9875236957

سکته مغزی یک آسیب حاد مربوط به سیستم عصبی است  که در آن ، جریان  تامین کننده مواد مغذی و اکسیژن قسمتی از مغز قطع می شود.در نتیجه ، عملکرد عصبی ناحیه آسیب دیده مختل می شود . به بیان دیگر اگر خونرسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد٬این قسمت از مغز دیگر نمی‏ تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد.این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می نامند.

علائم هشدار دهنده سكته مغزی

علائم سكته مغزی به طور ناگهاني آغاز می شوند به همين خاطر توجه به زمان شروع هر يک از اين  پنج علائم در زنان و مردان حائز اهميت است.

اين علائم عبارتند از:

– احساس كرختی يا ضعف كه معمولا فقط در يك طرف صورت يا بدن، در يک دست يا پا و بسيار ناگهانی بروز مي‌كند.

– گيجي كه موجب نامفهوم شدن ناگهانی گفتار و دشواری در پيدا كردن واژه‌های مناسب و يا حتي ناتوانی در درك گفته‌های ديگران مي‌شود.

– مشكل در راه رفتن به علت سرگيجه ناگهانی، از دست دادن تعادل و از دست دادن هماهنگی است.

– تاری ناگهانی ديد كه موجب مشكل در بينايي در يك يا هر دو چشم مي‌شود. گاهي نيز فرد دچار دوبيني يا تيره‌شدن كلي ديد مي‌شود.

– سردرد غيرعادی و فوق‌العاده شديد كه شبيه به يک ضربه ناگهانی است و گاهی با سرگيجه و حالت تهوع همراه است.

هر چند موارد فوق شايعترين علائم مشترك هشداردهنده سكته مغزی در زنان و مردان هستند اما بررسی ها نشان می دهد در زنان پنج نشانه سکته مغزی بيشتر نيز مشاهده مي‌شود كه اين علائم مخصوص جنسيت آن ها است و در مردان اغلب ديده نمی شوند.

اين علائم عبارتند از:

-احساس خستگی ناگهانی

-افتادن يا تشنج ناگهانی

– تشديد ناگهانی ضربان قلب

– بروز درد ناگهانی در قفسه سينه، دست، پا و صورت

– تنگی نفس به طور ناگهانی و يا سكسكه

درمان سکته مغزی

گاهی سکته مغزی به دلیل عوارض ناشی از اختلال خونرسانی به مغز ایجاد می‌شود که این اختلال با مصرف داروهایی که پزشک تجویز می‌کند به حداقل رسیده و خونرسانی را فعال می‌کند. درمان سکته مغزی جلوگیری از وقوع سکته‌های بعدی است و فرد بیش از هر چیزی باید رعایت اصول درمانی را داشته تا مجدد سکته مغزی نکند.در صورت بروز سکته مغزی فرد با انجام  فیزیوتراپی، تحریک مغناطیسی مغز و توانبخشی سکته مغزی … میتواند دوباره به حالت اولیه برگردد.

در مورد اقدامات اورژانسی در زمان وقوع سکته مغزی می توان گفت: دو نوع سکته مغزی وجود دارد. یکی سکته مغزی خونریزی‌ دهنده است که در این نوع باید سریعاً فشار خون کنترل شود و نوع دیگر اختلال در خونرسانی است. در هر صورت باید فردی که دچار سکته مغزی می‌شود را سریعاً به بیمارستان منتقل کرد. بیماری که دچار سکته مغزی می‌شود مانند سکته قلبی منعی برای جابجایی ندارد و می‌توان این افراد را جابجا کرده و سریعاً به بیمارستان منتقل کرد تا اسکن مغزی از وی گرفته شده و فشار خونش کنترل شود.

تمام سردرد‌ها باید بررسی شوند اما همه انواع سردرد بیانگر علائم سکته مغزی نیستند. در حال حاضر سردردهایی که منشاء روحی دارند افزایش یافته اما این نوع سردرد از نوع خطرناک نیست بلکه افرادی که دچار سردردهای صبحگاهی به همراه حالت تهوع هستند باید سردرد خود را جدی بگیرند.

مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی مفتخر است که با استفاده از  بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین  روش های درمان و دستگاه های موجود در مرکز مانند دستگاه تحریک مغناطیسی مغز( TMS ) تا کنون درمان های موفقی را در اختیار کلیه بیماران عزیز از جمله توانبخشی بیماران سکته مغزی قرار داده است.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله rTMS و توانبخشی سکته مغزی
مطالعه مقاله فیزیوتراپی و درمان بیماران سکته مغزی
مطالعه مقاله علت سکته مغزی

منبع : آموزش سلامت همگانی   عصرایران   یک سبد سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ