دیسک کمر ارثی

3

دیسک کمر یکی از بیماری‌های ناتوان کننده‌ای است که متاسفانه امروزه شیوع بالایی پیدا کرده است و بسیاری افراد از ابتلا به آن رنج می‌برند.

درصورتی که فتق دیسک بین مهره های کمری باعث وارد شدن فشار و آسیب به رشته های عصبی در ناحیه کمر بشود فتق دیسک کمر می تواند همراه با احساس درد تیر کشنده به ناحیه باسن، پشت ران ها، پشت ساق و حتی کف پاها بشود.

محققان در مطالعات خود به این نتیجه رسیدند که اثرات ژنتیکی می تواند در کمردردهای مداوم  و درد دیسک کمر افراد تأثیر گذار باشد.

بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که بیماری دیسک کمر هم مانند رنگ چشم ممکن است عامل ژنتیکی داشته باشد.

همین بررسی ها نشان می دهد افرادی که در خانواده خود مانند والدین، خواهر و برادر خود افراد مبتلا به دیسک کمر دارند، ۴ برابر بیشتر در معرض ابتلا به دیسک کمر قرار دارند.

این خطر حتی با ابتلای افراد درجه دو یا درجه سه خانواده نیز در ارتباط است.این یافته ها حاکی از آن است که از بین رفتن دیسک میان مهره های کمر ارتباط تنگاتنگی با ژنتیک افراد دارد.

ولی یافته های به دست آمده هنوز نتوانسته اند ژن های مستقیم عامل دردهای دیسک کمر را شناسایی کنند با وجود این نمی توان نقش ژنتیک را در کمردرد و درد دیسک کمر  نادیده گرفت.

مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی مفتخر است که با استفاده از پیشرفته ترین و بهترین و جدید ترین روش ها  تا کنون درمان های موفقی را در اختیار کلیه بیماران عزیز از جمله  مبتلایان به دیسک کمر قرار داده است.

جهت آشنایی  بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله دیسک کمر شدید
مطالعه مقاله ورزش های مفید برای دیسک کمر
مطالعه مقاله مراقبت از دیسک کمر

منبع : دکتر حسینی   ویستا   سیمرغ

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)