آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان و پیشگیری از کشیدگی عضلات کشاله ران

عضلات کشاله ران , پیشگیری از کشیدگی عضلات کشاله ران

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

پیشگیری از کشیدگی عضلات کشاله ران
پیشگیری از کشیدگی عضلات کشاله ران

گاهی اوقات عضلات ادکتور یا نزدیک کننده ران بر اثر ضربه و یا بدنبال فعالیت های شدید بدنی دچار کشیدگی میشوند و در حالات شدیدتر ممکن است پارگی های میکروسکوپی در این عضلات بوجود بیاید که به آن استرین Strain هم میگویند و گاهی هم فیبرهای عضلانی بطور کامل پاره میشوند. این کشیدگی عضلانی موجب درد شدیدی در ناحیه کشاله ران میشود.

درمان کشیدگی عضلات ادکتور در کشاله ران

به محض کشیده شدن عضلات کشاله ران باید اقدامات زیر انجام شوند :

  • بلافاصله فعالیت ورزشی را قطع کرده و ادامه ندهید
  • از سرمای موضعی استفاده کنید. با استفاده از کیسه حاوی خرده های یخ محل درد را به آرامی ماساژ داده و سرد کنید.
  • برای مدتی باید از ایستان اجتناب کنید و بعد از آن هم تا مدتی باید با کمک دو عدد عصای زیر بغل راه بروید
  • برای کاهش درد میتوانید از داروهای ضد درد یا ضد التهاب استفاده کنید
  • بعد از گذشت دو روز محل درد را با استفاده از کیسه اب گرم یا حوله گرم حرارت دهید. گرما شدت درد را کمتر میکند. دقت کنید که در مرحله حاد برای کاهش درد از سرما و در مراحل بعد از گرما استفاده کنید

بعد از گذشت چند روز تا چند هفته ( بسته به شدت آسیب) درد بتدریج کاهش میابد. در این حالت بیمار باید بتدریج خود را آماده بازگشت به فعالیت های ورزشی کند. مهمترین اقدام در این زمان انجام روزانه نرمش های کششی بخصوص در ناحیه کشاله ران و لگن و شکم و کمر است. بعد از مدتی نرمش های تقویتی هم به نرمش های کششی اضافه میشوند. انجام این نرمش ها تاثیر به سزایی در کاهش درد باقیمانده در کشاله ران و همچنین آماده کردن ورزشکار برای برگشت به فعالیت ورزشی دارد. این نرمش ها باید تحت نظر پزشک معالج و متخصص فیزیوتراپی انجام شوند.

 

در طول این دوره، بیمار باید از انجام فعالیت‌های شدید بدنی و ورزشی پرهیز کند. هنگامی که عضلات لگن و ران، به خصوص عضلات کشاله ران، بدون درد شدن و قدرت و انعطاف کافی را به دست آورند، بیمار می‌تواند به فعالیت ورزشی قبلی خود برگردد.

یک نکته مهم در انجام حرکات کششی این است که اگر این حرکات به شدت و پرتابی و بدون احتیاط انجام شوند، ممکن است شدت درد بیمار را افزایش داده و مشکلات او را تشدید کنند. بنابراین، انجام این نرمش‌ها باید به صورت تدریجی، با آهستگی و با کشش ملایم عضلات آغاز شده و به تدریج شدت کشش افزایش یابد.

پیشگیری از کشیدگی عضله در لگن

برای پیشگیری از کشیدگی عضله توجه به نکات زیر ضروری است :

  • مهمترین راه پیشگیری از این وضعیت، انجام نرمش های مناسب کششی لگن و مفصل ران و بخصوص عضلات کشاله ران قبل از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش های سنگین است. انجام حرکات کششی به درستی و به طریق صحیح بسیار اهمیت دارد. در این روش، باید اندام را به آرامی کشش داده و آن را در همان حالت کشیده شده برای مدتی نگه داشت. این کار به عضله اجازه می‌دهد که به آرامی طول فیبرهایش را افزایش دهد. اما انجام تعداد زیادی حرکت کششی تکراری به سرعت و پشت سر هم، اشتباه است.
  • نکته مهم دیگر برای کسانی که درگیر فعالیت های سنگین ورزشی هستند رعایت بالانس و تعادل عضلانی است. با انجام تمرینات مناسب ورزشی باید قدرت عضلات اطراف لگن و کشاله ران بصورت یکسان و یکنواخت افزایش یافته و این عضلات باید بتوانند با هماهنگی لازم با یکدیگر کار کنند.
  • عضلات لگن و کشاله ران باید به میزان کافی قوی باشند. عضلات ضعیف به راحتی ممکن است دچار کشیدگی شوند.
  • باید توجه داشت که عضلات را به طور زیادی خسته نکنیم، زیرا یک عضله خسته به راحتی ممکن است دچار کشیدگی شود.
  • استفاده از لباس مناسب در حین ورزش نکته مهم دیگری است که برای پیشگیری از کشیدگی عضله باید به آن توجه کرد.

منبع:ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ