آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

لیزر درمانی در درمان بیماری های مفاصل و عضلات

لیزر-تراپی

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

لیزر-تراپی

لیزر درمانی، در شاخه‌های مختلف پزشکی، کاربردهای متنوعی دارد و روز به روز تعداد بیماری‌هایی که از این روش درمانی بهره می‌برند، افزایش می‌یابد.

استفاده از لیزر درمانی در پزشکی به علت ویژگی‌های خاصی که این فناوری دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. لیزر یک منبع نوری کوچک و همتا است که توانایی تولید نور با خواص خاص را دارد. این نور قادر است به صورت مستقیم یا از طریق تعامل با بافت‌های بیولوژیکی، تغییراتی در سلول‌ها و بافت‌ها ایجاد کند و تأثیرات درمانی داشته باشد.

به طور کلی، لیزر درمانی در زمینه‌های مختلفی اعم از پوست‌پزشکی، ارتوپدی، دندانپزشکی، چشم‌پزشکی، فیزیوتراپی و زیبایی‌شناسی استفاده می‌شود. در پوست‌پزشکی، لیزر درمانی برای درمان جوش، نمکدان، لکه‌های پوستی، زخم‌ها و سایر مشکلات پوستی استفاده می‌شود. در ارتوپدی، لیزر درمانی برای بهبود التهابات مفصلی، تسکین درد، بهبود بافت‌های آسیب دیده و تسریع فرآیند بهبودی پس از جراحی استفاده می‌شود.

همچنین، در دندانپزشکی، لیزر درمانی برای درمان زخم‌های دهان، جراحی لثه، سفیدکردن دندان‌ها و درمان عفونت‌های دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چشم‌پزشکی، لیزر درمانی برای درمان بیماری‌های قرنیه، کاتاراکت و برخی مشکلات دیگر استفاده می‌شود. همچنین، در فیزیوتراپی، لیزر درمانی برای تسکین درد، بهبود حرکت و عملکرد عضلات و بافت‌های نرم بدن استفاده می‌شود. و در زمینه زیبایی‌شناسی نیز، لیزر درمانی برای کاهش چین و چروک پوست، حذف موهای زائد و درمان لکه‌های پوستی به کار می‌رود.

با توجه به توانایی لیزر درمانی در ایجاد تأثیرات مفید در بافت‌های بیولوژیکی، کاربردهای آن در پزشکی به‌طور مداوم در حال گسترش است و تعداد بیماری‌ها و ملطفاً جمله را به صورت مشخص تمام کنید تا بتوانم بهتر کمک کنم.

کاربرد لیزر درمانی در درمان بیماری های مفاصل و عضلات

یکی از کاربرد های بسیار شایع لیزردرمانی در بیماری های مفاصل و عضلات است و در بیماری های مختلفی نظیر بیماری های زیر کاربرد دارد:

لیزر درمانی  آرتروز

لیزر درمانی  روماتیسم مفصلی

لیزر درمانی روماتیسم های سرونگاتیو

لیزر درمانی فیبرومیالژی

لیزر درمانی اسپوندیلیت آنکلیوزان

لیزر درمانی دردها و شکستگی های ناشی از پوکی استخوان

لیزر درمانی  التهاب مفاصل تمپوروماندیبولر

لیزر درمانی  درمان کمردرد

لیزر درمانی آسیب های ورزشی

لیزر درمانی در رفتگی ها و التهابات غلاف کپسول مفصلی

لیزر درمانی التهاب و تورم حاصل از پیچ خوردگی مفاصل

دربیماری های مفصلی دو پاتولوژی عمده وجود دارد:

– آسیب های التهابی ناشی از ضربه های مکانیکی مثل میکرو تروماهای ناشی از آرتروز زانو

– آسیب های التهابی ناشی از واکنش های سیستم ایمنی مانند التهاب مفاصل در آرتریت روماتوئید و دیگر بیماری های خود ایمن مفصلی.

از طریق استفاده از لیزر درمانی، می‌توان به دلیل اثرات ضد التهابی، ضد دردی، تسریع در فرآیند ترمیم بافت و متعادل‌سازی فعالیت سیستم اتوایمون، میزان التهاب در مفصل را کاهش داد و بهبود در دامنه حرکتی مفصل را ایجاد کرد.

علاوه بر آن، در آسیب‌های مفصلی، عضلات اطراف مفصل نیز درگیر می‌شوند و نقاط ماشه‌ای شکل می‌گیرند که در بسیاری از موارد باعث درد انتشاری و تیرکشنده همراه با محدودیت بیشتر مفصل می‌شوند. لیزر درمانی باعث افزایش خونرسانی در این نقاط ماشه‌ای می‌شود و نقش مهمی در کاهش درد و رفع این نقاط ماشه‌ای دارد.

  • بازدید کنندگان گرامی

برای آشنایی با لیزردرمانی در فیزیوتراپی بر روی لینک کلیک کنید

منبع : نواندیشان

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ