آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علت گردن درد چیست؟

boyun-damarlarinda-agri-neden-olur

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

boyun-damarlarinda-agri-neden-olur

سر انسان حدود چهار تا پنج کیلوگرم وزن دارد. وظیفه تحمل این وزن نسبتا سنگین را مهره‌های قسمت فوقانی ستون فقرات و ماهیچه‌های اطراف آن بر عهده دارند.

هنگامی که سر به حالت عمودی قرار گیرد، این وزن بین ماهیچه‌ها و مهره‌ها به میزان مساوی تقسیم می‌شود، ولی در صورتی که سر به مدت طولانی وضعیتی متفاوت و خمیده به جلو داشته باشد، فشار وزن سر روی گردن افزایش یافته و در نتیجه گردن درد به وجود می‌آید. در ادامه به بحث علت گردن درد و درمان درد گردن میپردازیم.

علت گردن درد

از علت درد گردن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

علت گردن درد می تواند موارد گوناگونی باشد، که اغلب به کشیدگی یا وارد آمدن فشار بر عضلات مربوط می‌‌شود.

* نشستن پشت میز کار یا خم‌ شدن بر روی آن به مدت طولانی، به خصوص در صورتی که وضعیت قرارگیری بدن درست نباشد و گردن درد

* خواندن، کار کردن یا تماشا کردن تلویزیون با وضعیت قرارگیری نامناسب بدن (مثلا مطالعه کردن در حالت خمیده به جلو) و گردن درد

* کار کردن با صفحه کامپیوتری که بیش از حد بالا یا پایین است و گردن درد

*خوابیدن در وضعیت نادرست، مثلا خوابیدن روی شکم فشار زیادی به گردن وارد می کند و گردن درد

* آسیب دیدن گردن در حین ورزش به علت پیچ‌ خوردگی یا فشار آمدن بر عضلات آن و گردن درد

* ابتلا به بیماری‌هایی مانند  فیبرومیالژی، مننژیت و گردن درد

عوامل گردن درد

 •  اسپاسم یا گرفتگی عضلانی و گردن درد

  در عضلات اطراف گردن، ذوزنقه ای (پشت گردن و کتف) رومبوئید، اسکالن و دسته ی عضلات راست کننده ی ستون مهره ها که تماماً در اطراف گردن قرار دارند و از ساختار ستون مهره ها در این ناحیه حمایت می کنند.

 •  دیسک بین مهره ای و گردن درد

 همانطور که از اسم این صفحات پیداست، دیسک های غضروفی هستند که بین بدنه مهره ها قرار دارند. این صفحات ضربات وارده به مهره ها را که در اثر راه رفتن، دویدن و پریدن و… را به خود می گیرند و نیروی وارد به مهره ها را کاهش می دهند.

گاهی این صفحات در اثر فشار های ناصحیح به بدن و یا ضربات از جای خود خارج می شوند و باعث ایجاد فشار زاید روی اعصاب و طناب نخاعی می شوند که فشار روی عصب مساوی گردن درد می باشد.

 • آسیب رباط ها (لیگامان) و گردن درد

ساختمان دیگری که به حفظ ستون مهره ها در جایگاه خود کمک می کند لیگامان ها هستند.
حرکات سریع گردن و در پی آن کاهش سریع سرعت آن که معمولا در صدمات و یا تکان ها ی ناگهانی رخ می دهد باعث آسیب به رباط ها می شود که نتیجه صدمه به رباط ها ایجاد درد است. دلیل دیگر گردن درد در اثر این نوع صدمات کشیدگی و پارگی ساختارهایی از جمله عضلات است که اطراف گردن هستند و یا مهره ها را در جایگاه خود ثابت می کنند.

 •  وضعیت نامناسب سر و گردن و گردن درد

 در وضعیتی که گردن بیش از حد رو به جلو باشد باعث افزایش انحنای بین سر و تنه و اگر بیش از حد به سمت عقب باشد به عکس می شود.این حالات باعث افزایش فشار، روی ساختار اطراف گردن و ستون مهره ها (عضلات، رباط ها، دیسک، سطوح مفصلی مهره ها و…) می شوند؛ که علت گردن درد می باشد .

علائم گردن درد

 درد پشت گردن، درد شانه، درد دست، سردردهای مداوم، درد نوک انگشتان و درد های مختلف بدن و حتی درد در ناحیه قلب نیز می تواند نشان دهنده گردن درد باشد.

درمان گردن درد

 • درمان گردن درد با استراحت

 اگر به گردن درد مبتلا شده اید برای درمان گردن درد دراز بکشید و به ماهیچه های گردنتان استراحت دهید. از بالش بلند یا خیلی سفت استفاده نکنید.

 • درمان گردن درد با گرما

 اگر احساس می کنید عضلات گردنتان سفت شده و گرفته است، برای درمان گردن درد  آن را گرم کنید. گرما باعث نرم شدن عضلات گرفته  شده گردن می شود.

دوش آب گرم راه خوبی برای این کار است اما به یاد داشته بشید که این کار را برای طولانی مدت انجام ندهید، زیرا باعث تشدید گردن درد می شود.

 • درمان گردن درد با طرز صحیح نشستن

 اگر در محیط کارتان به طور مداوم پشت میز کامپیوتر نشسته اید و به صفحه آن خیره شده اید و دچار گردن درد شده اید، برای درمان گردن درد سعی کنید ارتفاع صندلی را به درستی تنظیم نمایید و هر چند وقت یک بار به خودتان استراحت دهید.

 • درمان گردن درد با ماساژ

 ماساژ می تواند به گرفتگی عضلات گردن و درمان گردن درد کمک کند.

masaje-gardan

 • درمان گردن درد با کاهش وزن

 اضافه وزن به تمام ماهیچه ها از جمله ماهیچه گردن فشار می آورد و باعث ایجاد گردن درد می شود برای درمان گردن درد سعی کنید که در صورت داشتن اضافه وزن کمی وزن خود را کاهش دهید

 • درمان گردن درد با کاهش استرس

 اعصاب روی گرفتگی گردن و گردن درد بسیار موثرند. سعی کنید برای درمان گردن درد استرس را از خود دور کنید و اگر علت آن را نمی‌دانید سعی کنید آن را بیابید.

به یاد داشته باشید که خودتان می توانید محیطی آرام ایجاد کنید. به جایی خلوت و بی سر و صدا بروید و دراز بکشید. سعی کنید با فکر خود به تمام اعضای بدنتان آرامش دهید.

 • درمان گردن درد با ترک عادات غلط

اگر عادت دارید در اتومبیل بخوابید و یا اینکه تلفن را بین گردن و شانه هایتان نگه دارید مطمئن باشید که دچار مشکل  گردن درد می شوید. برای درمان گردن درد عادات بدی که به گردنتان فشار می آورند را همین امروز ترک کنید.

 • درمان گردن درد با فیزیوتراپی

یکی از بهترین روش های درمان گردن درد، درمان های فیزیوتراپی است که شامل جنبه های مختلف می باشد.

تمرینات دامنه حرکتی جهت اصلاح مشکلات حرکتی، مدالیته های مختلف از جمله گرما ویا سرما، تحریکات الکتریکی، آب درمانی (هیدروتراپی) امواج صوتی، لیزر، امواج مغناطیسی و…. و همچنین تجویز بالش های گردنی مناسب از جمله روش های درمان گردن درد به صورت فیزیوتراپی می باشد .

در خصوص درد های ریشه عصبی کشش های وضعیتی نیز بسیار مفید می تواند باشد. همچنین درمان های متحرک سازی مفاصل (mobilization) برای کاهش فشارهای مکانیکی روی مفاصل کم تحرک مهره های پایینی گردن و بهبود قوز کمر می توانند در درمان گردن درد مفید باشند.

تمرینات ثباتی جهت بهبود ثبات در مهرهای میانی گردن قابل استفاده اند. با توجه به اینکه دراین بیماران مبتلا به گردن درد اغلب راستای سر آن ها جلوتر از خط شاقولی قرار می گیرد کوتاهی عضلات پس سری و ضعف عضلات عمقی گردن شیوع فراوانی دارد که درمان های میو فاسیال ریلیز برای عضلات کوتاه استفاده می گردد.

پیشگیری از گردن درد

برای پیشگیری از گردن درد هنگام راه رفتن یا نشستن سعی کنید بدن و سرتان را صاف نگه دارید به طوری که سر در امتداد ستون فقرات قرار گیرد.

▪برای پیشگیری از گردن درد هنگام کارکردن از خم کردن گردن با زاویه بیش از ۲۵ درجه سانتی گراد به مدت طولانی خودداری کنید زیرا خیلی از دردهای گردن ناشی از خم کردن مداوم گردن است.

مثلا کاربران حرفه ای رایانه که مجبورند ساعت ها در یک وضعیت نامناسب قرار گیرند، بهتر است ارتفاع صندلی شان را با صفحه مانیتور متناسب کنند.

▪برای پیشگیری از گردن درد اگرهنگام کار با رایانه مجبورید سرتان را بیش از حد به صفحه نزدیک کنید، احتمال دارد دچار عیوب انکساری چشمی شده باشید و با مراجعه به پزشک و استفاده از عینک یا تغییر نمره آن می توانید مشکل را به راحتی حل کنید.

▪ برای پیشگیری از گردن درد موقع خواندن کتاب یا روزنامه گردنتان را خم نکنید. روزنامه را بالاتر نگه دارید. به این ترتیب فشار کمتری به گردنتان وارد خواهد شد.

▪ بعضی ها هنگام مطالعه با شکم روی زمین می خوابند. در این حالت انحنای ایجاد شده در ستون فقرات پشت و گردن ممکن است باعث درد در ناحیه گردن شود.

▪ بروز گردن درد در دندان پزشکان بسیار شایع است. اگر دندان پزشک هستید، برای پیشگیری از گردن درد بهتر است نحوه نشستن صحیح را بیاموزید. سعی کنید تا حد امکان به بیمار نزدیک شوید.

زاویه فک او را طوری تنظیم کنید که نیاز نباشد تنه خودتان را خم کنید. استفاده از روشنایی و دید غیرمستقیم با آینه اهمیت زیادی در پیشگیری از دردهای عضلانی و درد ناشی از ستون مهره های گردنی دارد.

▪ در انتخاب بالش خود دقت و از گذاشتن بالش های بسیار نرم یا سفت زیر سرتان پرهیز کنید. ارتفاع بالش نباید زیاد باشد زیرا باعث ایجاد زاویه در ناحیه گردن می شود و می تواند مشکل ساز باشد.

▪ در مسافرت های طولانی یا وقتی مجبورید روی صندلی استراحت کنید، از بالش های طبی مخصوص (c شکل) استفاده کنید تا فشار کمتری به گردنتان وارد شود.

▪ حین رانندگی برای پیشگیری از گردن درد صندلی را طوری تنظیم کنید تا به فرمان نزدیک تر شوید در غیر این صورت مجبور می شوید دستانتان را بیش از حد دراز کنید تا به فرمان برسانید. این کار معمولا به مهره های گردنی فشار وارد می کند و باعث ایجاد درد خواهد شد.

▪ هنگام کار در حالت نشسته چند حرکت کششی انجام بدهید. هر ساعت یکبار از جایتان بلند شوید و قدم بزنید. این کار بازده و کارایی تان را نیز بالا می برد.

462h

ورزش های گردن درد

رفع گردن درد با تمرین های کششی گردن

هنگامی سر و شانه ها را به بالا می برید، گروهی از عضلات کوتاه و منقبض می شوند و گردن درد شروع می شود. این تمرین های کششی به رفع گردن درد کمک می کند:

رفع گردن درد با ورزش کشش گوشه دیوار

یک تمرین پایه ای برای تحت کشش قرار دادن عضلات قفسه سینه و شانه، تمرین « کشش گوشه دیوار» است. این تمرین کششی را به این صورت انجام دهید:

• برای رفع گردن درد با فاصله ۶۰ سانتی متر از گوشه دیوار و روبه آن بایستید.

• پاهای تان باید کنار هم قرار داشته باشد.

•  هر یک از ساعدهایتان را روی دیوار بگذارید، طوری که آرنج هایتان اندکی پایین تر از ارتفاع شانه قرار بگیرد.

• برای رفع گردن درد تا جایی که احساس درد نکنید به جلو خم شوید تا حدی که در جلوی شانه و قفسه سینه احساس کشش کنید.

• برای ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه در این حالت کشش باقی بمانید.

این تمرین کششی را ۳ تا ۵ بار در روز انجام دهید. این تمرین را باید پیش از انجام هر تمرین قدرتی گردن درد انجام دهید.

رفع گردن درد با ورزش کشش عضله لواتور اسکاپولا

کشش عضله « لواتور اسکاپولا» (عضله بلندکننده تیغه شانه) نیز برای رفع گردن درد مفید است. عضله لواتور اسکاپولا عضله ای است که اغلب سفت می شود و ممکن است در محل اتصالش به تیغه شانه بسیار دردناک شود. این تمرین کششی را می توانید در حالت نشسته یا ایستاده انجام دهید:

• برای رفع گردن درد در کنار دیوار قرار بگیرید، آرنج تان را از پهلو به بالاتر از سطح شانه تان ببرید.

• برای رفع گردن درد در این وضعیت ابتدا آرنج تان را روی دیوار تکیه دهید. این حرکت بخش بیرونی تیغه شانه را به سمت بالا و بخش داخلی آن را به سمت پایین می برد و در نتیجه عضله لواتور اسکاپولا کشیده می شود.

• برای رفع گردن درد بعد سرتان را از پهلو به سمت خارج بچرخانید تا چانه تان تحت کشش قرار گیرد و به سمت پایین بیاید؛ این کار بخش عقب گردن را تحت کشش قرار می دهد.

• برای رفع گردن درد بعد انگشتان دست دیگرتان را روی فرق سرتان بگذارید و به آرامی سرتان را به جلو بکشید و تا میزان کشش وارد شده اندکی افزایش یابد.

• برای رفع گردن درد برای ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه در این حالت بمانید.

رفع گردن درد با تمرین های تقویتی گردن

تمرین های تقویتی برای عضلات ضعیف شده نگهدارنده گردن شامل عضلات راست کننده بخش فوقانی قفسه سینه و عضلات خم کننده عمقی گردن در عین حال عضلات اسکالن و ساب اکسی پیتال در گردن را هم تحت کشش قرار می دهند. تمرین های قدرتی گردن که در زیر می آید به رفع گردن درد کمک می کنند.

رفع گردن درد با ورزش پایین آوردن چانه

یکی از موثرترین تمرین های موقعیتی برای مقابله با گردن درد تمرین « پایین آوردن چانه» (chin tuck) است. این ورزش نه تنها به تقویت عضلاتی که سر را به عقب می کشند تا در راستای شانه ها قرار گیرد (عضلات راست کننده بخش بالایی قفسه سینه) ، بلکه عضلات اسکالن (سه زوج عضله در بخش پهلویی گردن) و ساب اکسی پیتال (سه عضله که پشت سر را ستون فقرات گردنی متصل می کنند) را نیز تحت کشش قرار می دهد.

این تمرین را می توانید چندین بار در طول روز در حالت های گوناگون برای مثال هنگام نشستن در ماشین یا در پشت میز کار انجام دهید. تکرار این تمرین در سراسر روز همچنین به شما کمک می کند که عادت کنید تا گردن تان را در وضعیت درستی نگهدارید. این تمرین به خصوص هنگامی درد گردن و تیغه شانه تازه شروع شده است، مفید است.

برای انجام این تمرین برای بار اول اغلب توصیه می شود که در کنار دیوار بایستید و پشت تان را راست نگهدارید و به دیوار تکیه دهید و پاهای تان حدود ۷.۵ سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد.

این حرکت را اینگونه ادامه دهید:

• برای رفع گردن درد در حالیکه ستون فقراتتان را به دیوار تکیه داده اید، بخش بالایی پشت و گردن تان را به بالا بکشید تا حدی که پشت سرتان با دیوار تماس پیدا کند. در همین حال چانه تان را طور پایین بیاورید که سرتان به عقب کشیده شود و نگاه شما به سمت بالا نباشد برای ۵ ثانیه سرتان را در تماس با دیوار نگهدارید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

• برای رفع گردن درد پس از ۱۰ بار انجام این تمرین، سعی کنید این تمرین را در حالت ایستاده یا نشسته بدون تکیه دادن به دیوار انجام دهید.

این تمرین را می توانید ۵ تا ۷ بار در روز انجام دهید. هنگامی که در ماشین نشسته اید، می توانید با استفاده از پشت سری صندلی به عنوان تکیه گاه این تمرین را انجام دهید.

هنگام انجام این تمرین ممکن است تا حدی عضلات اسکالن، عضلاتی که از بخش جانبی گردن تا استخوان ترقوه (در جلوی قفسه سینه کشیده می شوند) ، تحت کشش قرار گیرند. این عضلات به همراه عضلاتی که در راس گردن در قاعده جمجمه قرار دارند (عضلات ساب اکسی پیتال) به طور معمول عضلات سفتی هستند که نیاز به کشش دارند. در مقابل عضلاتی جلوی گردن و عضلات بخش بالایی گردن معمولا ضعیف می شوند و نیاز به تقویت دارند.

اگر همیشه سرتان را بیش از حد خم شده به سمت جلو نگه می دارید، ممکن است در شروع انجام این تمرین نتوانید سرتان را به طور کامل به سمت عقب ببرید و به دیوار تکیه دهید. در این موارد توصیه می شود که تا حدی که دردی احساس نمی کنید، سرتان را به عقب ببرید.

رفع گردن درد با تمرین کبرا در حالت دمر

یک تمرین پیشرفته تر که عضلات تیغه شانه و نیز گردن و بخش بالایی پشت را تقویت می کنید، تمرین کبرا در حالت دمر است. برای انجام این تمرین باید به حالت دمر روی زمین دراز بکشید. در این وضعیت دمر از نیروی جاذبه به عنوان عامل مقاومتی برای تقویت عضلات استفاده می شود.

• برای رفع گردن درد به حال دمر روی زمین دراز بکشید؛ برای راحتی پیشانی تان را روی یک حوله لوله شده قرار دهید.

•برای رفع گردن درد  بازوهای تان را در دو طرف بدن قرار دهید، به طوری کف دست ها روی زمین قرار گیرد.

• برای رفع گردن درد زبانتان را به سقف دهانتان بچسبانید (این کار عضلات جلوی گردن را پایدار می کند و به تقویت آن ها باری می رساند) .

• برای رفع گردن درد تیغه های شانه هایتان را به هم نزدیک کنید و دست هایتان را از زمین بلند کنید.

• برای رفع گردن درد ساعد هایتان را به داخل بچرخانید، به طوری که کف دست هایتان به سمت بیرون و شست هایتان به سمت بالا قرار گیرد.

•برای رفع گردن درد  به آرامی پیشانیتان را به اندازه ۲.۵ سانتی متر از روی حوله بلند کنید، در حالیکه نگاه تان به کف زمین دوخته شده است (سرتان را به عقب نبرید و به جلو نگاه نکنید)

• ۱۰ ثانیه در این موقعیت بمانید. این تمرین را ۱۰ بار تکرار کنید.

رفع گردن درد با تمرین گرم کردن پشت

یک تمرین مهم موقعیتی دیگر تمرین گرم کردن پشت (back burn) است. این تمرین در حالت ایستاده در حالیکه بخش بالایی پشت تان را به دیوار تکیه داده اید و پاهای تان ۱۰ سانتی متر از دیوار فاصله دارد، انجام دهید.

برای رفع گردن درد همان وضعیتی را به خود بگیرید که در تمرین قبلی (پایین آوردن چانه) داشتید به طوری که سرتان به دیوار تکیه داشته باشد. تلاش کنید که بخش پایینی پشت تان را به دیوار بچسبانید. آرنج ها، ساعدها و پشت دست ها و انگشتانتان روی دیوار قرار دهید، به طوری که مچ هایتان در ارتفاع شانه هایتان قرار داشته باشد. تا حدی که می توانید بازوها، دست ها، سر، انگشتانتان را به دیوار تماس دهید، به آهستگی دست هایتان را به بالای سر بلغزانید و به آهستگی پایین بیاورید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید، و ۳ تا ۵ بار در روز آن را انجام دهید.

ازن تراپی

بهبود آسیب دیدگی در بافت های بدن به وجود جریان خون در این بافت ها بستگی دارد. بافت های بدن برای بازسازی و احیا نیاز به ویتامین، مواد معدنی و اکسیژن نیاز دارند که باید توسط خون به این بافت ها منتقل شود. اکسیژن مهم ترین ماده برای ترمیم بافت ها است. وجود تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده موجب کاهش جریان خون،اکسیژن و مواد مغذی در این ناحیه می شود. عدم حضور اکسیژن موجب تجمع اسید لاکتیک و منجر به درد می شود. در روش ازن درمانی، اوزون،دارو های ضد التهابی و ویتامین ها به ناحیه آسیب دیده تزریق می شود. این روش به ترتیب زیر عمل می کند:

 • با استفاده از بی حسی موضعی عصب ها بی حس می شوند.
 • مواد ضد التهابی موجب کاهش درد،تورم و التهاب و در نتیجه افزایش جریان خون می شوند.
 • با استفاده از ویتامین و مواد معدنی بافت ها تغذیه می شوند و به بازسازی آن ها کمک می شود.
 • اوزون که یک اکسیژن غیر فعال است پس از تزریق به بافت به صورت فعال در آمده و موجب اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می شود.

تاثیر درمان یک تا سه روز پس از انجام تزریق آغاز می شود و  و تا زمان دستیابی به بهبودی کامل هر یک تا دو هفته تکرار می شود. روند بهبودی در بیماران بسته به شدت آسیب متفاوت است، با این حال اکثر بیماران تنها به سه تا پنج جلسه درمان نیاز دارند. بر خلاف دیگر روش های تزریقی ، تزریق اوزون هیچ عوارض جانبی را برای بیماران به همراه ندارد.

 • خواننده گرامی :

 • پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “‘گردن درد” مطالعه فرمایید

گردن درد شدید

درمان گردن درد با فیزیوتراپی

گردن درد پشت کامپیوتر

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ