آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان فتق دیسک کمری

images14111

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

 

images14111

فتق دیسک کمری زمانی اتفاق می‌افتد که یک قطعه از غضروف جدا کننده مهره‌ها در ستون فقرات به سمت ریشه عصب یا نخاع بیرون بزند. این حالت بسیار دردناک است و آغاز درد ممکن است ناگهانی یا تدریجی باشد.

دیسک بین‌مهره‌ای یک ماده ژلاتینی نسبتا نرم است که فشارهای وارد شده روی مهره‌ها را به طور یکنواخت پخش و حرکت مهره‌ها را روی یکدیگر آسان می‌کند و باعث خم و راست شدن یا چرخش کمر می‌شود.

یک حرکت ناگهانی یا برداشتن اجسام سنگین ممکن است باعث آسیب به این ناحیه و فتق دیسک کمری شود. فتق دیسک کمر اغلب به طرف پشت یا چپ و راست اتفاق می‌افتد و باعث انتشار درد به پای همان طرف یا طرف مقابل می‌شود ولی معمولا درد در همان طرف که فتق رخ داده متمرکز می‌شود.

درمان فتق دیسک کمری

اگر علائم فتق دیسک  کمرشدید نباشد با درمان محافظه‌کارانه  فتق دیسک کمر که می‌تواند درمان دارویی فتق دیسک کمر ,استراحت و فیزیوتراپی باشد تا حد زیادی مشکل بیمار مبتلا به فتق دیسک کمری  را برطرف کرد ولی اگر شدت علائم خیلی زیاد باشد و با ام آر آی(MRI) و میلوگرافی نیز تائید گردد, نیاز به عمل جراحی دارد.

بیماران مبتلا به فتق دیسک کمری  که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند معمولا دو دسته‌اند: یا درجاتی از آسیب عصبی قبل از عمل ایجاد شده بود و یا فاقد این حالت بودند که باید بعد از عمل جراحی تحت درمان تکمیلی فیزیوتراپی قرار گیرندبه خصوص بیمارانی که قبل از عمل درجاتی از صدمه عصبی ایجاد شده بود.

عدم درمان فتق دیسک کمری

در صورتی که بیمار به موقع برای درمان فتق دیسک کمر  اقدام نکند حتی در صورت عمل جراحی ممکن است نتیجه مطلوبی حاصل نشود و متاسفانه مشکلات ادراری و اسفنکتری برایش به وجود آید.

این مرحله از بیماری  فتق دیسک کمری معمولا علامت خوبی نیست و به‌تدریج پاها ضعیف می‌شوند و شاید هیچ موقع حالت طبیعی و اولیه خود را پیدا نکنند

مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی مفتخر است که با استفاده از پیشرفته ترین و بهترین و جدید ترین روش ها  تا کنون درمان های موفقی را در اختیار کلیه بیماران عزیز از جمله  مبتلایان به دیسک کمر قرار داده است.

  • آشنایی بیشتر….

جهت آشنایی  بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله دیسک کمر شدید
مطالعه مقاله ورزش های مفید برای دیسک کمر
مطالعه مقاله مراقبت از دیسک کمر

منبع : دانشنامه رشد   سیمرغ  ستون فقرات و اختلالات آن

مقالات مرتبط

کمر درد شدید

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ [sbu_post_image] کمردرد شدید از جمله دردهای ناراحت

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ