آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

کمردرد ؛ علل و علائم

spasm-during-exe

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

spasm-during-exe

همانطور که می دانید ، کمردرد  یک شکایت بسیار معمول است. حدود سه نفر از چهارفرد بالغ،کمردرد را در طول عمر خود تجربه خواهند کرد واین تعداد ممکن است ، با توجه به بالا رفتن سن  و روند اخیر چاقی افزایش یابد. اغلب موارد کمر درد از کشش و پیچیدگی ناشی از حرکات پر فشار ناشی می شوند

بلند کردن اجسام بدون استفاده از روش های مناسب و یا یک حرکت چرخشی ناگهانی تنها دو نمونه از مواردی است که به کمر شما آسیب می رساند و باعث کمردرد می شود.

علل کمردرد

عادت های نادرست حرکتی و کمردرد

معمولا طرز نشستن، ایستادن یا راه رفتن بسیاری از افراد غیراصولی است. نشستن نادرست پشت میز کار یا میز رایانه، قوز کردن روی مبل هنگام تماشای تلویزیون و حرکت نادرست کمر هنگام نشستن، راه رفتن یا ایستادن روی کمر فشار وارد می کند و این فشار باعث کمر درد می شود.

 استفاده از وسایل غیراستاندارد وکمردرد

استفاده از صندلی یا تشک و مبل غیراستاندارد فشار شدیدی بر کمر وارد می کند و باعث  کمردرد می شود . بنابراین هنگام انتخاب اثاثیه دقت زیادی روی استاندارد بودن آن داشته باشید.

سل ستون فقرات و کمردرد

عفونت بیماری سل در برخی موارد ممکن است به ستون فقرات راه پیدا کند. از این رو فرد دچارکمردرد می شود.

انجام ورزش های نادرست و کمردرد

اغلب افرادی که به ورزش علاقه دارند، روی بازو، کمر و شانه تمرکز می کنند. انجام دادن غیراصولی این نوع ورزش ها روی کمر فشار وارد می کند و در نتیجه فرد دچار کمردرد می شود. بنابراین لازم است این گونه ورزش ها تحت نظر مربی انجام شود تا مشکلی برای فرد به وجود نیاید.

شکستگی در ستون فقرات و کمردرد 

این امر یا به علت پوکی استخوان یا صدمه دیدگی به وجود می آید. هر نوع شکستگی در قسمت پایین ستون فقرات باعث ایجاد کمردر می شود. این کمردرد درد ممکن است به پاها نیز سرایت کند.

ناهنجاری های ستون فقرات و کمردرد

اسپوندیلوز، لغزش مهره ها و اسپوندیلیت انکیلوزان، در قسمت تحتانی کمر رخ می دهد و شایع ترین علت کمر درد در میانسالی و کهنسالی است.

علائم کمردرد

کمردرد علائم خاص خود را دارد.  راه های مختلفی برای احساس کمر درد وجود دارد وعلائم به این بستگی دارد که علل کمردرد چیست و کدام قسمت ستون فقرات را تحت تأثیر قرار داده است

کمر درد ممکن است حاد یا مزمن باشد. کمر درد حاد به مدت چهار تا شش هفته طول می‌کشد؛ اما کمردرد مزمن، درد طولانی مدت و مداوم است که گاهی اوقات در طول زندگی باقی می‌ماند. برخی اوقات، افراد مبتلا به کمر درد مزمن می‌توانند دوره‌هایی از درد حاد داشته باشند.

کمر درد ممکن است ناگهانی یا مبهم باشد.کمر درد ممکن است با حرکت رخ دهد، و حتی ممکن است با سرفه و عطسه اتفاق افتد. همچنین ممکن است بی حسی در بازوها یا پاها وجود داشته باشد. نشانه های پا اغلب به سیاتیکای ناشی از عصب فشرده شده اطلاق می‌شود.

مهم است که درمان کمر درد به درستی صورت گیرد. اگر کمر درد ادامه یابد به دنبال مراقبت‌های پزشکی رفته و در صورتی که دچار کمر درد با هر یک از علائم  اضطراری زیر به پزشک  متخصص کمردرد ( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)مراجعه نمایید:

کمر درد شما به وضوح در حال بدتر شدن است.
کمر درد روی فعالیت‌های روزمره شما تأثیر می‌گذارد.
ضعف یا بی حسی کشاله ران یا ساق.
ضعف، سوزش یا بی حسی بازو یا دست.

برای آشنایی با بهترین درمان کمردرد بر روی لینک کلیک کنید

منبع : مرکز فوق تخصصی ارتوپدیک ایران     پارسی طب    دکتر دقاق زاده, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی تهران

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ