آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

گردن درد و بی حسی دست

علت-گردن-درد+دیسک-گردن

تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۲

علت-گردن-درد+دیسک-گردن
کاهش حس لمس و بی‌حسی در اندام فوقانی و احساس خواب آلودگی معمولا به دلیل فشاری است که بر ریشه‌های عصبی گردن و یا اعصاب دست وارد می‌شود.

علل گردن درد وبی حسی دست

در ناحیه گردن، اعصابی که از بین مهره‌های گردن خارج می‌شوند، به شبکه گردنی معروف هستند. این شبکه شامل اعصاب متعددی است که به سمت بازو، ساعد و دست خارج می‌شوند و حس و حرکت این اندام‌ها را تامین می‌کنند.

مشکلاتی که به علل مختلف در گردن ایجاد می شوند و باعث گردن درد هم می شوند می توانند به این اعصاب یا ریشه های عصبی فشار آورده و موجب بروز بی حسی و خواب رفتن دستان شوند. از شایعترین این مشکلات دیسک گردن و دنده گردنی است.

در مشکلات دیسک گردن به علت جابجا شدن دیسک به ریشه های عصبی فشار وارد می شود و در دنده گردنی به علت فشار دنده زیادی و یا عضلات متصل به آن، اعصاب اندام فوقانی تحت فشار یا کشش قرار می گیرند.

این فشارها می توانند موجب بروزگردن درد و  علائم عصبی بصورت درد و احساس بی حسی دستان شوند.

بعضی فعالیت‌ها و عادات می‌توانند زمینه‌ساز برای بروز بیماری‌ها باشند. به عنوان مثال، اگر یک فرد که زیاد با کامپیوتر کار می‌کند، اصول کار صحیح با آن را رعایت نکند، خود را در معرض خطر مشکلاتی که ذکر شد قرار خواهد داد.

انجام فعالیت بدنی شدید که بدن به آن عادت ندارد مانند چند روز بنایی می تواند فشار زیادی به گردن و دیسک بین مهره ای آن وارد کرده و مشکلاتی را برای بیمار بوجود آورد.

درمان گردن درد و بی حسی دست

درمان مناسب درد گردن و بی‌حسی دست بعد از تشخیص صحیح علت بیماری انجام می‌شود. با انجام معاینه صحیح و استفاده مناسب از تصویربرداری مانند رادیوگرافی ساده و یا ام‌آرآی، معمولاً می‌توان علت درد گردن و بی‌حسی دست را تشخیص داد.

درمان گردن درد و بی حسی دست با  روش های بدون جراحی مانند مدتی استراحت، استفاده از گردنبند طبی، داروهای ضد التهابی و انجام نرمش های مناسب طبی است. در مواردی خاص بیمار ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

پیشگیری از گردن درد و بی حسی دست

بدون شک، استفاده مناسب از کامپیوتر و حفظ قدرت عضلات گردن از طریق انجام تمرینات تناسب اندام و نرمش‌های مناسب می‌تواند به طور قابل توجهی از بروز درد گردن و بی‌حسی دست جلوگیری کند و از عود آنها در آینده پیشگیری نماید.

برای آشنایی با گردن درد ؛علل و علائم بر روی لینک کلیک کنید

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ