گردن درد و بی حسی دست

علت-گردن-درد+دیسک-گردن
کاهش حس لمس  و بی حسی در اندام فوقانی و خواب رفتن آن معمولا به علت فشاری است که به ریشه های عصبی گردن و یا اعصاب دست وارد می شود.

علل گردن درد وبی حسی دست

اعصابی که از بین مهره های گردن خارج می شوند یک شبکه عصبی به نام شبکه گردنی را در ناحیه گردن می سازند. از این شبکه اعصاب متعددی خارج شده که به بازو، ساعد و دست می روند و حس و حرکت آن ها را تامین می کنند.

مشکلاتی که به علل مختلف در گردن ایجاد می شوند و باعث گردن درد هم می شوند می توانند به این اعصاب یا ریشه های عصبی فشار آورده و موجب بروز بی حسی و خواب رفتن دستان شوند. از شایعترین این مشکلات دیسک گردن و دنده گردنی است.

در مشکلات دیسک گردن به علت جابجا شدن دیسک به ریشه های عصبی فشار وارد می شود و در دنده گردنی به علت فشار دنده زیادی و یا عضلات متصل به آن، اعصاب اندام فوقانی تحت فشار یا کشش قرار می گیرند.

این فشارها می توانند موجب بروزگردن درد و  علائم عصبی بصورت درد و احساس بی حسی دستان شوند.

بعضی کارها زمینه بروز این بیماری ها را بیشتر فراهم می کنند. بطور مثال اگر کسی که زیاد با کامپیوتر کار میکند اصول کار درست با آن را رعایت نکند خود را در معرض خطر مشکلاتی که ذکر شد قرار خواهد داد.

انجام فعالیت بدنی شدید که بدن به آن عادت ندارد مانند چند روز بنایی می تواند فشار زیادی به گردن و دیسک بین مهره ای آن وارد کرده و مشکلاتی را برای بیمار بوجود آورد.

درمان گردن درد و بی حسی دست

درمان مناسب گردن درد و بی حسی دست بعد از یک تشخیص درست از علت بیماری است. با معاینه درست و استفاده مناسب از تصویربرداری هایی مانند رادیوگرافی ساده و یا ام آر آی می توان در بسیاری اوقات علت گردن درد و بی حسی دست را تشخیص داد.

درمان گردن درد و بی حسی دست با  روش های بدون جراحی مانند مدتی استراحت، استفاده از گردنبند طبی، داروهای ضد التهابی و انجام نرمش های مناسب طبی است. در مواردی خاص بیمار ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

پیشگیری از گردن درد و بی حسی دست

مسلما استفاده مناسب از کامپیوتر و قوی نگه داشتن عضلات گردن با انجام نرمش های مناسب طبی می تواند از بروز گردن درد و بی حسی دست تا حد زیادی پیشگیری کرده و از عود آن ها در آینده جلوگیری کند.

برای آشنایی با گردن درد ؛علل و علائم بر روی لینک کلیک کنید

منبع : ایران ارتوپد

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ