فتق دیسک کمر و درد سیاتیک

uomo che ha mal di schiena

فتق دیسک کمر

 فتق دیسک کمر جز شایعترین فتق دیسک بین مهره ای در ستون فقرات  می باشد و می تواند در هر سنی بوجود آید. سن اکثر بیماران با فتق دیسک کمر بالاتر از 30 سال می باشد.

فتق دیسک کمر می تواند عامل کمردرد و پا درد شود. در بعضی موارد بیمار مبتلا به فتق دیسک کمر  احساس می کند پایش بی حس  یا ضعیف شده است و یا اکثرا به خواب می رود.

درد سیاتیک

درد سياتيك در سرتاسر عصب سياتيک و يا در قسمت عمقي باسن، همراه با دردی كه به سمت پاها و گاهي تا انگشتان پيش می رود، حس می شود.

گاهی درد  سیاتیک با احساس سوزش، مورمور شدن يا كرخت شدن و گاهي با ضعف عضلاني همراه می شود.

درد سياتيك معمولاً در يك زمان مشخص فقط در يك پا حس مي‌شود. گاهي اوقات، حسي مانند يک شوك‌الكتريكي در طول عصب  سیاتیک حس مي‌شود.

دامنه درد از يك درد ملايم تا درد غير قابل تحمل متغير است. درد سياتيک اغلب هنگامي كه عطسه و يا سرفه می كنيد يا  در هنگام نشستن، حس مي‌شود و ممكن است با درد كمر و قسمت‌هاي پاييني پشت همراه شود.

فتق دیسک کمر و درد سیاتیک

شایع ترین علت بیماری سیاتیک، بیرون زدگی دیسک کمر و فشار آن بر روی ریشه های عصبی است که به آن فتق دیسک کمز نیز گفته می شود. دیسک های بین مهره ای صفحاتی از جنس غضروف هستند که مهره ها را از هم جدا می کنند.

دیسک های سالم، ستون مهره ها را انعطاف پذیر نگاه داشته و کمک می کنند تا مهره ها بتوانند به راحتی بر روی هم بلغزند.

با افزایش سن، این دیسک ها شروع به تحلیل رفتن می کنند و خشک و تاحدی شکننده می شوند. این مسئله موجب بیرون رانده شدن دیسک از محل خود (فتق دیسک کمر) شده و فشار آن بر روی ریشه عصبی و در نتیجه بروز علائم درد سیاتیک می شود.

  • برای آشنایی بیشتر با ……

برای آشنایی بیشتر با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطاله مقاله بهترین درمان سیاتیک
مطالعه مقاله روش های جدید درمان دیسک کمر
مطالعه مقاله درمان سیاتیک با حرکات ورزشی

منبع : dr-fakouri   دانستنی های جهان   فرهنگ (شکوه، ادب، تربیت)

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ