آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

جلوگیری از دیسک کمر

timthumb.php

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

timthumb.php

دیسک ستون فقرات چیزی شبیه به یک بالشتک ژله ای مانند است که قسمت درونی آن نرم و قسمت بیرونی آن کمی سخت تر است. این بالشتک بین استخوان ها یا همان مهره های ستون فقرات قرار دارد.

فتق دیسک کمر مشکلی است که برای این بالشتک به وجود می آید و عبارت است از خارج شدن بخشی از ماده نرم تر داخل دیسک کمر از طریق شکافی که بر روی قسمت سخت تر دیسک کمر ایجاد شده است.

گاهی اوقات به این مشکل دیسک تضعیف شده و یا پارگی دیسک کمر نیز گفته می شود.

فتق دیسک کمر می تواند اعصاب مجاور را تحریک کرده و باعث بروز درد، ضعف و بی حسی در دست و پا شود. از طرفی دیگر، بسیاری از افرادی که به دیسک کمر مبتلا هستند هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. اکثر کسانی که با مشکل دیسک کمر مواجه می شوند نیازی به عمل جراحی ندارند.

درمان های خانگی دیسک کمر

برای رفع دیسک کمر از مسکن  استفاده کنید.

برای رفع دیسک کمر  از گرما یا سرما استفاده کنید. در ابتدا برای تسکین درد و ورم دیسک کمر می توانید از کیسه های آب سرد استفاده کنید. پس ازچند روز برای افزایش احساس آرامش و راحتی می توانید از کیسه های آب گرم استفاده کنید.

برای رفع دیسک کمر از استراحت بیش از حد پرهیز کنید. استراحت بیش از حد در رختخواب ممکن است به ضعف عضلات و مفاصل منجر شود که می تواند بهبود دیسک کمر شما را پیچیده تر کند.

برای رفع دیسک کمر می توانید به مدت ۳۰ دقیقه در یک حالت راحت استراحت کنید و سپس برای انجام یک سری کار های سبک و یا یک پیاده روی کوتاه، بلند شوید.

سعی کنید در طول دوره درمان  دیسک کمر از انجام فعالیت هایی که درد شما را بدتر می کنند، بپرهیزید.

جلوگیری از دیسک کمر

 ورزش مرتب و منظم مانند ورزش‌های صبحگاهی، پیاده روی و شنا در جلوگیری از دیسک کمر مناسب است؛ چرا که این ورزش ها به تقویت عضلات کمر و پشت کمک می‌کند.

استفاده از صندلی مناسب در محیط کار و صحیح بلند کردن اجسام سنگین  از توصیه‌هایی  به منظور کاهش  و جلوگیری از  دیس کمر است.

دیسک بیشتر در دهه چهل زندگی بروز می‌کند،  ‌مردان به لحاظ فشارهای بدنی بیشتر در معرض خطر دیسک کمر قرار دارند، بنابراین برای جلوگیری از دیسک کمر باید توصیه‌های بهداشتی را مد نظر قرار دهند.

  • در این زمینه بخوانید ….

درمان دیسک کمر بدون عمل جراحی

 ورزش فتق دیسک کمر

 مراقبت از دیسک کمر

منبع : شفاجو   سامانه تغذیه,هوشمند

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ