علت بیرون زدگی دیسک کمر

154193

ستون فقرات انسان شامل ۷ مهره گردنی و ۱۲ مهره سینه ای و ۵ مهره کمری و یک استخوان خاجی و یک استخوان دنبالچه است که از ناحیه استخوان خاجی به لگن متصل است. هر کدام از مهره ها توسط یک دیسک از هم جدا شده است، که باعث تسهیل حرکت مهره ها می شود.

دیسک ها ماده غضروفی هستند که در اطراف از یک بافت همبندی قوی تشکیل شده است و در وسط آن ماده ی ژلاتینی قرار دارد، که تحت ثایر فشار تغییر شکل پیدا می کند.

اگر به علت فشارهای زیاد و حرکات نامناسب، بخصوص  حرکات گردشی باعث فشار بیش از حد به ستون فقرات و دیسک بین مهره ها شود، الیاف ماده غضروفی استحکام خود را از دست داده و ماده ژلاتینی وسط دیسک از محل خود خارج شده و تورم یا برآمدگی دیسک ایجاد می شود.

خروج ماده ی ژلاتینی از محل آسیب بافت غضروفی باعث فشار به ریشه های عصب که از سوراخ های بین مهره ای نخاع خارج شده اند، می شوند  در نتیجه ی این حالت علائم درد و بی حسی در اندام تحتانی (با توجه به شدت بیرون زدگی دیسک کمر و محل دیسک بیرون زده) ایجاد می شود.

علت بیرون زدگی دیسک کمر

اگر حرکات قوی، تکراری و طولانی مدت انجام شود، سه عامل اصلی و مهم در ایجاد بیرون زدگی دیسک کمر می باشد. در واقع حرکات خم شدن های ناگهانی در ترکیب با چرخیدن حتی در یک حرکت بی اهمیت، می تواند باعث بیرون زدگی دیسک کمر شود.

فشار بیش از حد توان عضلات و فقرات بدنی نیز از عوامل مهم پارگی بافت همبندی دیسک بین مهره ای می باشند.

تشخیص بیرون زدگی دیسک کمر

معاینه دقیق بالینی معمولا برای تشخیص  بیرون زدگی دیسک کمر کافی است ولی انجام MRI  برای تشخیص بیرون زدگی دیسک کمرکمک کننده می باشد، انجام نوار عصب به افزایش دقت تشخیص  بیرون زدگی دیسک کمر کمک می کند.

عوارض احتمالی بیرون زدگی دیسک کمر

بیرون زدگی دیسک کمر و از دست دادن اختيار ادرار و مدفوع

بیرون زدگی دیسک کمر و فلج

بیرون زدگی دیسک کمر و تحليل رفتن و ضعف عضلات

بیماران مبتلا به دیسک کمر  می توانند برای درمان دیسک کمر خود به بهترین مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی در اصفهان (مرکز جامع دکتر فرخانی)  مراجعه کرده واز بهترین ,جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر....

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

مطالعه مقاله علائم بیرون زدگی دیسک کمر
مطالعه مقاله درمان بیرون زدگی دیسک کمر
مطالعه مقاله ورزش های مفید برای دیسک کمر

منبع : دکتر اسعدی  پزشکی

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)