82259_111

در حین بارداری بخصوص در ماه های آخر آن وزن افزایش پیدا می کند. این افزایش وزن همراه با توزیع نامتعادل وزن ( اضافه وزن بیشتر در قسمت جلویی تنه و شکم است) موجب می شود فشار بیشتری به ستون مهره وارد شود و ممکن است باعث کمر درد در بارداری شود.

در کسانی که ستون مهره سالم و قوی دارند این افزایش فشار به راحتی برای بدن قابل تحمل است ولی در کسانی که مشکلی در ستون مهره دارند مثلا دیسک کمر آن ها ضعیف شده است این افزایش فشار ممکن است مشکل را تشدید کند. در این حال اگر بیمار قبلا درد نداشته است ممکن است دچار کمر درد شود و اگر کمر درد داشته ممکن است شدت کمر درد افزایش یافته و یا با علائم سیاتیک همراه شود.

برجسته بودن دیسک کمر به تنهایی برای بارداری خطرآفرین نیست. البته ممکن است در دوران بارداری و با افزایش وزن و فشار به دیسک کمر، اگر برجستگی دیسک در قسمت پشت آن زیاد باشد این برجستگی بیشتر شده و موجب بروز علائمی شود.

در رابطه با بارداری در خانم‌هایی که مبتلا به دیسک کمر هستند، برای بسیاری از این خانم ها این سؤال پیش می‌آید که آیا بارداری برای آن‌ها خطری در پی خواهد داشت یا خیر؟ البته این افراد برای باردار شدن مشکلی نخواهند داشت. در صورتی که در تمام مدت به وضعیت جسمانی خود توجه کامل داشته باشند.

توصیه هایی برای مادران باردار مبتلا به دیسک کمر

توصیه ما به مادران بارداری که دچار دیسک کمر هستند این است که  فرد قبل از اقدام به بارداری ابتدا با انجام نرمش های کمر، عضلات اطراف ستون مهره خود را تقویت کند. تقویت این عضلات موجب می شود فشار کمتری به دیسک وارد شده و احتمال بروز مشکل حتی در ماه های آخر بارداری به حداقل برسد.

به پهلو خوابیدن خانم های باردار در تسکین درد دیسک کمر بسیار مؤثر خواهد بود. البته مادران در دوران بارداری و در ماه‌های پنجم به بعد باید به پهلو بخوابند اما خانم‌های باردار با دیسک کمر، از ابتدای بارداری باید بر روی یک پهلو دراز بکشند.

صاف نشستن پشت میز، تغییر وضعیت فیزیکی هر چند دقیقه یک‌بار (ننشستن به شکل طولانی مدت و یا راه نرفتن طولانی مدت)، بلند نکردن اجسام سنگین و در کل پرهیز از هر گونه فعالیتی که ممکن است به ستون مهره‌ها فشاری وارد آورد، از دردهای احتمالی مادران با دیسک کمر خواهد کاست.

در فردی که دچار مشکلاتی در دیسک کمر است زایمان طبیعی می تواند با موفقیت انجام شود. با این حال در مواردی که پزشک متخصص تشخیص دهد حرکات اندام تحتانی و لگن در حین زایمان ممکن است مشکلاتی را برای بیمار مبتلا به دیسک کمر ایجاد کند می توان از سزارین استفاده کرد.

  • آشنایی بیشتر….

جهت آشنایی بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله یوگا برای دیسک کمر
مطالعه مقاله روش های جدید درمان دیسک کمر
مطالعه مقاله مراقبت از دیسک کمر

منبع : ایران ارتوپد  سینا نیوز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس