آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان زانو درد جوانان

1232132349498563211

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

1232132349498563211

زانو درد یکی از دردهای آشنایی است که این روزها پیر و جوان ندارد و تقریبا بسیاری از مردم و در گروه‌های مختلف سنی با آن درگیر هستند. زانو درد دارای انواع و علل مختلفی است که ما در اینجا بیشتر به زانو درد در جوانان و علل ایجاد آن می‌پردازیم.

درد و اختلال عملکرد زانو یا در اصطلاح، سندروم درد پاتلوفمورال حدود ۲۵درصد از آسیب‌های زانو  را به‌خود اختصاص می‌دهد.این سندروم با نام‌های دیگری مثل نرم شدن عضروف کشکک (کندرومالاشی کشکک)، زانوی دوندگان و درد قدام زانو نیز شناخته می‌شود. این اختلال، بیشتر در جوانانی با سنین بین ۱۵تا ۳۵سال به‌دلیل داشتن فعالیت زیاد اتفاق می‌افتد زانو درد در دوره جوانی بیشتر به دنبال آسیب های ورزشی به سراغ افراد می‌آید.

 انحرافات مفصل زانو و علل نادری مانند عفونت ها و تومورهای استخوانی از دیگر عوامل زانو درد در جوانان هستند. در افراد سالم بالا و پایین رفتن از پله‌ ها به صورت روزمره آسیب رسان نیست، اما در کسانی که مشکل زمینه‌ای زانو دارند استفاده از پله باعث تشدید درد در زانوها می‌شود.

 پاتلا یا کشکک، استخوان مثلثی شکلی در جلوی زانو است که با خم‌شدن زانو روی انتهای استخوان ران (فمور) می‌لغزد. این استخوان از بالا به تاندون عضله چهارسر ران وصل می‌شود و از پایین به وسیله تاندون پاتلار به استخوان ساق پا اتصال می‌یابد.

کشکک همچنین توسط فیبرهایی از عضله چهارسر، از سمت داخل و به وسیله فیبرهای خارجی این عضله و نوار سفتی در بیرون ران، از سمت خارج حمایت می‌شود. همه این ساختارها باید به‌صورت هماهنگ و متعادل طوری عمل کنند که کشکک در محل مناسب خود قرار گیرد. اگر هر یک از این عوامل دچار ضعف یا کوتاهی شود، کشکک ممکن است از راستای طبیعی خود خارج شده و بخشی از سطح مفصلی آن تحت فشار زیاد قرار گیرد.

البته در برخی از بیماران مبتلا به زانو درد، انحرافات غیرطبیعی زانو مثل زانوی پرانتزی و زانوی ضربدری باعث اختلال در لغزش مناسب کشکک می‌شوند. وقتی به‌دلیل عواملی که ذکر شد توزیع متناسب فشار وارده به سطح مفصلی کشکک به‌هم می‌خورد، بخشی از غضروف مفصلی به‌دلیل تحمل فشار بیشتر دچار فرسایش و تخریب می‌شود. نرم‌شدن غضروف پاتلا را اصطلاحا کندرومالاسی می‌گویند. در چنین شرایطی، سایش کشکک در بستر خود روی استخوان ران هنگام خم و راست‌کردن زانو دردناک خواهد بود.

علائم زانو درد جوانان

 درد بیمار مبتلا به زانو درد به‌صورت تدریجی آغاز می‌شود. ممکن است بیمار قبل از شروع  زانو درد ، سابقه انجام فعالیت‌های سنگین و اعمال فشار زیاد به زانو داشته باشد.  زانو درد، معمولاً در کناره داخلی کشکک، پشت و اطراف آن احساس می‌شود. با فعالیت‌هایی که فشار زیادی به کشکک وارد می‌کنند، مثل بالا و پایین‌رفتن از پله‌ها و نشستن طولانی مدت با زانوهای خمیده،  درد بیمار تشدید می‌شود. البته موقع راه رفتن به‌دلیل خم نشدن زیاد زانو معمولا درد چندانی احساس نمی‌شود. گاهی ممکن است تورم خفیفی در زانو دیده شده یا صداهای مفصلی به‌صورت خش‌خش شنیده شود. اگر ضعف عضله چهار سر ران شدید باشد، ممکن است خالی کردن زانو بصورت ناگهانی در راه رفتن اتفاق بیفتد.

درمان زانو درد جوانان

 درمان اولیه و اصلی مشکلات کشکک زانو، درمان نگهدارنده و فیزیوتراپی است. اگر چه این اختلالات کمتر همراه با علائمی مثل تورم و قرمزی دیده می‌شوند ولی درصورت بروز این علائم حاد از روش‌هایی مثل سرمادرمانی، بالا نگه‌داشتن زانو و تجهیزاتی مثل امواج فراصوت استفاده می‌شود. بیمار  مبتلا به زانو درد باید در این مرحله از فعالیت‌هایی که زانو درد را تشدید می‌کند، مثل کوهنوردی، استفاده زیاد از پله، دو زانو نشستن و پرش اجتناب کند.

بعد از فروکش کردن التهاب و علائم حاد، بخش اصلی و مهم درمان زانو درد ، یعنی تجویز ورزش آغاز می‌‌شود. عضلات ضعیف اطراف زانو مثل چهارسر ران با انجام تمرینات خاص تقویت می‌شوند. نمونه‌ای از این تمرینات تقویتی، بالا بردن مستقیم پاست که در آن فرد مبتلا به زانو درد به پشت می‌خوابد و یک پای خود را با زانوی صاف و با زاویه ۳۰درجه بلند می‌کند و ۱۰ثانیه بالا نگه می‌دارد. این ورزش سه نوبت در روز، انجام و در هر نوبت ۱۰مرتبه تکرار می‌شود.

 همچنین انعطاف‌پذیری برخی بافت‌های سفت و کوتاه را باید با تمرینات کششی افزایش داد. مثلا درصورت کوتاهی و سفتی عضلات پشت ساق پا از بیمار مبتلا به زانو درد می‌خواهیم که در حالت ایستاده، در شرایطی که دو دست روی دیوار تکیه داده می‌شوند، پای مبتلا به زانو درد را عقب‌تر از پای دیگر قرار دهد و درحالی‌که زانوی پای سالم را خم می‌کند، از بلند شدن پاشنه پای مبتلا به زانو درد جلوگیری کند تا جایی که در پشت ساق، کشیدگی را احساس کند. این کشش نیز باید ۱۵تا ۳۰ثانیه حفظ شود و پنج‌مرتبه تکرار شود.

در مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از بهترین و پیشرفته ترین روش ها و توسط بهترین متخصص درمان زانو درد برای درمان کلیه بیماران عزیز از جمله مبتلایان به زانو درد استفاده می شود.

بازدید کنندگان گرامی

برای آشنایی بیشتر با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

منبع : ویستا   پایگاه اطلاع رسانی نامه نیوز  همشهری آنلاین

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ