درمان بیماری کمردرد

images14111

در درمان کمردرد ابتدا لازم است که علت واقعی کمر درد شناخته شود. برای شناسایی علت واقعی کمر درد باید از علایم فیزیکی و بالینی یاری جست.

کمردرد ساده معمولاً هنگام ایستادن زیاد یا حرکات ستون مهره ها و یا فشاری وارد بر ستون مهره ها شدت می یابد و هنگام استراحت در رختخواب با تکیه بر چیزی کم می شود. اما اگر کمردرد مربوط به دیسک بین مهره ها و یا درد کلیه ها و یا مشکل روده ها  ویا ناشی از هیجان و استرس  باشد در حال استراحت نیز تخفیف حاصل نمی شود و  کمر درد کماکان به قوت خود باقی می ماند.

البته در درمان کلیه ی حالات کمردرد، زیر نظر بودن پزشک متخصص درمان کمردرد (متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) توصیه می شود. 

جدا از درمان خصوصی یک سری نکات در درمان کمردرد نیز به صورت عمومی وجود دارد که به آن ها اشاره می شود:

بیماربرای درمان کمردرد  باید در یک جای سفت مثلاً روی پتو استراحت نماید. اگر کمردرد شدید باشد باید سر کمی بالاتر از بدن قرار گیرد و با قرار دادن بالشی در زیر زانوها را کمی به حالت خم در آورد.

بوسیله ی کیسه آب گرم و یا گرم کننده های الکترونیکی که به همین منظور وجود دارند موضع درد را گرم نگه دارند. اگر اسپاسم با  گرفتگی عضلات کمر مشاهده می شود می توان برای درمان کمردرد از داروهای گیاهی و یا شیمیایی که برای شل کردن عضلات توصیه می شود استفاده نمود.

اگر آثار هیجان و استرس مشاهده می شود می توان برای درمان کمردرد از داروهای گیاهی و یا شیمیایی که برای شل کردن عضلات توصیه می شود استفاده نمود. ا از داروهای آرام بخش می توان از فرنجمشک و یا گل گاوزبان و یا شاهدانه استفاده نمود. اگر کمردرد جزء دردهای روماتیسمی و یا مفصلی باشد در این حالت مداوای کلی باید نمود. عصاره پیاز عنصل مخلوط با آبغوره یا مخلوط با روغن کنجد برای این گونه از کمر دردها مفید می باشد. در ضمن برای افرادمبتلا به کمردرد خوردن غذاهای رطوبتی یا رفتن در آب سرد و یا مجاورت با هوای سرد به هیچ وجه مجاز نیست.

درمان کمردردهای حاد و مزمن

استفاده از داروهای مسکن نظیر ایپوپروفن و استامینوفن و درمان کمردرد

استراحت کوتاه مدت در بستر بر روی تخت صاف به مدت 48 ساعت و درمان کمردرد

– قرار دادن کیسه ی یخ یا کیسه ی آب گرم بر پشت و قرار گرفتن زیر جریان داغ آب و درمان کمردرد

– انجام حرکات فیزیوتراپی کمر زیر نظر پزشک متخصص  درمان کمردرد (متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)در صورت بهبود نیافتن کمردرد پس از گذشت 6-4 هفته از بروز درد و درمان کمردرد

– تقویت بدن و حفظ تناسب اندام و درمان کمردرد

کاهش فشارهای وارده بر ستون فقرات و درمان کمردرد

– درمان کمردرد با انجام عمل جراحی جهت کاهش و یا بر طرف نمودن فشار وارده بر عصب سیاتیک

در مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از بهترین , پیشرفته ترین , جدید ترین روش ها و توسط بهترین متخصص درمان کمر درد (بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان) برای درمان کلیه بیماران مبتلا به کمر درد استفاده می شود

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله کمردرد و بی حسی پاها
مطالعه مقاله بهترین درمان کمردرد
مطالعه مقاله برای کمردرد چه کنیم
مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ