راه های درمان فتق دیسک کمر

pishgiri

زمانی فردی مبتلا به فتق دیسک کمر می‌شود که دیسک آبش را از دست بدهد و دیگر حالت بازی‌پذیری نداشته باشد و با یک حرکت نابه‌جا رشته‌های دیسک پاره شود و هسته دیسک (غضروف) بیرون بیاید.

در این شرایط می‌گوییم فرد دچار فتق دیسک کمر شده است، درست مانند تخم مرغی که فرض کنیم سفیده آن در حکم رشته‌های دیسک است و وقتی پاره می‌شود زرده یا همان هسته دیسک بیرون می‌آید.

راه های درمان فتق دیسک کمر

راه های درمان فتق دیسک کمر براساس شدت بيماری  فتق دیسک کمر فرق می كند.

در ساير موارد معمولاً به بيمار برای درمان فتق دیسک کمر به مدت يك هفته تا 10 روز استراحت نسبي توصيه مي شود .طی اين مدت بيمار مبتلا به فتق دیسک کمر  بايد از نشستن حتی الامكان پرهيز كند و از خم و راست شدن و برداشتن اشيای سنگين يا رانندگی نيز دوری نمايد .

معمولاً طي اين مدت به بيمارمبتلا به فتق دیسک کمر داروهای مسكن تجويز مي شود. اغلب بيماران مبتلا به فتق دیسک کمر طي اين مدت 10 روزه، بهبود قابل توجهي پيدا مي كنند.

مي توان بعد از 10 تا 14 روز از زمان شروع بيماری فتق دیسک کمر، برای درمان فتق دیسک کمر ورزش های مخصوصی را تجويز نمود كه آب درمانی دیسک کمر  و راه رفتن در آب در قسمت كم عمق استخر می باشد

نرمش های كششی برای عضلات كمر و شكم نيز برای کاهش درد فتق دیسک کمر  مفيد است .می توان از فيزيوتراپي نيز در اين مرحله از درمان فتق دیسک کمر استفاده کرد .

درمان جراحی فتق دیسک کمر

در موارد شديد كه فتق دیسک کمر شدید است و سبب فلج اندام های تحتانی و يا بی اختياری در دفع ادرار يا مدفوع می شود، جراحی فتق دیسک کمر بايد به سرعت انجام شود.

در مواردی كه با فتق ديسک کمر فلج مختصری ايجاد شده است، اما بتدريج ميزان فلج رو به افزايش است نيز بايد فوری جراحی فتق دیسک کمر صورت بگيرد.

اگر 4 تا 6 هفته از درمان فتق ديسک كمر بگذرد و بيمار همچنان درد شديدی بخصوص در پاها احساس كند يا فلج خفيف، اما پايداری در اندام تحتانی وجود داشته باشد به طوري كه بيمار مبتلا به فتق دیسک کمر نتواند فعاليت های روزمره خود را بخوبی انجام دهد، انجام جراحی فتق دیسک کمر  توصيه مي شود .

در مرکزجامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از بهترین  روش ها برای درمان مبتلایان به دیسک کمر استفاده می شود

  • آشنایی بیشتر....

جهت آشنایی  بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله دیسک کمر ارثی
مطالعه مقاله انواع فتق دیسک کمر
مطالعه مقاله دیسک کمر و درد پا

منبع : البرز من   زیبا شو دات کام

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)