آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

شکستی های ناشی از پوکی استخوان

bd15074631319ba4b5a3c54b1bfa1f05

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

bd15074631319ba4b5a3c54b1bfa1f05

پوکی استخوان وضعیتی است که در آن استخوان‌ها ضعیف شده و دچار نقص می‌شوند که این مسأله منجر به افزایش احتمال شکستگی آن‌ها خواهد شد. افراد مبتلا به پوکی استخوان ممکن است به طور قابل توجهی دچار کاهش توده استخوانی شوند که از لحاظ بالینی بدین معنا است که تراکم مواد معدنی استخوان به مقدار مشخصی کمتر از سطح متوسط در افراد بزرگسال می‌گردد. کاهش توده استخوانی منجر به شکننده شدن استخوان‌ها نسبت به استخوان‌های با تراکم طبیعی می‌شود.

یک مشخصه عمده در پوکی استخوان، بروز شکستگی‌هایی است که با وارد شدن حداقل آسیب رخ می‌دهد. این نوع شکستگی‌ها به شکستگی با حداقل تروما (Minimal Trauma Fractures) معروف هستند که ممکن است بر حرکات و عملکرد بدن اثر گذاشته، منجر به ناتوانی و از دست دادن استقلال فرد شده و بر روی کیفیت زندگی و تعاملات اجتماعی وی نیز تأثیرگذار باشد

عوارض شکستی های ناشی از پوکی استخوان

از نمونه‏ های شکستگی های خود به خودی این است که شاید روزی که فرد خم می‏ شود تا ساک خرید روزانه‏ اش را بردارد و به خرید برود، دردی شدید در پهلویش احساس می‏ کند و بعداً متوجه می‏ شود که دنده‏ای شکسته دارد. وقتی بیماری خیلی شدید باشد، فشارهای خفیفی مثل خم شدن به جلو، بلند کردن جاروبرقی، عطسه یا سرفه کردن می ‏تواند باعث شکستگی مهره شود.

شکستگی های ناحیه لگن، معمولاً در اثر افتادن و سقوط کردن فرد رخ می‏ دهند. این شکستگی ‏ها در بین شکستگی های دیگر از همه بدتر است، زیرا می‏ تواند حتی خطر مرگ در پی داشته باشد. نیمی از افرادی که هم زنده می ‏مانند معمولاً تا آخر عمر علیل بوده، چنانچه نمی‏ توانند بدون مراقبت دایمی آشنایی یا پرستاری زندگی کنند و برای همه‏  عمر به عصا یا چهار پایه‏ های مخصوص راه رفتن افراد معلول (واکر) نیاز دارند.

کوتاه شدن قد، روند طبیعی افزایش سن است، ولی چنانچه کاهش قد قابل توجه بیش از ۵/۲ سانتی‏متر باشد(نسبت به ۲۰ سالگی)، ممکن است همین، اولین علامت پوکی استخوان باشد.به هر ترتیب چنانچه بیش از یکی از علائم بالا در شما هست حتماً به پزشک مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید که ممکن است هیچ علامتی مشاهده نشود ولی به پوکی استخوان دچار شده باشید. پس بهترین راه، پیشگیری از بروز پوکی استخوان است.

یکی از بهترین و موثرترین روش ها در درمان پوکی استخوان  روش مگنت تراپی است که در مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از این روش نیز برای درمان کلیه بیماران مبتلا به پوکی استخوان استفاده می شود .

منبع : taheriazam.com      دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقالات مرتبط

شیمی درمانی

تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ شیمی درمانی به معنی استفاده از

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ