درد پشت گردن

درد پشت گردن در بسیاری از افراد اتفاق میفتد. گاهی خودبخود خوب می شود و گاهی فرد را به پزشک می کشاند.

درد پشت گردن  می تواند به علت نقص در بافت نرم باشد. یعنی ابتدا در عضلات، لیگامان ها،اعصاب و سپس در استخوان و مفاصل.

معمولا انواع گردن درد وجود دارد و شایعترین علت گردن درد پشت سر آسیب بافت نرم است که می تواند به خاطر ضربه ناگهانی یا ضربه های مکرر در اثر فعالیت یا کار در وضعیت اشتباه باشد. در برخی موارد منشاء درد پشت گردن می تواند از ستون فقرات پشتی، شانه ها یا حتی بازوها باشد.

علت درد پشت گردن

درد پشت گردن می تواند به علت مشکلاتی در هر کدام از قسمت های تشکیل دهنده آن اتفاق بیفتد.

مشکلاتی در استخوان، لیگامان، عضلات و اعصاب. گاهی مشکلات گردن موجب درد پشت گردن می شود ولی بیمار درد را در خود گردن احساس نمی کند. درد ممکن است در شانه یا در اندام فوقانی یا در ستون مهره ای سینه ای احساس شود.

شایعترین علل درد پشت گردن عبارتند از

 • کشش عضلات گردن و درد پشت گردن

وقتی فشار زیادی به گردن خود وارد می کنید ( یکی از علل شایع آن قرار دادن سر و گردن در یک وضعیت نامناسب به مدت طولانی است) عضلات و لیگامان های اطراف ستون مهره ای گردن شما تحت کشش زیادی قرار می گیرد و به دنبال آن ممکن است پارگی های میکروسکوپی در آن ها ایجاد و باعث درد پشت گردن شود.

بدنبال آن در این بافت ها تورم و درد ایجاد می شود که شما آن را به صورت درد پشت گردن و خشکی گردن احساس می کنید.

این محدودیت حرکت قدری به علت درد و قدری به علت انقباض عضلات اطراف ستون مهره است که خارج از اراده شما صورت می گیرد و به آن اسپاسم هم می گویند. این نوع دردپشت گردن معمولاً با چند روز استراحت خوب می شود.

 • پیر شدن دیسک گردن و درد پشت گردن

دیسک در بین مهره های گردن یک ساختمان جذب کننده فشار و شوک است. دیسک گردن بین مهره ای معمولاً با افزایش سن پیر می شود.

خشک و چروکیده شده و خاصیت الاستیک خود را از دست می دهد. ارتفاع آن کم می شود و همین امر موجب می گردد مهره ها به یکدیگر نزدیک شده و فاصله آن ها کم شود.

با کم شدن فاصله بین مهره ها فشار زیادی روی مفاصل بین مهره ای وارد می شود که این خود موجب آرتروز یا سائیدگی این مفاصل و درد پشت گردن می شود.

 • فتق دیسک و درد پشت گردن

 در این وضعیت قسمت حلقوی محیطی دیسک ( آنولوس فیبروزوس) پاره شده و قسمت مرکزی ( نوکلئوس پولپوزوس) از بین شکاف پارگی به بیرون راه پیدا می کند. این قسمت بیرون زده را هرنی یا فتق می گویند.

مهمترین مشکلی که در فتق دیسک بوجود میاید اینست که قسمت بیرون زده به اعصابی که در حال بیرون آمدن از نخاع و مهره هستند فشار آورده و همین فشار موجب بروز بسیاری مشکلات از جمله درد اندام فوقانی از جمله درد پشت گردن است.

 • ضربه و درد پشت گردن

گردن بسیار قابل انعطاف است و حرکات زیادی دارد. همچنین باید وزن سر را تحمل کند. گردن بین سر و تنه، بدون حامی و در معرض آسیب های خارجی است.

این عوامل موجب می شوند تا گردن بشدت نسبت به ضربات آسیب پذیر باشد. تصادفات وسایل نقلیه، ورزش هایی مثل شیرجه و یا ورزش های رزمی و سقوط از ارتفاع می توانند به راحتی به گردن صدمه بزنند و باعث درد پشت گردن شوند

بستن کمربند تا حد زیادی می تواند مانع آسیب های خطرناک به گردن در حین رانندگی شود. البته اگر اتومبیل از پشت ضربه بخورد کمربند ایمنی کمکی نمی کند.

در این مواقع پشت سری که در روی پشتی صندلی اتومبیل وجود دارد می تواند تا حد زیادی گردن را حمایت کند.

درد پشت گردن بدنبال اکثر ضربات شدیدی که به گردن وارد می شوند به علت آسیب به عضلات و یا لیگامان های اطراف ستون مهره ای گردنی است. وقتی شدت ضربه بالا است ممکن است موجب شکستگی مهره های گردن و درد پشت گردن شود.

 • آرتریت روماتوئید و درد پشت گردن

آرتریت روماتوئید می تواند با تخریب مفاصل بین مهره های گردن موجب درد پشت گردن و خشکی در گردن شود.

 • عوامل دیگر درد پشت گردن

عواملی مانند عفونت، تومورها و یا بیماری های مادرزادی گردن هم می توانند از علل درد پشت گردن باشند.

علائم درد پشت گردن

ممکن است درد پشت گردن را به صورت گره ، سفتی یا درد شدید در ناحیه گردن خود حس کنید. گاهی درد پشت گردن به شانه ها و پشت منتشر می شود یا در مواقعی سرتان هم درد می گیرد.

شاید به دنبال ایجاد درد پشت گردن نتوانید سروگردنتان را به راحتی تکان دهید یا بالا بگیرید. اگر به هر دلیلی ریشه عصب نخاعی تحت فشار باشد، ممکن است در ناحیه شانه خود احساس درد، کرختی، سوزن سوزن شدن (گِزگِز) یا ضعف کنید.

اگر درد پشت گردن مدتی طولانی با شماست یا به عبارتی مزمن است احتمال دارد در انجام فعالیت های روزمره تان دچار مشکل شوید و بنابراین عوارض جانبی گردن درد یعنی خستگی، افسردگی یا اضطراب سراغتان بیاید.

حرکات_ورزشی_برای_گردن_درد

درمان درد پشت گردن

برای درمان درد پشت گردن ،گردن را بی‌حرکت نگاه دارید. بستن گردنبندهایی که گردن را بی‌حرکت می‌کنند درد پشت گردن را تسکین می‌دهد. اما بیش از چند روز گردن را بی‌حرکت نکنید، چون باعث ضعیف شدن ماهیچه‌های آن شده و آسیب بیشتر را به‌دنبال خواهد داشت. اگر درد پشت گردن بیش از سه روز طول بکشد، به پزشک متخصص درمان گردن درد (متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) مراجعه کنید.

تحقیقات نشان داده است که ۸۰ تا ۹۰ درصد دردهای پشت گردن ظرف دو یا سه روز خوب می‌شوند.

برای درمان درد پشت گردن وضعیت گردن را تصحیح کنید. وضعیت بد فقط در بد نشستن و بد ایستادن نیست. بلکه حفظ وضع درست بدن در هنگام کار، حرکت، نشستن، ایستادن، بلند کردن چیزی، و ورزش کردن هم اهمیت دارد. بدترین آن ها نشستن در وضعیت نامناسب است.

تمام ماهیچه‌ها و رباط‌های گردن تحت فشارند تا سر راست بایستد. برای حفظ حالت درست گردن و درمان درد پشت گردن، صاف بنشینید، سینه را بالا بکشید، و سر را به عقب بگیرید، به‌طوری که گوش‌ها درست در بالای شانه‌ها باشند، نه در جلو آن.

برای درمان درد پشت گردن گوشی تلفن را با دست بگیرید. نگاه داشتن گوشی تلفن در بین سر و شانه باعث کشیده شدن بافت‌های نرم گردن و ماهیچه‌های قسمت بالای پشت می‌شود. اگر دست‌هایتان بند است از تلفن‌های بلندگودار استفاده کنید. گرفتن گوشی تلفن به‌صورت بالا گردن و سر را در وضعیت غلط نگاه داشته و به‌تدریج فاجعه به‌بار می‌آورد.

برای درمان درد پشت گردن از کپی‌نگهدار استفاده کنید. هنگام نوشتن کردن یک مطلب، به‌جای چرخاندن مداوم سر، از یک کپی‌نگهدار در کنار نمایشگر کامپیوتر یا ماشین تحریر استفاده کنید.

بالش نامناسب از شایع‌ترین علل درد پشت گردن است.برای درمان درد پشت گردن از بالشی استفاده کنید که درد گردنتان را برطرف می‌کند. هر بالشی که اتکائی برای رباط‌های گردن باشد مفید است. مهم‌تر از همه، از بالش‌هایی که سر را به جلو خم می‌کنند بپرهیزید.

ازن تراپی

بهبود آسیب دیدگی در بافت های بدن به وجود جریان خون در این بافت ها بستگی دارد. بافت های بدن برای بازسازی و احیا نیاز به ویتامین، مواد معدنی و اکسیژن نیاز دارند که باید توسط خون به این بافت ها منتقل شود. اکسیژن مهم ترین ماده برای ترمیم بافت ها است. وجود تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده موجب کاهش جریان خون،اکسیژن و مواد مغذی در این ناحیه می شود. عدم حضور اکسیژن موجب تجمع اسید لاکتیک و منجر به درد می شود. در روش ازون درمانی، اوزون،دارو های ضد التهابی و ویتامین ها به ناحیه آسیب دیده تزریق می شود. این روش به ترتیب زیر عمل می کند:

 • با استفاده از بی حسی موضعی عصب ها بی حس می شوند.
 • مواد ضد التهابی موجب کاهش درد،تورم و التهاب و در نتیجه افزایش جریان خون می شوند.
 • با استفاده از ویتامین و مواد معدنی بافت ها تغذیه می شوند و به بازسازی آن ها کمک می شود.
 • اوزون که یک اکسیژن غیر فعال است پس از تزریق به بافت به صورت فعال در آمده و موجب اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می شود.

تاثیر درمان یک تا سه روز پس از انجام تزریق آغاز می شود و  و تا زمان دستیابی به بهبودی کامل هر یک تا دو هفته تکرار می شود. روند بهبودی در بیماران بسته به شدت آسیب متفاوت است، با این حال اکثر بیماران تنها به سه تا پنج جلسه درمان نیاز دارند. بر خلاف دیگر روش های تزریقی ، تزریق اوزون هیچ عوارض جانبی را برای بیماران به همراه ندارد و نتایج آن دائمی است.

پیشگیری از درد پشت گردن با ورزش

همه می‌دانند که ورزش ماهیچه‌ها را قوی کرده و انعطاف‌‌پذیری آن ها را زیاد می‌کند. حتی مختصری ورزش گردن آن را روغن‌کاری کرده و مواد مغذی بیشتر به آن می‌رساند و باعث پیشگیری از درد پشت گردن می شود.

برای پیشگیری از درد پشت گردن سر را ورزش دهید. سر را به‌آرامی پائین بیاورید تا چانه به سینه برسد. سپس سر را تا وضعیت عادی خود برگردانید. این کار را ده بار تکرار کنید. آنگاه، ده بار نیز سر را به‌آرامی از یک طرف به طرف دیگر کج کنید و سپس به وضعیت عادی برگردانید. این کارها را تا جائی که گردن درد نگیرد انجام دهید. (نگران صدا کردن آن نباشید.) این ورزش برای کسانی که مفاصل گردن را در طی روز به‌حرکت در نمی‌آورند مفید است.

سر را فشار دهید. کف دستتان را پشت سر قرار داده و به‌آرامی آنها را بر هم فشار داده و تا ده بشمارید. این کار را با جلو و طرفین سر هم انجام دهید. این ورزش را برای پیشگیری از درد پشت گردن  روزی یک بار انجام دهید.

برای پیشگیری از درد پشت گردن سر را نچرخانید. چرخاندن سر به دور گردن، که عادت شایع بسیاری از مردم است باعث آسیب دیدن بیشتر گردن می‌شود.

 • خواننده گرامی :

 • پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “‘گردن درد” مطالعه فرمایید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس