آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

شکستگی مهره ستون فقرات

3659_orig

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

3659_orig

شکستگی  مهره ستون فقرات همیشه به عنوان یک صدمه وخیم شناخته می‌شود و برخورد با آن کاملا باید با دقت انجام شود، زیرا ممکن است آسیب به نخاع را همراه داشته باشد.

بعد از سقوط ، احساس هر گونه درد در پشت به هنگام نشستن و نیز ملاحظه هر گونه جراحت آشکار در این نواحی را باید به منزله شکستگی مهره‌ ستون فقرات  تلقی نمود مگر آن که خلاف آن ثابت شود.

افتادن جسم سنگین روی پشت و یا سقوط از بلندی به طوری که ستون فقرات با جسمی برخورد کند یا روی باسن یا جفت پاها افتاده باشد و یا سقوط بر روی سر ، مثل شیرجه رفتن در استخر ، می‌تواند باعث شکستگی  مهره ستون فقرات شوند.

علائم شکستگی مهره ستون فقرات

علایم شکستگی ستون مهره ستون فقرات بسیار متنوع می باشند. در دو سوم موارد ممکن است هیچ دردی و یا درد خیلی کمی در هنگام شکستگی وجود داشته باشد، در حالیکه در سایر موارد در شکستگی مهره ستون فقرات درد بسیار شدیدی ایجاد می شود.

درد شکستی مهره ستون فقرات معمولاً در قسمت پشت و در محدوده مهره بمتلا میباشد و اغلب به سمت جلوی بدن کشیده می شود.

درد  شکستگی مهره  ستون فقرات اغلب شدید بوده و ممکن است برای چند روز یا چند هفته باقی بماند.

در اکثر موارد، بهبودی تدریجی در عرض چندماه یا حتی چند سال رخ می دهد. گرچه بعضی از افراد ممکن است بعد از چندماه هیچ دردی نداشته باشند، در عده ای ممکن است این درد برای مدت های طولانی باقی بماند.

از آنجائیکه کمر درد و پشت رد یک شکایت شایع در بین مردم می باشد و شکستگی های مهره ستون فقرات نیز همیشه همراه با درد نیستند.

درد در کسی که که دچار شکستگی مهره  ستون فقرات است ممکن است به علل شایع دیگری مثل آرتریت یا مشکلات دیسک باشد.

همچنین شکستگی مهره ستون فقرات همچنین ممکن است باعث ایجاد تعدادی از علایم ناراحت کننده شوند. وقتی چند مهره دچار این وضعیت می شود، ممکن است قد فرد از یکی دو سانتیمتر تا حدود ۱۵ سانتیمتر یا بیشتر کوتاه شود.

این کوتاه شدن قد معمولاً در عرض چندین سال اتفاق می افتد. این وضعیت ممکن است توسط خود فرد تشخیص داده شود زیرا مثلاً قبلاً می توانسته از قفسه های بالای آشپزخانه چیزی را بردارد اما اکنون نمی تواند این کار را بکند.

علت شکستگی  مهره ستون فقرات

در بعضی بیماران، پیدا کردن علت واقعی درد مشکل می باشد اما یک نکته و قاعده مفید در این موارد وجود دارد که شکستگی مهره ستون فقرات که به علت پوکی استخوان ایجاد شده اند باعث انتشار درد به قسمت پایین پاها نمی شوند (سیاتیک). این وضعیت معمولاً به علت مشکلات دیسک کمر ایجاد می گردد.

  • خواننده گرامی :

  • پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “ستون فقرات” مطالعه فرمایید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ