آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان گردن درد با استراحت ،دارو و فیزیوتراپی

L12521034707

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

L12521034707

گردن درد یک مشکل شایع است که حدود دو سوم از  بزرگسالان را مبتلا می کند. درمان مناسب گردن درد به علت درد و شدت آن  بستگی دارد. برای اغلب افراد، درمان گردن درد شامل ترکیبی از داروها، ورزش و درمان های تمدد اعصاب است

علل گردن درد

بیشترین علل وجود دردهای مختلف در ناحیه گردن ناشی از سه بیماری شایع آرتروز، فتق دیسک و سندرم های عضلانی است که در صورت وجود  حتی در مراحل اولیه آن بایستی به پزشک متخصص گردن درد ( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) مراجعه کرد تا تشخیص قطعی در مراحل اولیه صورت گیرد چرا که درمان گردن درد  در این مراحل بسیار مفیدتر و مؤثرتر واقع می گردد.

درمان گردن درد

درمان گردن درد با گرما

 یک دوش آب گرم حسابی بگیرید و اجازه دهید که به گردن شما برسد، همچنین می توانید از جکوزی، پدهای گرم، بطری آب گرم در درمان گردن درد استفاده کنید. این ها را تا اندازه ای که پوست کمی قرمز و اندکی گرم شده باشد می توانید نگه دارید.

درمان گردن درد با دارو

 می توانید از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS ) مثل دیلکوفناک و پیروکسیکام برای درمان گردن درد به مدت ۲ روز و به صورت موضعی استفاده کنید.

درمان گردن درد با استراحت

 از انجام حرکات و کارهایی که گردن  درد شما را شدید تر می کنند خودداری فرمایید و به آن قسمت ها استراحت دهید.

درمان گردن درد با بالش طبی

 در صورتی که بیش از یک بالش زیر سرتان می گذارید، از بالش های طبی استفاده کنید. بالش در صورتی که به درستی انتخاب شود (نه زیاد بلند و نه زیاد تخت. نه زیاد نرم ونه زیاد سفت) با حفظ ستون فقرات در وضعیت صحیح خود از ایجاد گردن درد بیشتر پیشگیری کرده و حتی می تواند آن را بهبود بخشد

 درمان گردن درد با فیزیوتراپی

یکی از روش هایی که تاثیر بسیار زیادی در درمان گردن درد دارد درمان های فیزیوتراپی است که شامل جنبه های مختلف می باشد از جمله: تمرینات دامنه حرکتی جهت اصلاح مشکلات حرکتی مدالیته های مختلف از جمله گرما و یا سرما، تحریکات الکتریکی، آب درمانی(هیدروتراپی) امواج صوتی، لیزر، امواج مغناطیسی و…. و همچنین تجویز بالش های گردنی مناسب از جمله روش های درمانی به صورت فیزیوتراپی می باشد .

در خصوص درد های ریشه عصبی کشش های وضعیتی نیز بسیار مفید می تواند باشد همچنین درمان های متحرک سازی مفاصل(mobilization) برای کاهش فشارهای مکانیکی روی مفاصل کم تحرک مهره های پایینی گردن و بهبود قوز پشتی می توانند مفید باشند.

تمرینات ثباتی جهت بهبود ثبات در مهره های میانی گردن قابل استفاده اند. با توجه به اینکه در این بیماران اغلب راستای سر آن ها جلوتر از خط شاقولی قرار می گیرد کوتاهی عضلات پس سری و ضعف عضلات عمقی گردن شیوع فراوانی دارد که درمان های میو فاسیال ریلیز برای عضلات کوتاه استفاده می گردد.

در خصوص آموزش بیماران عنوان می شود که آن ها از قرار دادن سر خود بخصوص برای زمان های طولانی در وضعیت خم بودن به سمت عقب خودداری نمایند و بطور کلی از فعالیت هایی بالای سر که نیاز به قرار دادن سر در حالت ذکر شده است امتناع نمایند تا از بروز گردن درد پیشگیری کنند

برای آشنایی با روش های پیشگیری از گردن درد بر روی لینک کلیک کنید

منبع : دانشنامه سلامت   پایگاه جامع ورزش ایرانیان    هفت سیب

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ