آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

دیسک کمر و درمان آن

i8r3dkkkfo22oy6oe0kc

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

i8r3dkkkfo22oy6oe0kc

دیسک به صفحه ای در بین هر دو استخوان مهره کمر گفته می شود، این صفحه دارای پوششی است که بر اثر فشار نامتناسب بر ستون فقرات و نیز فشار زدن و زور زدن به اجسام سنگین می‌تواند پاره شود.

با پاره شدن پوشش اطراف دیسک بر اثر عوامل بسیار مختلفی که عمده آن ها ناشناخته هستند امکان بیرون زدگی دیسک از محل طبیعی خود وجود دارد که این حالت را دیسک کمر می‌گویند.

بیرون زدگی دیسک  کمرچند مرحله دارد که در مرحله اول آن که بیرون زدگی خفیف است امکان دارد فرد حتی متوجه مشکل دیسک کمر خود نشود.

با پیشرفت بیرون زدگی دیسک کمر و در مرحله پیشرفته آن افزایش فشار بر روی اعصاب نخاعی علائم دیسک کمر، شامل درد شدید در ناحیه کمر و نیز علائم گزگز، بی حسی و مورمور در پاهاایجاد خواهد شد.

درمان دیسک کمر

دیسکی که پاره شده دیگر قابل ترمیم و اصلاح نیست اما روش هایی وجود دارد که اگر این روش ها  به موقع و به طور کامل و صحیح  در درمان دیسک کمر بکار گرفته بشوند می توانند با کنترل درد و علائم و جلوگیری از پیشرفت دیسک کمر، بیمار را از استفاده از درمان های جراحی دیسک کمر بی نیاز کنند.

زمانی که بیمار درد حاد دارد استفاده از داروهای مسکن، داروهای ضد التهاب، داروهای ضد اسپاسم و بعضی از داروهایی که دردهای ناشی از فشار روی ریشه های عصبی را کنترل می کنند توسط پزشک  متخصص درمان دیسک کمر( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) ممکن است که توصیه بشود. البته جلوگیری از وارد شدن نیروی وزن به سطح دیسک یعنی استراحت و اجتناب از ایستادن و نشستن و فعالیت های فیزیکی هم در زمان هایی که دیسک  کمرحاد وجود دارد اکیدا توصیه می شود و مدت زمان استراحت باید توسط پزشک معالج تجویز شود .

استفاده از مدالیته های فیزیکی و فیزیوتراپی و گرمای سطحی و این مسائل می تواند به کنترل درد بیمار کمک کند. در مواردی که درد بیمار با استفاده از این روش ها قابل کنترل نباشد و یا در مواردی که ضعف پیش رونده در اندام های تحتانی مشاهده بشود ممکن است درمان های جراحی  دیسک کمربرای بیمار توصیه و اجرا بشود.

اما ما چه روش های درمانی جراحی  دیسک کمر را برای بیمار انتخاب کنیم و چه با استفاده از روش های درمانی غیرجراحی دیسک کمر مشکلات بیمار را کنترل کنیم در هر دو صورت موفقیت کامل درمان بیمار مشروط به برطرف کردن عوامل فیزیکی است که باعث وارد شدن آسیب به دیسک های بین مهره ای و مهره های ناحیه کمر می شود .

یعنی تقویت عضلات ناحیه لگن، شکم، کمر و اندام های تحتانی و برطرف کردن کوتاهی های مربوط به این عضلات و اصلاح الگوی رفتاری روزانه یعنی روش نشستن، ایستادن، راه رفتن، حمل کردن اجسام و فعالیت های روزانه کمک بسیار زیادی به کنترل و پیشگیری از وارد شدن نیروهای نامتناسب به کمر و پیشگیری از عود مجدد و یا پیشرفت مشکل بیرون زدگی دیسک کمر می شویم.

در مرکزجامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از بهترین  روش های مختلف برای درمان مبتلایان به دیسک کمر استفاده می شود که  که هدف  درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت  کلیه بیماران عزیز می‌باشد.

در صورت علاقه مند بودن به کسب اطلاعات در رابطه با دیسک کمر وعلت آن بر روی لینک زیر کلیک کرده و مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید

دیسک کمر وعلت آن

منبع : باشگاه خبرنگاران    سیمرغ

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ