاصل شما را سفت می‌کند. اگر در چنین مواردی به دلیل دراز کشیدن زیاد دچار خشکی عضلات شدید بطوری که قادر به راه‌رفتن یا نشستن نبودید می‌توانید با استفاده از آب درمانی این مشکل را کاهش دهید. در چنین مواقعی، راه رفتن در  قسمت کم عمق استخر احتمالا آرامش بیشتری نسبت به دراز کشیدن یا نشستن روی مبل را برای کمرتان به همراه دارد. اگر چنانچه به استخر شنا دسترسی دارید در این صورت سعی کنید بین استراحت و راه رفتن در آب تناوب ایجاد کنید تا از سفت شدن و خشکی عضلات کمر پیشگیری کنید. معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که بیش از ۳۰ دقیقه در رختخواب نمایند و هر ۳۰ دقیقه یک بار از خود تحرکی نشان دهید. مطابق با راحتی و توصیه‌های پزشک زمان بودن در استخر را تنظیم کنید.

حرکات آرام 

با بهبودی و بازگشت به فعالیتهای عادی، نشستن یکی از بدترین کارهایی است که می توانید به هنگام داشتن دیسک کمر انجام دهید. با این حال، بسیاری از بزرگسالان بی‌تحرک هستند و مقدار زیادی از وقت خود را در پشت میزهای کاری و یا روی مبل سپری می‌کنند. درعوض، می‌توانید با پا گذاشتن در استخر و آب درد کمر خود را کاهش دهد و دلیل این کار هم صرفا کاهش وزن شما به هنگام راه رفتن در آب است. حتی اگر آمادگی کافی برای شنا کردن ند‌ارید می‌توانید صرفا تمرین‌های ساده مانند راه رفتن در آب با به مدت کوتاه را انجام دهید یا به کمک لبه‌های استخر راه بروید و به آرامی با پاهای خود به آب لگد بزنید توی که انگار می‌خواهید توپی را شوت کنید. اگر چنانچه انجام این حرکات ابتدایی نیز برای شما دشوار است در این صورت صرفا به راه‌رفتن در آب اکتفا کنید زیرا این کار به مراتب گزینه بهتری نسبت به راه رفتن بر روی زمین است.

بصورت مستمر ورزش‌های دیسک کمر در آب را انجام دهید

پس از آن که بهبودی خود را دوباره بدست آوردید با مشورت با پزشک و یک متخصص فیزیوتراپی در کلاسهای ایروبیک آبی شرکت کنید. یک برنامه شنا آرام و همراه با کلاس (اجتماعی) می‌تواند از شدت استرس شما که معمولا باعث تشدید درد کمر می‌شود، بکاهد. به هنگام شنا به کمک دیافراگم نفس عمیق بکشید تا بیشتر از شدت استرس کم شود و درد کمرتان بهبود یابد.

اقدامات پیشگیرانه 

پس از آن که دیسک کمرتان بخودی خود بهبود سعی کنید یک برنامه شنا بصورت مستمر و منظم برای خود تنظیم کنید تا عضلات شکم و کمرتان تقویت شود، به ثبات ستون فقرات کمک کند و احتمال ابتلا دوباره به دیسک کمر را کاهش دهد. اگر چنانچه اضافه وزن دارید، شنا کردن یک ورزش ایده‌آل برای محافظت از کمر است. در واقع، شنا یک تمرین هوازی به همراه تمرین استقامتی است و کمترین فشار ممکن را بر روی مفاصل و ستون فقرات می‌آورد.

بصورت مستمر ورزش‌های دیسک کمر در آب را انجام دهید 


برای شروع جلسه آب درمانی ورزشی مربوط به دیسک کمر، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • نرمش: قبل از شروع ورزش، به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه به نرمش بپردازید. یکی از راه‌های ساده برای گرم کردن بدن، راه رفتن در آب است.
  • تمرینات تقویتی و هوازی: پس از گرم کردن، به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه تمرینات تقویتی و هوازی انجام دهید. می‌توانید یک سری تمرینات را انتخاب کنید که شدت آن‌ها به تدریج افزایش یابد یا توانایی انجام آن‌ها را دارید.
  • خنک کردن بدن: پس از اتمام تمرینات، با راه رفتن بیشتر در آب، بدن خود را خنک کنید. در نظر داشته باشید که حتماً بعد از ورزش، بدن خود را سرد کنید. این مرحله بسیار مهم است و باید به آن توجه کنید، حتی اگر در استخر هستید.

با رعایت این مراحل، می‌توانید برنامه ورزشی مربوط به دیسک کمر در آب را شروع کنید.

آشنایی با تجهیزات آب درمانی 


تجهیزات ورزش‌های آبی در اشکال و اندازه های زیادی وجود دارد و روی قسمت‌های مختلف بدن از جمله دست، کمر، پا و غیره قرار می‌گیرند. هدف از تجهیزات ورزش‌های آبی تقویت خصوصیات ویژه آب و ایجاد مزایای بیشتر این ورزش‌هاست. برخی از قطعات تجهیزات ورزش‌های آبی به شما کمک می‌کنند که روی آب شناور بمانید تا بدون ترس در عمیق‌ترین قسمت استخر ورزش کنید. برخی دیگر نیز از ابزارهای آب درمانی به افزایش مقاومت فراهم شده از جانب آب شده و تمرین‌های چالش‌برانگیزتری را پیش روی شما قرار می‌دهد.

چه زمانی نباید در آب ورزش کنید 


آب درمانی می‌تواند مزایای بی‌شماری برای مبتلایان به دیسک کمر فراهم کند. در واقع، انجام ورزش‌های دیسک کمر در آب منجر به تقویت و تثبیت کمر می‌شود، درد کمر را کاهش و دامنه حرکتی مفصل را افزایش می‌دهد.

در برخی مواقع انجام ورزشهای آبی مناسب و صلاح نیست. ابتلا به برخی از اشکال بیماری قلبی، داشتن سابقه تشنج یا عفونت فعال جزء مواردی هستند که نباید ورزش‌های آبی کنید. اگر شرایطی پزشکی مانند ترس از آب دارید برای اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

مقالات مرتبط

ماگوت تراپی

ماگوت‌تراپی

تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ شک در سودمندی ماگوت تراپی ماگوت‌تراپی

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ