آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

زانو درد در نوجوانی

_189

تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

رابطه میان مشکلات آناتومی و درد در ناحیه زانو چیست؟


درد شایع زانو از نرم شدن غضروف استخوان کشکک ناشی می‌شود. آناتومی و تشریحی زانو بستگی دارد به قرارگیری استخوان‌های تحتانی ران و فوقانی ساق پا، به طوری که یک حفره به نام حفره زانو شکل می‌گیرد. این حفره زانو باعث نرم شدن غضروف استخوان کشکک می‌شود و در نهایت باعث زانو درد می گردد.

چه عواملی باعث نرم شدن غضروف استخوان کشکک می شود؟


سه عامل مهم درنرم شدن غضروف موثر است که باید به آن توجه شود. اولین علت عمده نرم شدن غضروف استخوان و در نتیجه آن علت زانو درد زاویه دار شدن استخوان ساق است.
این زاویه دار شدن منجر به انحراف شده و فرم پا پرانتزی می شود و در نتیجه استخوان کشکک دچار ساییدگی  خواهد شد و این ساییدگی با گذشت زمان باعث نرم شدن غضروف می شود.

در افرادی که از این انحراف رنج می‌برند، هنگامی که در حالت دوزانو یا چهارزانو قرار می‌گیرند، هنگام تغییر حرکت و برخاستن درد احساس می‌شود.

در این افراد، هنگام صعود به کوه، درد شدیدی در منطقه زانو به وجود می‌آید. این درد ناشی از آسیب و نرم شدن غضروف به دلیل انحراف قوزی است که شیوع بیشتری در بین نوجوانان و جوانان دارد.

یکی از علل دیگر درد زانو، تحمیل فشار زیاد به زانوها است.

برخی افراد که در رشته های ورزشی مانند بدمینتون یا ورزش های رزمی فعالیت دارند، با انجام حرکات غیر تکنیکی فشار زیادی را به مفصل های بدن وارد می کنند.

این افراد اصول تمرین های ورزشی را رعایت نمی کنند و مدت زمان زیادی را در شبانه روز بدون آمادگی جسمانی قبلی و گرم کردن عضلات، به انجام حرکت های سنگین می پردازند.
این عامل فشار زیادی به مفصل های زانو وارد می کند.
انجام تمرینات غیر اصولی در مدت زمان طولانی منجر به ساییدگی استخوان کشکک و در نهایت نرمی و درد زانو می شود.
سومین عامل مهم در ایجاد درد زانو تحرک نداشتن است.
افرادی که هیچ گونه ورزش، حرکت و جنبشی در شبانه روز ندارند، بتدریج استخوان کشکک پای شان نرم و منجر به درد زانو می شود.

شیوع درد زانو در کدام رده های سنی بیشتر است؟


احساس درد در ناحیه زانو یکی از شایع ترین دردهایی است که نوجوانان و جوانان بین سن ۱۰ تا ۲۵ سالگی به آن مبتلاهستند

علائم و نشانه های درد زانو کدام است؟


علائم بالینی را بیمار در ناحیه زانو احساس کرده و پیش از معاینه بیان می کند.
بیماران مبتلابه نرمی غضروف استخوان کشکک از درد رنج می برند و با وجود این که غضروف استخوان، عصب ندارد ولی به علت فشار روی کپسول مفصلی زانو، احساس درد به وجود می آید.
نشانه دوم در بیماری نرمی غضروف استخوان کشکک، ایجاد تورم در ناحیه زانو است، انحراف و زاویه دار شدن زانو منجر به این تورم خواهد شد.

اگر تجمع میزان مایع غضروف مفصلی بیشتر از حد معمول آن باشد باعث لاغرشدن عضلات و در نهایت نرمی غضروف استخوان می شود. علت دیگر نرمی غضروف،قفل شدن زانو است. برخی از بیماران از این مسئله شکایت دارند که وقتی می خواهند از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر حالت دهند، زانوی آنها نیمه خم می ماند و باید کمی راه بروند تا از حالت خم بودن خارج شوند.
در افراد مبتلابه نرمی غضروف، هنگام بالارفتن و پائین آمدن از کوه و پله بر شدت درد زانو افزوده می شود.

روش های تشخیص بیماری نرمی غضروف چیست؟


در معاینات پزشکی، از بیمار مبتلابه نرمی غضروف خواسته می شود عضله ران را منقبض کند و اگر بر شدت درد زانو افزوده شود، مشخص می شود غضروف کشکک نرم شده است.
با توجه به اطلاعات آزمایشگاهی، نرمی غضروف قابل تشخیص مستقیم نیست؛ اما در رادیوگرافی (عکس‌برداری با پرتو X) می‌توان مشاهده کرد که تیغه‌های استخوان کشکک ضخیم‌تر یا در حالت طبیعی خود هستند. این روش تصویربرداری امکان می‌دهد تا تغییراتی در استخوان‌ها و ساختار آنها مشاهده شود. بنابراین، با استفاده از رادیوگرافی می‌توان تیغه‌های استخوان کشکک را مورد بررسی قرار داد و تغییراتی در ضخامت یا حالت طبیعی آنها را تشخیص داد.

منبع:سایت دکتر حسین زاده

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ