آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

دیسک کمر و بارداری

82259_111

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

82259_111

در حین بارداری بخصوص در ماه های آخر آن وزن افزایش پیدا می کند. این افزایش وزن همراه با توزیع نامتعادل وزن ( اضافه وزن بیشتر در قسمت جلویی تنه و شکم است) موجب می شود فشار بیشتری به ستون مهره وارد شود و ممکن است باعث کمر درد در بارداری شود.

در کسانی که ستون مهره سالم و قوی دارند این افزایش فشار به راحتی برای بدن قابل تحمل است ولی در کسانی که مشکلی در ستون مهره دارند مثلا دیسک کمر آن ها ضعیف شده است این افزایش فشار ممکن است مشکل را تشدید کند. در این حال اگر بیمار قبلا درد نداشته است ممکن است دچار کمر درد شود و اگر کمر درد داشته ممکن است شدت کمر درد افزایش یافته و یا با علائم سیاتیک همراه شود.

برجسته بودن دیسک کمر به تنهایی برای بارداری خطرآفرین نیست. با این حال، در دوران بارداری و با افزایش وزن و فشار به دیسک کمر، ممکن است برجستگی دیسک در قسمت پشت آن افزایش یابد و علائمی ایجاد شود.

درباره بارداری در زنان مبتلا به دیسک کمر، برای بسیاری از آن‌ها سؤال پیش می‌آید که آیا بارداری برایشان خطری به همراه دارد یا خیر؟ با این حال، برای این افراد باردار شدن به طور کلی مشکلی نخواهد بود، زمانی که به وضعیت جسمانی خود به طور کامل توجه کنند.

توصیه هایی برای مادران باردار مبتلا به دیسک کمر

ما توصیه می‌کنیم که مادران بارداری که با مشکل دیسک کمر روبرو هستند، قبل از بارداری با انجام تمرینات کمر، عضلات اطراف ستون مهره خود را تقویت کنند. تقویت این عضلات باعث کاهش فشار بر دیسک می‌شود و احتمال بروز مشکلات، به ویژه در ماه‌های پایانی بارداری، کاهش می‌یابد.

درمان با خوابیدن بر روی یکی از پهلوها برای تسکین درد دیسک کمر بسیار موثر است. در حالی که مادران در دوران بارداری و از ماه پنجم به بعد باید بر روی یکی از پهلوها بخوابند، اما زنان باردار با مشکل دیسک کمر باید از ابتدای بارداری بر روی یکی از پهلوها دراز کشیده باشند.

منظم بودن در نشستن پشت میز، تغییر وضعیت بدن هر چند دقیقه یکبار (عدم نشستن به طور طولانی و جلوگیری از طولانی کشیدن)، عدم برداشتن اجسام سنگین و در کل اجتناب از هر فعالیتی که ممکن است فشاری به ستون مهره‌ها وارد آورد، به درد احتمالی مادران با دیسک کمر کمک می‌کند.

در مورد افرادی که با مشکلات دیسک کمر دست و پنجه نرم می‌کنند، زایمان طبیعی می‌تواند با موفقیت صورت بگیرد. با این حال، در مواردی که پزشک تشخیص دهد که حرکات اندام‌های تحتانی و لگن در زمان زایمان ممکن است مشکلاتی را برای بیمار با دیسک کمر ایجاد کند، می‌توان از روش سزارین استفاده کرد.

  • آشنایی بیشتر….

جهت آشنایی بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله یوگا برای دیسک کمر
مطالعه مقاله روش های جدید درمان دیسک کمر
مطالعه مقاله مراقبت از دیسک کمر

منبع : ایران ارتوپد  سینا نیوز

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ