آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

آسیب نخاعی

آسيب نخاعی, تشخیص آسیب نخاعی, علل آسیب نخاعی

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

آسیب نخاعی
آسیب نخاعی

ممکن است نخاع در اثر بیماری ویا ضربه آٍسیب ببیند. در اکثر موارد آسیب نخاع بعلت فشار وارد شده از مهره‌ها می‌باشد و در اثر این آسیب نخاع ورم کرده یا دچار خونمردگی شود. ممکن است آسیب باعث پاره شدن فیبرهای عصبی داخل نخاع شود. عفونت و یا بیماریهای دیگر نیز ممکن است باعث همین نوع آسیبها گردند. برای اینکه نخاع آسیب شدید ببیند لازم نیست که حتماَ قطع شود. اگر چه مطالعات مختلفی در حال انجام است تا امکان ترمیم نخاع را فراهم سازد ولی در حال حاضر نخاع پس از قطع شدن دیگر قابل ترمیم نخواهد بود ولی اخیراٌ روشهائی برای پیوند نخاع در دست بررسی است و برخی از نتایج اولیه آن امیدوار کننده میباشد. این جمله به معنی عدم بهبود شرایط بیمار آسیب نخاعی نیست و بسته به اینکه علت آٍسیب خونمردگی یا تورم باشد بیمار بهبود عصبی پیدا خواهد نمود. این بهبودی شامل تغییر در حس و یا توانایی حرکت اندامها و یا هر دو است مقدار بازگشت حس یا حرکت در هر بیمار متفاوت بوده و با معاینه دقیق تا حدی قابل پیشگویی است .

بعد از ایجاد آٍسیب نخاع تمامی اعصابی که بالای محل آٍسیب قرار دارند به کار خود به همان شکل قبل از آسیب ادامه می‌دهند اما در زیر سطح آسیب نخاعی اعصاب نمی‌توانند پیامها را بین مغز و قسمت‌های بدن ردو بدل نمایند علت این مسئله قطع شدن ارتباط بین دو قسمت نخاع است.

تشخیص آسیب نخاعی

پس از آنکه پزشک به وجود آسیب نخاعی مشکوک شد برای تشخیص آن چند کار مختلف را انجام می‌دهد. اولین قدم انجام معاینه عصبی است. معاینه عصبی توسط متخصص طب فیزیکی انجام شده و براساس امتحان ۱۰ عضله کلیدی در هر طرف بدن و ۲۷ نقطه استاندارد حسی در هر سمت بدن است. حس‌های لمس سطحی و درد در هر دو طرف بدن بر روی نقاط خاصی بررسی می‌شوند. بسته به نتایج معاینات اولیه, معاینات تکمیلی دیگری نیز توسط پزشک انجام می‌گیرد. گرفتن عکس رادیوگرافی به تشخیص شکستگی‌ مهره‌ها کمک می‌کند و انجام ام. آر. آی به تعیین مقدار آسیب ظاهری نخاع کمک می‌نماید.

بر اساس یافته‌های حاصل از معاینه و رادیولوژی پزشک متخصص طب فیزیکی می‌تواند اطلاعات بسیاری در مورد آسیب نخاع کسب کند. میزان آسیب در هر شخص و مقدار بازگشت عملکرد در آن فرد با فرد دیگر کاملاَ متفاوت است. آسیب فرد بر اساس سطح ضایعه عصبی و نوع آسیب توصیف می‌شود. و این مطلب که گفته میشود مثلا مهره سوم شکسته است نشاندهنده سطح ضایعه نخاع نیست.

 منبع: وبلاگ دکتر رئیسی , وبلاگ دکتر فروغ

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ